کد خبر : 95774
/ 07:18
سیر تا پیاز تخلفاتی که به پلمب ختم می شود

پشت پرده پلمب

اگر خود را یک شهروند می دانید و معتقدید که باید از بدیهی ترین حقوق در یک شهر بهره مند باشید، فراموش نکنید که شهرنشینی قواعد خاص خود را دارد...

پشت پرده پلمب

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی| اگر خود را یک شهروند می دانید و معتقدید که باید از بدیهی ترین حقوق در یک شهر بهره مند باشید، فراموش نکنید که شهرنشینی قواعد خاص خود را دارد که سرپیچی و زیرپا گذاشتن در سطح خرد بستر و زمینه ساز مشکلاتی می شود که در سطح کلان مدیریت شهری را نیز تحت تأثیر خود قرار می دهد.

حتما پیش آمده است که هر صبح با سر و صدای ساختمان در حال ساخت روبه روی آپارتمانتان بیدار شوید و یک روز ظهر موقع برگشت مشاهده کنید که همان ساختمان ۵ طبقه پلمب شده است و روی درِ آن بنری نصب شده است که « این واحد به علت تخلفات ساختمانی مشمول رأی کمیسیون ماده صد قانون شهرداری هاست». این اتفاق ممکن است برای واحد های صنفی نیز رخ دهد و دست آخر با برگه ای رو به رو شویم که رویش نوشته شده است:«این واحد صنفی به علت تخلف از قوانین صنفی کشور پلمب می شود.» یا« این مکان به دستور مقام محترم قضایی پلمب شد.»برای آگاهی بیشتر از وضعیت پلمب ها بد نیست چند خطی را همراهمان باشید.

 

وقتی خودرویی پلمب می شود!

بله این اتفاق رخ می دهد که خودروتان پلمب شود! شاید تا کنون به گوشتان نخورده باشد که طرف خودرویش پلمب شده باشد و بیشتر با کلمه «توقیف» آشنا هستید اما محض اطلاع بد نیست بدانید چنانچه راننده ای مرتکب دو تخلف حادثه ساز هم زمان شود برابر قانون ٧٢ ساعت خودرو توقیف می شود و در راستای آگاه سازی دیگران این خودروها در مقابل ایستگاه های پلیس متوقف و قفل چرخ بر روی آن ها نصب می شود. خب این هم نوعی پلمب است دیگر.

 

عواقب گران فروشی

جالب است بدانید در سازمان تعزیرات حکومتی تنها در یک مورد آن هم بحث تقلب برابر ماده ۵٩ قانون نظام صنفی و همچنین در مرحله چهارم گران فروشی های بالای ١٠٠ هزار تومان قانون گذار اشاره به تعطیلی و پلمب کرده است .

مراحل مجازات گران فروشان بالای یک میلیون ریال

برابر بند دال ماده ۲ قانون تعزیرات:

جریمه٢ تا ۵ برابر میزان گران فروشی و مهمور نمودن پروانه واحد به عنوان تخلف اول

جریمه ۵ تا ٨ برابر

علاوه براخذ جریمه طبق مرحله دوم ، تعطیلی موقت واحد از ١ تا ۶ ماه و نصب پرده با عنوان گران فروشی و مهمور نمودن پروانه به عنوان تخلف سوم

علاوه بر اخذ جریمه طبق مرحله دوم،تعطیلی و لغو پروانه و لغو کارت بازرگانی

 

اصولی بسازید

اگر درست و طبق مقررات پیش بروید مطمئن باشید کوچک ترین خللی در عملیات ساخت و سازتان پیش نمی آید. اما اگر قرار باشد عکس این شرایط اتفاق بیفتد بی شک شما هستید که متضرر می شوید.

برای اطلاع بدانید که در شهرداری و در حوزه اداره کل نظارت بر ساخت و سازها از عنوان پلمب در ٢ موضوع استفاده می شود.

١- پلمب محل هایی که تغییر کاربری غیرمجاز داشته اند؛ مثل تجاری به مسکونی، پیلوت به تجاری و... که به استناد بند ٢۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها پرونده متخلف به کمیسیون ماده ١٠٠ ارسال می شود و اگر کمیسیون به عنوان مرجع تشخیص رسیدگی به تخلفات ساختمانی، رأی به پلمب صادر کند با رعایت ضوابط قانونی به اجرای کمیسیون ماده ١٠٠ که پلمب هست، اقدام می کند.

٢- در تخلفات ساختمانی از پلمب به عنوان یک ابزار قانونی در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و ادامه آن استفاده می شود که این پلمب یک ابزار ثانویه است. به استناد قوانین ماده ١٠٠ شهرداری ها پس از تشخیص و مشاهده تخلفات ساختمانی اخطار توقیف به مالکان داده می شود. در صورتی که مالکان نسبت به اخطار بی توجه باشند و به کار و توسعه تخلفات ساختمانی اقدام کنند نسبت به پلمب عملیات ساختمانی غیرمجاز اقدام می شود و دستور پلمب قضایی از طریق مقام قضایی پس از گزارش صادر می شود. 

 

مجازات فک پلمب

طبق ماده۵۴٣ قانون مجازات اسلامی هرگاه محلی یا چیزی بر حسب امر مقامات صالح رسمی، مهر یا پلمب شده باشد و کسی عالما و عامدا آن ها را بشکند یا محو کند یا عملی مرتکب شود که درحکم محو یا شکستن پلمب تلقی شود محکوم به حبس از ٣ماه تا ٢سال خواهد شد. در صورتی که مستحفظ آن مرتکب شده باشد به حبس از یک تا ٢سال محکوم می شود و اگر ارتکاب به واسطه اهمال مستحفظ واقع شود مجازات مستحفظ یک تا۶ ماه یا حداکثر ٧۴ ضربه شلاق خواهد بود. 

 

بدهیتان را به موقع پرداخت کنید

قابل توجه بدهکاران مالیاتی که از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند برابرآیین نامه ماده ٢١٨ قانون مالیات های مستقیم، نسبت به بازداشت اموال اقدام می شود. از آنجا که ممکن است مؤدی اموال منقول و غیرمنقول داشته باشد، دسته آخر کلیه اموال منقول پلمب می شود.

به این شرح که به موجب قانون، وسیله کار و امرار معاش مؤدی به هیچ عنوان پلمب نمی شود اما از طریق اداره ثبت عملیات بازداشت انجام می شود و از نقل و انتقال در دفاتر رسمی جلوگیری می شود.

 

مراحل پلمب های مالیاتی

اخطاریه و مهلت١٠ روزه

صدور برگه اجرایی و مهلت یک ماه برای پرداخت بدهی

شناسایی اموال

اجرای مزایده و پلمب

توجه: اگردر مدت بازداشت اموال، مؤدی به پرداخت بدهی مالیاتی خود تضمین ملکی(وثیقه) ارائه دهد یا پیشنهاد به تقسیط با چک یا سفته بدهد مزایده انجام نمی شود و اموال به وی بازگردانده می شود.

در مجموع خیلی به ندرت پیش می آید که پرونده ای به مرحله مزایده برسد و نزدیک به ۵/٩٩ درصد مؤدیان به پرداخت بدهی قبل از آخرین مرحله اقدام می کنند.

نکته: قابل توجه مؤدیان محترم که پرداخت بدهی را پشت گوش می اندازند؛ اولین اقدام اداره مالیات توقیف حساب های مالی و ممنوع الخروجی است..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی