کد خبر : 95737
/ 12:31

فناوری در خدمت زندان‌ها

فناوری چگونه می‌تواند به امنیت در زندان‌ها و کاهش اعمال مجرمانه بینجامد؟

فناوری در خدمت زندان‌ها

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار| وقتی حرف از زندان پیش می‌آید، اولین تصویری که در ذهن شکل می‌گیرد قلعه‌ای با دیوارهای بلند است که زندانیانش علاوه‌براینکه با یکدیگر در حال زد و خورد هستند، در فکر فرار از آن هم هستند. هر چند این تصور برگرفته از القای فیلم‌های هالیوودی است اما ایجاد یک محیط امن و ایمن برای کارکنان و زندانیان، بیش از ایجاد موانع فیزیکی دغدغه سیستم‌های قضایی است. در تمام دنیا سعی می‌شود که به کمک فناوری این محیط امن در زندان‌ها ایجاد و به توان‌بخشی، بازپروری و آموزش زندانیان بینجامد تا پس از پایان دوره محکومیت خود بتوانند زندگی سالمی را در پیش بگیرند. سازمان زندان‌ها در کشور ما نیز در حال بهره بردن از فناوری‌های مختلفی است. استفاده از دست‌بند و پابندهای الکترونیکی برای حبس خانگی، ماشین‌های هوشمند انتقال زندانیان، سامانه اطلاعات جامع و یکپارچه زندانیان، سامانه مکاتبات قضایی، تشخیص هویت به روش شناسایی بیومتریک، استفاده از بادی اسکنرها، فلزیاب‌ها و دستگاه‌های ایکس‌ری برای کشف مواد مخدر و اشیای ممنوعه و بسیاری از مسائل دیگر از جمله فناوری‌های مورد استفاده سازمان زندان‌ها تاکنون است. تسریع در انجام فرایندها و امور جاری زندان‌های کشور، کاهش جرایم و حوادث داخل زندان، جلوگیری از اشتباه در آزادی زندانیان، کاهش هزینه ارائه خدمات به زندانیان، کاهش نیاز به نیروی انسانی، حذف کاغذ در تعداد زیادی از فرایندهای اجرایی سازمان، ارتباط مکانیزه با دیگر سازمان‌ها به ویژه مراجع قضایی برای کاهش اطاله دادرسی از جمله دستاوردهای به‌کارگیری فناوری در سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور است. از دیگر نکات مثبت استفاده از فناوری در سازمان زندان‌ها می‌توان به دسترسی به اطلاعات کشوری و امکان ارزیابی و برنامه‌ریزی در امور مختلف، افزایش امنیت داخل زندان‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین از جمله دوربین‌های مدار بسته و سیستم‌های امنیتی، استفاده از اطلاعات سامانه‌ها برای تجزیه و تحلیل آماری در کاهش جمعیت کیفری و جرایم زندانیان اشاره کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین فناوری‌هایی که در زندان‌های جهان به کار بسته می‌شود تا زندانیان و البته کارکنان زندان‌ها زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند معرفی می‌کنیم. پیاده‌سازی برخی از این فناوری‌ها در زندان‌‌های کشور با بودجه‌های بسیار اندک قابل انجام است ولی برخی دیگر نیز نیازمند بودجه‌های بالاتری است که البته می‌توان از آن به‌عنوان سرمایه‌گذاری برای توان‌بخشی زندانیان یاد کرد.

 

کوچک اما پرکاربرد

امروزه تگ‌های RFID(سیستم شناسایی فرکانس رادیویی) در زندگی روزمره ما کارایی زیادی دارند؛ از برچسب‌های قیمت‌گذاری اجناس و قفل روی لباس‌های مغازه‌ها بگیرید تا همین کارت‌های من‌کارت. در زندان‌ها نیز می‌توان با استفاده و ارائه تگ‌های کوچک و باریک RFID به هر زندانی کمک کرد در حالی‌که زیرنظر هستند و موقعیت مکانی آن‌ها مشخص است، به‌راحتی بتوانند در زندان تردد کنند، درهای سلولشان برایشان باز شود و فقط به بخش‌هایی ورود پیدا کنند که مجاز به حضور در آن هستند.

 

همه چیز با یک کلیک

کیوسک‌های دیجیتال را حتما در فرودگاه‌ها یا مراکز تجاری دیده‌اید که به کمک آن‌ها می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را سریع‌تر بیابید. قراردادن یک کیوسک دیجیتال و نصب پلتفرمی نرم‌افزاری برای سر و سامان‌دادن به امور زندانیان از دیگر استفاده‌های مؤثر از این فناوری هست. راه‌اندازی این پلتفرم فشار کاری زیادی را از دوش نگهبانان زندان برمی‌دارد و آن‌ها می‌توانند وقت و انرژی خود را برای امور دیگری صرف کنند. در این سیستم زندانیان می‌توانند قرارهای ملاقات خانوادگی خود را تنظیم کنند، کتاب‌های مورد نظر خود را درخواست بدهند، از فروشگاه زندان سفارش خرید بدهند، مقررات حقوقی را مشاهده و حتی به تماشای فیلم‌های آموزشی بپردازند.

 

استفاده از فناوری تشخیص چهره

در هنگام ملاقات زندانیان با دوستان و خانواده اغلب مشکلات و تنش‌هایی ایجاد می‌شود که امکان دارد از چشم افسران پلیس دور مانده و عملیات شناسایی صحیح رفتار آن‌ها به‌درستی انجام نشده و فقط از طریق حدس و گمان مظنون دستگیر شود. این در حالی است که به کمک فناوری تشخیص چهره می‌توان با دقت لازم رفتار زندانیان را به‌طور مجزا بررسی کرده و رفتارهای هیجانی یا پرخاشگرانه از سوی زندانیان را پیش‌بینی کرد.

این فناوری یک سیستم شناسایی رفتار است که از طریق فیلم یا ویدئو رفتار افراد را شناسایی کرده و هرگونه ناهنجاری رفتاری به‌منظور آغازی برای تنش و درگیری میان زندانیان را تشخیص می‌دهد

در واقع با اندازه‌گیری ٧معیار عاطفی (خشم، تحقیر، انزجار، ترس، شادی، غم و شگفتی) در ٢٠حالت چهره می‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. این سیستم همچنین می‌تواند به کمک صدا، تن، صدای بلند، سرعت و کیفیت صدا و احساسات افراد را تحلیل کند.

 

پهپادها، هم فرصت هم تهدید

نظارت بر زندانیان در محوطه باز زندان و گشت‌زنی هوایی در حریم زندان به کمک پهپادها از دیگر موارد استفاده از فناوری است. با استفاده از یک پهپاد و بدون استفاده از نگهبان می‌توان محوطه‌های وسیع فضای باز زندان را مورد پایش قرار داد و پهپاد مورد نظر به کمک هوش مصنوعی درگیری، تجمع، رفتارهای غیرعادی، حضور زندانیان در مناطق غیرمجاز و مواردی از این دست را به‌طور خودکار تشخیص و نگهبانی زندان را مطلع کند. هر چند با استفاده از همین فناوری مواد مخدر و تلفن همراه از خارج دیوارهای زندان به کمک پهپادها به داخل زندان قاچاق می‌شود. زندان‌ها نیز برای مقابله با این اتفاق با راه‌اندازی فناوری تشخیص و مسدودکردن تلفن و هواپیماهای بدون سرنشین در حال مبارزه با این تهدید هستند.

 

فناوری بیومتریک 

یکی از فناوری‌های مورد استفاده در زندان‌ها، تشخیص هویت به روش شناسایی بیومتریک است که در این روش، داده‌های بیولوژیکی اندازه‌گیری و تحلیل آماری می‌شوند. این فناوری روشی برای اندازه‌گیری و آنالیز مشخصات بدن افراد است و در کنار اسکنرهای اثر انگشت به تشخیص هویت زندانی در زندان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین صورت اگر برای مجرمی که در زندان است در شهر دیگری اعلام جرم شود به‌راحتی می‌توان او را شناسایی کرد.

 

حبس الکترونیک

بهترین استفاده از فناوری در سیستم‌های قضایی را شاید بتوان استفاده از سیستم‌های کنترل و نظارت به کمک پابند و دست‌بندهای الکترونیکی دارای GPS برای حبس زندانیان در خارج از زندان دانست که به‌عنوان مجازات جایگزین حبس مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در این دستبند یا پابند که به مجرم متصل می‌شود، محدوده‌ای مشخص مثلا منزل مجرم برای او تعریف می‌شود و درصورتی‌که مجرم از محدوده موردنظر خارج شود به مسئولان زندان اعلام می‌شود تا آن‌ها اقدامات پیشگیرانه بعدی را انجام دهند. این روش موجب کاهش جمعیت کیفری داخل زندان و حفظ کرامت افراد شده و علاوه بر آن به تحکیم خانواده مجرمان کمک می‌کند. همچنین نگهداری، بازپروری و خوراک و پوشاک زندانیان هزینه‌هایی دارد که در سیستم حبس الکترونیک این هزینه‌ها حذف می‌شود.

 

ماشین‌های هوشمند انتقال مجرمان

شاید در بیشتر فیلم‌ها دیده باشید که فرار زندانیان با حمله به خودرو حمل زندانیان انجام شده باشد و خودرو بی‌دفاع زندان در چند ثانیه چپ می‌کند. اما در واقعیت برای انتقال زندانیان از خودروهای هوشمند استفاده می‌شود. 

خودروهای ویژه اعزام و بدرقه زندانیان که اتفاقا یک‌سال پیش در ایران نیز رونمایی شد، تمام شاخص‌های حفاظتی و امنیتی را داراست و به راحتی می‌تواند ضریب امنیت اعزام‌ها را افزایش دهد. در مدل بومی این خودرو یک نیسان ضد گلوله با گنجایش٢٢ نفر و به تجهیزاتی مانند بی‌سیم، سیستم موقعیت‌یاب GPS، سیستم نظارت تصویری و ارتباط با مرکز کنترل، سیستم شناسایی و ثبت پلاک خودروهای مجاور مشکوک و جداسازی کابین مختص زندانی، ماموران و سراکیپ، مجهز است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی