کد خبر : 95705
/ 11:28

ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده می‌شود؟

قیمت خودروهای داخلی که در یک ماه گذشته روند افزایشی داشت، از اواسط هفته گذشته رو به کاهش گذاشت

ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده می‌شود؟

شهرآرا آنلاین - جزایری - قیمت خودروهای داخلی که در یک ماه گذشته روند افزایشی داشت، از اواسط هفته گذشته رو به کاهش گذاشت، به‌طوری که قیمت برخی از خودروها بین یک تا ۵ میلیون تومان کاهش یافت. به گفته فعالان بازار، قیمت خودروهای خانواده پژو شامل ٢٠۶، ۴٠۵ و پارس و همچنین خانواده سمند، بیشترین میزان کاهش را نسبت به دیگرخودروها در روزهای گذشته داشته‌اند. براین اساس پژو ٢٠۶ تیپ ٢ که در هفته اول اسفند ماه به ٨٢میلیون تومان رسیده بود، اکنون با قیمت ٧٩میلیون تومان عرضه می‌شود.

شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا در روزهای اخیر محصولات خود را به صورت فروش فوری در اختیار خریداران قرار داده‌اند. به نظر می‌رسد این طرح‌های فروش باعث کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد شده است. با‌این‌حال کاهش قیمت خودرو نه تنها باعث ایجاد رونق در بازار نشده، بلکه از هفته گذشته تاکنون میزان معاملات خودرو نیز کاهش یافته است. بنگاه‌های خودرو اعتقاد دارند که انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها، باعث شده است شهروندان خرید خودرو را تا رسیدن بازار به شرایط عادی به تعویق بیندازند.

آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۸۷۳ هزار و ۲۴۳ دستگاه خودرو از آغاز امسال تا پایان بهمن‌ماه است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸/۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. برخی از کارشناسان با استناد به این آمار و احتمال اندک جبران کاهش تولید در ماه‌های آینده می‌گویند که بسیاری به آینده تولید خودرو امیدوار نیستند و احتمال می‌دهند با کاهش تولید، قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کند، از‌این‌رو تقاضای سفته‌بازی در بازار بیشتر شده است.

همچنین تبدیل خودرو به کالای سرمایه‌ای باعث شده است مصرف‌کنندگان واقعی برای تأمین نیاز خود به خرید خودروهای دسته‌دوم روی بیاورند. این مسئله ضمن اینکه باعث رونق خرید و فروش این خودروها شده‌، به افزایش قیمت آن‌ها نیز دامن زده است. اکنون در فضای مجازی پژو ٢٠۶ تیپ ۵ مدل ٩٣ به قیمت ۶۶میلیون تومان، ام‌وی‌ام ١١٠مدل ٨۴ به قیمت ١٨میلیون و ۵٠٠هزارتومان، پژوپارس مدل ٩٠ به قیمت ۴٨میلیون تومان، پراید (صبا) مدل ٧٩ به قیمت ١٢میلیون و ٧٠٠هزارتومان فروخته می‌شود.

اکنون یکی از سؤالات شهروندان این است که وضعیت بازار خودرو در سال ٩٨ چگونه خواهد بود؟ آیا همچنان رشد قیمت‌ها ادامه خواهد داشت یا اینکه قیمت‌ها در سطوح فعلی تثبیت می‌شوند. بررسی تجربه اوایل دهه ٩٠ نشان می‌دهد که بعد از رشد نرخ ارز و تورم در سال ٩٠ قیمت بسیاری از خودروها تا سه‌برابر نیز افزایش یافت. با‌این‌حال از سال ٩٢ و شروع سیاست کاهش نرخ تورم و کنترل نرخ ارز، قیمت خودرو در بازار کنترل شد، به‌طوری‌که میانگین افزایش قیمت‌ها در سال ٩۵ و ٩۶ کمتر از میانگین نرخ تورم کشور بود. براین‌اساس کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در‌صورتی‌که نرخ ارز و تورم در سال آینده کنترل شود، قیمت خودرو در این سال تثبیت می‌شود و یا اینکه بین ۵ تا ٨ درصد افزایش قیمت خواهد داشت؛ البته در این بین باید نسبت عرضه و تقاضا نیز مورد توجه قرار بگیرد. در صورتی که خودروسازان بتوانند بین این‌دو تعادلی ایجاد کنند، به‌طور حتم بازار به سمت تثبیت قیمت‌ها خواهد رفت، در غیر این صورت احتمال تشدید سفته‌بازی در بازار وجود خواهد داشت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی