کد خبر : 95768
/ 07:08

روز داغ دیپلماسی روحانی

رئیس‌جمهور علاوه‌بر دیدار با وزیر خارجه آذربایجان، با ۶‌سفیر جدید در ایران و ٢‌سفیر کشورمان دیدار کرد

روز داغ دیپلماسی روحانی

شهرآرا آنلاین - رئیس‌جمهور کشورمان روز گذشته علاوه‌بر دیدار با وزیر امور خارجه آذربایجان، استوارنامه شش‌سفیر جدید کشورهای مختلف را دریافت و همچنین با دو سفیر جدید کشورمان در فرانسه و تاجیکستان گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در دیدار اِلمار ممدیارف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، با اشاره‌به ضرورت تلاش در‌راستای تقویت روابط و همکاری‌ سه‌جانبه ایران، آذربایجان و روسیه، بیان کرد: پروژه‌های گوناگونی در منطقه وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را به‌صورت سه‌جانبه و چندجانبه دنبال کنیم و مسئولان دو کشور با افزایش تعاملات باید در‌راستای توسعه و گسترش بیش‌از پیش این همکاری‌ها تلاش کنند. اِلمار ممدیارف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، نیز در این دیدار با اشاره‌به روابط برادرانه و رو‌به‌گسترش دو کشور گفت: هیچ مانع و مشکلی در مسیر توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تهران-باکو وجود ندارد.

روحانی همچنین هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید عراق در تهران، با بیان اینکه ظرفیت گسترده‌ای برای تعمیق بیش‌از پیش همکاری‌های تهران و بغداد وجود دارد‌، علاقه مردم دو کشور را بی‌نظیر و سرمایه‌ای در مسیر توسعه و گسترش روابط مشترک در همه حوزه ها ذکر کرد. وی تقویت امنیت‌، رشد‌، توسعه و آبادانی عراق به‌عنوان یک کشور برادر‌، همسایه و دوست را آرزوی ملت و دولت ایران دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همانند یک برادر در همه زمینه‌ها و حوادث تلخ و شیرین‌، در‌کنار دولت و ملت عراق بوده و خواهد بود.

رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر اکردیته جدید مالت در تهران هم تأکید کرد که بعد‌از تخلف آمریکا و اقدام غیر‌قانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلأ را جبران کند.روحانی در مراسم دریافت استوارنامه سفیر جدید هند نیز روابط ایران و هند را در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و تأکید کرد که تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه‌های مورد‌علاقه استقبال می‌کند.

وی هنگام دریافت استوارنامه لوک ژوزف اوکیو، سفیر آکردیته جمهوری کنگو در کشورمان، با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه مناسبات تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کنگو است.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سفیر جدید میانمار هم با ابراز امیدواری از برقراری صلح و ثبات در میانمار، گفت: امیدواریم شرایطی فراهم شود که مسلمانان روهینگیا که ناچار به مهاجرت شده‌اند به‌سرعت و ایمن، به خانه‌های خود بازگردند.

دریافت استوارنامه سفیر اکردیته بورکینافاسو در تهران، از دیگر برنامه‌های دیروز روحانی بود. وی در این دیدار با بیان اینکه روابط با کشورهای آفریقایی برای ما بسیار اهمیت دارد، گفت: تلاش جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط با کشورهای آفریقایی است.

﷯همچنین سفیران جدید ایران در کشورهای فرانسه و تاجیکستان روز گذشته و پیش از عزیمت به محل مأموریت خود با رئیس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کردند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی