کد خبر : 95749
/ 06:34

طرح پیشگیری از آلودگی محیط زیست تدوین می‌شود

معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی از اقدامات صورت‌گرفته برای کشف‌رود حمایت کرد

طرح پیشگیری از آلودگی محیط زیست تدوین می‌شود

شهرآرا آنلاین - معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی در هفتمین جلسه کمیته صیانت از منابع آب استان گفت: درخصوص مقابله با تخلفات حوزه کشف‌رود و شهرک صنعتی چرمشهر راه را درست رفتیم.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، سید امیر مرتضوی با بیان اینکه چهارچوب تعریف‌شده برای منابع آلاینده در شهرک صنعتی چرمشهر درست است افزود: بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی واحدهای مستقر در آن شهرک توسط تیم پایشی روش صحیحی داشته است. لذا قصد نداریم دوباره به عقب برگردیم و نتایج جمع‌بندی کارشناسی درخصوص اعمال قانون بر واحدهای متخلف از سوی مرجع قضایی لازم‌الاجراست. وی افزود: مهم‌ترین هدف این کمیسیون اصلاحات تدریجی و گام‌به‌گام روند کاهش آلودگی صنایع منطقه مورد نظر بوده است و پیگیری‌های مستمر، مطالبه‌گرانه و جدی مورد انتظار است.

معاون رئیس کل دادگستری ضمن تأکید بر ضرورت توجه به حفظ محیط زیست با نگاهی پیشگیرانه گفت: حمایت از صنعت با توجه به شرایط فعلی کشور مد نظر است و‌لی بی‌تفاوتی در قبال حفظ محیط زیست نیز خطاست و با آن برخورد قانونی خواهد شد. مرتضوی با اشاره به اینکه سلامت مردم و حفظ محیط زیست برای نظام قضایی اهمیت دارد گفت: سامان‌دهی فاضلاب استان باید وارد فاز اجرایی شود. وی در ادامه بر ضرورت تدوین طرح جامع پیشگیرانه در خصوص مدیریت آلاینده‌های زیست‌محیطی دراستان سخن گفت و افزود: وظایف هر دستگاه متولی و عضو در این طرح باید به‌صراحت مشخص شود و در کمیته‌های کارشناسی مورد پیگیری قرار گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست به رفع خلأ قانونی درخصوص رسیدگی به تخلفات واحدهای آلاینده خبر داد و گفت: با تلاش بسیارِ کارشناسان محیط زیست و تیم‌های متولی، رفتار آلودگی در مجموعه شهرک‌های صنعتی استان به طور کامل شناسایی شده و مورد بررسی و پایش قرار گرفته است. تورج همتی ادامه داد: در مصوبات نشست‌های متعدد فنی، تعدادی از واحدهای آلاینده شهرک صنعتی چرمشهر که نه‌تنها قدمی برای رفع آلودگی محیط زیست برنداشته‌اند بلکه همچنان به آلوده‌سازی محیط مشغولند شناسایی و حسب نظر کمیته فنی، به مرجع قضایی معرفی 

شده‌اند.

﷯وی همچنین از اعمال سیاست‌های تشویقی این کمیته درخصوص واحدهایی که دارای اقدامات سبز در این باره بوده‌اند و نیز واحدهایی که در برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت خود به حفظ محیط‌ زیست پایبند بوده و به سمت اصلاح سیستم‌ها حرکت کرده‌اند خبر داد و افزود: هدف از تصویب برخورد قضایی با واحدهای متخلف، اقدام قهری نیست بلکه ایجاد چشم‌اندازی مبتنی‌بر اولویت نگاه پیشگیرانه بر پیگیری مد نظر است و امید است این شیوه به عنوان نقشه راهی برای سامان‌دهی فاضلاب استان مورد توجه قرار گیرد. این مقام مسئول همچنین بر ضرورت تغییر و اصلاح الگوی کشت در حوزه کشف رود تأکید کرد و افزود: اجرای این مهم نیازمند ورود جدی دستگاه‌های متولی است. ابلاغ رسمی عضویت مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان در کمیته صیانت از منابع آبی به مدت ٢ سال از سوی رئیس کل این نشست دادگستری خراسان رضوی پایان‌بخش بود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی