کد خبر : 95695
/ 10:49

٩٨؛ سال عمرانی مشهد

شهردار از کلید خوردن ماهانه یک پروژه بزرگ با افزایش اعتبارات عمرانی در بودجه سال آتی مشهد خبر داد

٩٨؛ سال عمرانی مشهد

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - «آزادی» از شریان‌های اصلی مشهد است که قلب شهر را به ورودی غربی آن متصل می‌کند، بزرگراهی که گاه و بیگاه در بند ترافیک است. برای همین، سبدی از اصلاحات هندسی، تقاطع‌های غیرهم‌سطح و دوربرگردان برای آن تهیه شده است تا در طول چند سال آینده بار ترافیکش کاسته شود. دوربرگردان غیرهم‌سطح شرقی آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی-آزادی از همین پروژه‌هاست که روز گذشته کلنگ اجرای آن به زمین خورد و بنا شد طبق روزشمار، تا ٢۶٩ روز دیگر افتتاح شود اما طبق اعلام مدیران شهری، با افزایش نودوشش‌درصدی بودجه عمرانی در سال ٩٨، این پروژه فقط یکی از اقدامات عمرانی شهر به حساب می‌آید و به قول شهردار مشهد، سال آینده سال پرکاری برای پروژه‌های عمرانی با رویکرد بهبود حوزه حمل و نقل است.

 

﷯ هر ماه یک پروژه عمرانی

بنا به گفته شهردار مشهد، کلنگ‌زنی دوربرگردان آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی یکی از پروژه‌هایی است که در سبد طرح های عمرانی اسفند قرار دارد و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در معاونت حمل و نقل و ترافیک، بنا شده است طی سال آینده به صورت میانگین هر ماه کلید یک پروژه سنگین عمرانی به زمین بخورد. محمدرضا کلائی همچنین با اشاره به اقدامات سخت‌افزاری در حوزه حمل و نقل، تأکید کرد بخش نرم‌افزاری این حوزه هم باید مد نظر قرار گیرد. وی با قدردانی از اقدامات پلیس راهور در پروژه‌های اجتماعی و حل مسائل شهری، از آن‌ها خواست توجه به حوزه های نرم‌افزاری حمل‌ونقل را بیش از پیش در برنامه خود قرار دهند. سکان‌دار شهر امید و زندگی با بیان اینکه همه این فعالیت‌های عمرانی برای شهروندان است تأکید کرد: همان‌گونه که پروژه میدان راه‌آهن را بدون تأیید معلولان افتتاح نکردیم، در سال ۹۸ هم پروژه‌ای را آغاز نمی‌کنیم مگر اینکه از نظر محیط‌زیستی مناسب باشد. او همچنین با بیان اینکه هفته آینده تصویب بودجه سال ۹۸ شهرداری را در برنامه دارند افزود: به همین منظور، امیدواریم عقب‌ماندگی سال قبل و برنامه عملیاتی را جبران کنیم. همچنین در این راستا از اعضای شورای شهر می‌خواهیم که همچون گذشته در سال ٩٨ بر حمایتشان از مدیریت شهری بیفزایند.

 

﷯ رشد ٩٦ درصدی اعتبارات عمرانی در بودجه ۹۸

طبق اعلام رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر در این مراسم، یکی از اولویت‌های این مجموعه به‌ویژه کمیسیون حمل‌ونقل پیگیری و به سرانجام رساندن پروژه‌های مصوبی است که به عنوان طرح‌های زیرساختی در اسناد بالادستی مشهد مانند طرح جامع و تفصیلی دیده شده‌اند.محمدهادی مهدی‌نیا با بیان اینکه در نخستین سال فعالیت دوره پنجم مدیریت شهری، با وجود مشکلات اعتباری توانستیم با رویکرد مناسبی بخشی از پروژه‌ها را آغاز کنیم، افزود: پیرو جلسات مختلف بنا شد در سال ۹۸ موضعی تهاجمی در قبال اجرای پروژه‌های زیرساختی داشته باشیم. بر این اساس، گویا در گام نخست با اعتباری چهارصدوشصت‌میلیاردتومانی، تعدادی از پروژه‌های عمرانی سال ٩٨ که در مقایسه با سال ٩٧ رشد نودوشش‌درصدی کرده و قابلیت اجرایی شدن در سال آینده را داشته انتخاب شده‌اند و بودجه آن‌ها هم پیش‌بینی شده است. سبد پر و پیمان پروژه‌های عمرانی مانند تقاطع‌های غیرهم‌سطح، دوربرگردان‌ها و اصلاح هندسی در سال ٩٨ موضوع دیگری بود که مهدی‌نیا در ادامه صحبت‌های خود به آن اشاره کرد و گفت: امیدواریم در سال آینده شاهد آغاز و کلنگ‌زنی پروژه‌های زیادی در راستای کاهش ترافیک و بهبود حوزه حمل و نقل در شهر باشیم. طبق اعلام او، نباید به ترافیک با نگاه سخت‌افزاری نگریست و موارد نرم‌افزاری از جمله توجه به مدیریت عرضه و تقاضای سفر، تعیین راهبرد سواره و پیاده، آموزش و ترویج فرهنگ ترافیکی هم باید در دست اقدام قرار گیرد.

 

﷯ بهره‌برداری فقط در ٨ ماه

خلیل‌ا... کاظمی که حالا ٢ ماه از انتصابش بر مسند معاونت حمل و نقل و ترافیک و سرپرستی معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد می‌گذرد سخنران دیگر این مراسم بود. 

او در خصوص احداث دوربرگردان روگذر شرقی آیت‌ا... هاشمی‌ رفسنجانی گفت: این پروژه در کنار کاهش ترافیک، تسریع تردد خودروها و دسترسی به بولوار آزادی و توس، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی را نیز به دنبال دارد.

طبق اعلام کاظمی، این دوربرگردان با هدف دسترسی ضلع جنوبی بزرگراه آزادی و خروجی بزرگراه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی به ضلع شمالی بزرگراه آزادی و اتصال به بولوار توس احداث می‌شود. 

همچنین با اجرای این دوربرگردان، شاهد افزایش ایمنی بزرگراه، ایمنی دسترسی به بولوار توس از خیابان دانش، افزایش ایمنی برای دور زدن در بزرگراه و دسترسی به سه‌راه فردوسی، کاهش مصرف سوخت و کاهش تأخیر حرکت و تصادفات دوربرگردان خواهیم بود. 

قرار است این پروژه پانزده‌میلیاردتومانی طی ٨ ماه از سوی سازمان عمران شهرداری مشهد اجرایی شود، پروژه‌ای که طول عرشه آن از ابتدای رمپ تا مسیر برگشت ۵٠٠ متر و عرشه آن هم ١٩٠ متر است. 

 

آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهم‌سطح نمایشگاه در سال آینده

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد همچنین در حاشیه این مراسم به شهرآرا گفت که برای حل مشکلات ترافیکی چند پروژه دیگر برای سال ٩٨ در نظر گرفته شده که یکی از آن‌ها تقاطع غیرهم‌سطح نمایشگاه است تا به واسطه اتصالی که از میدان نمایشگاه به پل پرتوی صورت خواهد گرفت، ترافیک این میدان، بزرگراه آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی و در مجموع منطقه ١٢ روان‌سازی شود. گویا قرار بوده است عملیات اجرای این پروژه در سال جاری آغاز شود اما به دلیل مشکلات اعتباری این طرح به سال آینده موکول شده است تا اعتبار نودمیلیاردتومانی آن با اختصاص ۴۴ میلیارد تومان در سال ٩٨ و باقی آن هم در سال ٩٩ تأمین شود. در این شرایط، طبق اعلام کاظمی، این پروژه در اردیبهشت سال ٩٨ کلید می‌خورد، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و طی ٢ سال هم به بهره‌برداری می‌رسد. رمپ بولوار خین‌عرب نیز از پروژه‌هایی دیگری است که گویا قرار شده است تا عملیات اجرایی آن در مدت باقی‌مانده سال جاری آغاز شود، پروژه‌ای که طبق اعلام سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری مشهد، به نوعی هم ترافیک خین‌عرب را هدایت خواهد کرد و هم پس‌زدگی یک بریدگی را که موجب ایجاد ترافیک در میدان شهید حسین فهمیده شده برطرف می‌کند. این پروژه نیز بر اساس برنامه زمان‌بندی، در نیمه نخست سال آینده، یعنی در کمتر از ٧ ماه، به بهره‌برداری می‌رسد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی