کد خبر : 95738
/ 12:32

عامل دستکاری آرای مردم در جشنواره جام جم شناسایی شد

در چندسال گذشته صدا و سیما با نزدیک شدن به پایان سال جشنواره‌ای تلویزیونی برگزار و طی آن با رأی مردم بهترین برنامه‌های تلویزیونی آن سال را انتخاب می‌کرد.

عامل دستکاری آرای مردم در جشنواره جام جم شناسایی شد

شهرآرا آنلاین - وفایی| در چندسال گذشته صدا و سیما با نزدیک شدن به پایان سال جشنواره‌ای تلویزیونی برگزار و طی آن با رأی مردم بهترین برنامه‌های تلویزیونی آن سال را انتخاب می‌کرد. امسال اما برگزاری این جشنواره با حاشیه‌های زیادی همراه شد و بحث تقلب در آن پای وزارت ارتباطات و پلیس فتا را نیز به برگزاری این جشنواره باز کرد.

تعداد بسیاری از کاربران اپراتورهای تلفن همراه در هفته گذشته اعلام کردند پیامک تأیید رأی به یک برنامه‌ تلویزیونی برایشان ارسال شده، در حالی که آن‌ها اصلاً در این رأی‌گیری شرکت نکرده بودند و یا رای‌شان برنامه دیگری بوده است. این موضوع از اختلال در سامانه رأی‌گیری بخش مردمی جشنواره تلویزیونی جام‌جم خبر می‌داد. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، همان زمان اعلام کرد آرای اعلام‌شده واقعی نیستند و از بررسی این موضوع و ارسال نتایج به صداوسیما و پلیس فتا خبر داد.

 

هک دلیل اختلالات نبود

چند روز بعد از جنجال‌های به وجود آمده، مسعود احمدی افزادی، دبیر جشنواره تلویزیونی جام جم، مدعی شده بود جابه‌جایی آرای نظرسنجی محبوب‌ترین برنامه صداوسیما را شرکتی که از وزارت ارتباطات مجوز دارد، انجام داده است، اما سیدجمال هادیان، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بلافاصله با رد این ادعا اعلام کرده بود تغییر آرا در شرکت طرف قرارداد تبلیغات انحصاری صدا و سیما انجام شده است که هیچ مجوزی از وزارت ارتباطات ندارد.

‎هم‌چنین وزیر ارتباطات، با تأکید بر شفاف‌سازی در این زمینه در پست توئیتری نوشت: ‏شرکت‌های ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آن‌ها مطابق قانون تجارت است. اگر آن‌گونه که در بخش‌های خبری سیما طرح شد، فعالیت آن‌ها باید با دریافت مجوز از وزارت ICT باشد، مطابق مصوبه ۱۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات، تبلیغ یا فعالیت آن‌ها سریعاً در صداوسیما متوقف شود. در نهایت دیروز آذری‌جهرمی از شناسایی عامل دستکاری در نظرات مردم خبر داد و در حساب توئیتر خود نوشت: گزارش کامل و با جزئیات فنی چگونگی دستکاری نظرات مردم در جشنواره صداوسیما، نهایی و برای پلیس ارسال شد. عامل دستکاری در نظرات مردم شناسایی شده است. هک یا اختلال منتفی است. طبیعتاً شناسایی آمر یا آمران و انگیزه آن‌ها را پلیس پیگیری خواهد کرد..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی