کد خبر : 95751
/ 06:38

ضدونقیض‌ها از بلندمرتبه‌سازی

شورای شهر مشهد ٢ بار برای تهیه سند بلندمرتبه‌سازی با شهرداری مکاتبه کرده است

ضدونقیض‌ها از بلندمرتبه‌سازی

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - «شهر را که با استثنائات نمی‌توان مدیریت کرد.» این واکنش رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد در نشست خبری روز گذشته خود به موضوع ارائه مجوز موردی به بلندمرتبه‌ها از سوی شهرداری بود. محمدهادی مهدی‌نیا در این جلسه گفت که تاکنون ٢ مرتبه، یک بار در زمان سکان‌داری تقی‌زاده خامسی و یک بار ‌همین یک هفته پیش، به محمدرضا کلائی نامه نوشته و تأکید کرده است که سند بلندمرتبه‌سازی به شورای شهر ارائه شود. 

به گفته او، شهرداری هنوز این سند را ارائه نکرده و این در حالی است که طرح جامع مشهد برای ارائه سند بلندمرتبه‌سازی فقط ٣ ماه ‌فرصت داده است. آن‌طور که مهدی‌نیا اظهار کرد، در طرح جامع که ابلاغیه تیر‌‌ماه سال ٩۵ است، آمده: اداره‌کل راه و شهرسازی استان ملزم است ضوابط بلند‌مرتبه‌سازی را طی ٣ ماه به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال کند.‌ 

‌او در ادامه درباره افزایش حریم مشهد هم اظهار نگرانی کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه حریم مشهد به اندازه ٣۶ هزار هکتار افزایش یافته است، شهرداری باید سند پهنه‌بندی حریم شهر را نیز تهیه و به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال کند.

پیش از این، ساسان نورین‌مقدم، مدیرکل دفتر طرح‌ها و مطالعات فنی و شهری شهرداری مشهد، به شهرآراگفته بود: تهیه سند بلندمرتبه‌سازی به صورت جداگانه اصلا علمی و عملی نیست و بعد از تصویب طرح‌های تفصیلی، بلندمرتبه‌سازی دچار دوگانگی می‌شود. با‌ این‌ حال، هیچ تقاضای بلندمرتبه‌سازی‌ای در مشهد بدون پاسخ نمی‌ماند. این در حالی است که رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد گفت: این یک الزام از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی است و ما در ساز و کار تهیه این سند دخالت نمی‌کنیم.

او در ادامه تأکید کرد: نمی‌شود در شهر، بی‌ضابطه بلندمرتبه‌سازی کرد زیرا ‌با این وضعیت، تخلف و رانت رواج می‌یابد.

به گفته او، اگر سند بلندمرتبه‌سازی با طرح‌های تفصیلی مغایرت داشته باشد، به کمیسیون ماده ۵ ارسال می‌شود و این موضوع ‌حل‌شدنی است. شهرداری مشهد باید هرچه زودتر ‌به این موضوع اقدام کند تا شاهد بازتولید فضاهای سکونتگاهی غیررسمی در مشهد نباشیم. در صورت مکان‌یابی درست، بلندمرتبه‌سازی خوب و به نفع شهر است ولی اگر طبق ضوابط و مکان‌یابی نامناسب اجرا شود، برای مشهد فاجعه‌بار خواهد بود.

 

﷯ استاندار کمربند جنوبی را حل کند

مهدی‌نیا در ادامه به چالش بر سر پروژه جاده کمربند جنوبی مشهد که از اسفند سال گذشته متوقف شده است نیز اشاره و بیان کرد: حل این موضوع از سطح مدیریت شهری بالاتر رفته است. به همین دلیل، باید با مداخله نماینده عالی دولت در استان به سرانجام رسد. کمربند جنوبی مشهد در زمان خود تمام مسیرهای قانونی خود را طی کرده است و اگر ابهامی در خصوص این پروژه وجود دارد، باید از مجاری قانونی و در رایزنی با استانداری حل شود.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: مشکل این پروژه در صورت ورود استانداری خراسان رضوی، از طریق تفاهم طرفین حل‌شدنی است و گره کوری نیست که به دندان نیاز داشته‌باشد.

هفته نخست اسفند امسال، نقشه‌های اراضی آبشار و لشکر ٧٧ برای طرح انتقال پادگان به خارج از شهر در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد. اکنون همه منتظرند ‌برنامه زمان‌بندی بهره‌برداری از این اراضی به‌ویژه پارک هفتادودوهکتاری در این اراضی ارائه شود. اما رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد هم از برنامه زمان‌بندی بی‌خبر بود و گفت ‌چون هنوز اسناد مربوط به این طرح‌ها ابلاغ نشده، اطلاع ندارد که برنامه زمان‌بندی هم جز مصوبات است یا نه. 

به گفته مهدی‌نیا، در جلسات مشترک با ارتش، هم ارتشی‌ها و هم پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی، تأکید داشتند با تصویب طرح انتقال پادگان، برنامه زمان‌بندی و فازبندی برای این اراضی انجام شود. با این حال، برای این زمان‌بندی، باید هم آمادگی مدیریت شهری برای تحویل اراضی و هم آمادگی ارتش برای تأمین اعتبار در انتقال پادگان به محور باغچه سنجیده شود.

او این را هم اضافه کرد که هم ارتش و هم مدیریت شهری قصد دارند در سال ٩٨ بخشی از پادگان که پهنه‌های فضای سبز عمومی است در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد.

 

﷯ ۴ محله در اولویت بازآفرینی

مهدی‌نیا همچنین درباره خروج از فریز محله قلعه وکیل‌آباد اظهار کرد: قرار بود با راه‌اندازی ٢٠ دفتر تسهیلگری در سال جاری، پروژه‌های بازآفرینی را در برخی نقاط از جمله قلعه وکیل‌آباد اجرایی کنیم اما به علت تأیید در وزارت کشور، راه‌اندازی این دفاتر به تأخیر افتاد. 

با این حال، قرار است راه‌اندازی ۴ دفتر تسهیلگری در اولویت قرار گیرد. یکی از این مناطق قلعه وکیل‌آباد است. مناطق دیگر محله آبکوه، شهید شفیعی و اراضی پادگان خواهد بود.  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی