کد خبر : 95810
/ 07:36
گزارش سرزده شهرآرا از خرید‌وفروش فیش حج توسط دلال‌ها و مشکلات متقاضیان تمتع

جولان دلال‌ها در گرانی حج

از روز دهم اسفند که مقرر شد دارندگان فیش‌های ثبت‌نامی سال٨۵ برای نام‌نویسی اعزام به حج سال آینده اقدام کنند، بازار ثبت‌نام در کاروان‌ها داغ شد

جولان دلال‌ها در گرانی حج

شهرآرا آنلاین - سعیده ساجدی‌نیا - از روز دهم اسفند که مقرر شد دارندگان فیش‌های ثبت‌نامی سال٨۵ برای نام‌نویسی اعزام به حج سال آینده اقدام کنند، بازار ثبت‌نام در کاروان‌ها داغ شد و طبیعی است که همانند بازار گوشت و ارز، دلال‌ها برای این بازار نیز دندان‌ تیز کنند تا از این بازار هم به سودی نامشروع دست یابند. ما نیز بررسی وضعیت خریدوفروش فیش حج و حضور دلال‌ها در این بازار را بهانه گزارش سرزده خود در ساختمان حج‌وزیارت استان در خیابان صاحب‌الزمان(عج) قرار داریم.

جلوی در ورودی ساختمان حج‌وزیارت، افرادی که شمارشان در برخی ساعات به ١٠نفر و بیشتر می‌رسد، درحال قدم زدن هستند و هرازگاه، زیر لب و گاهی هم واضح و با صدای رسا، این عبارات را تکرار می‌کنند: «فیش شما را خریداریم!»، «خانم... آقا... خریدارین یا فروشنده؟» 

 

خرید از دلال‌ها و ثبت قانونی

از یکی از آن‌ها درباره قیمت خریدوفروش می‌پرسم که می‌گوید: فیش‌های امسال را ٢١میلیون و ۵٠٠هزار تومان می‌خریم و ٢٢میلیون و ۵٠٠هزار تا ٢٣میلیون تومان به متقاضی می‌فروشیم. فیش خریداری‌شده هم در دفاتر رسمی به‌صورت کاملا قانونی به نام خریدار می‌شود.به‌سراغ یکی دیگر از دلال‌‌ها می‌روم و قیمت خرید را جویا می‌شوم. او می‌گوید: اگر خریدارید، ٢٧تومان با ثبت رسمی در دفترخانه به شما می‌فروشیم.اظهارات این دلال درحالی است که این مبلغ صرفا هزینه تهیه فیش حج تمتع است و هزینه ثبت‌نام در کاروان‌ها و اعزام برعهده خریدار است و آن‌گونه که این دلال می‌گوید، برای هر نفر دست‌کم ۴۶میلیون تومان و بیشتر از آن تمام می‌شود.درمیان پرس‌وجو و گفت‌وگو با دلال‌ها، اغلب مراجعه‌کنندگان طالب، فیش‌های حج اعزامی در سال٩٨ هستند و در این‌باره با دلال‌ها مشغول چانه‌زنی‌اند. خانمی با یکی از دلال‌ها مشغول چانه‌زنی است و او می‌گوید: خانم! نرخ خریدوفروش همین است و پایین‌وبالا ندارد.

 

اثبات صداقت با مواجهه حضوری خریدار و فروشنده!

او برای تأیید حرف‌های خود می‌گوید: ما میان خریدار و فروشنده مواجهه حضوری انجام می‌دهیم تا مبلغ مدنظر را خودشان ردوبدل کنند.داخل ساختمان حج‌وزیارت یکی از ارباب‌رجوع‌ها می‌گوید: اگر کسی قصد خرید فیش دارد، بهتر است درمیان دروهمسایه و اقوام یا روستاهای اطراف پرس‌وجو کند، زیرا خرید این فیش‌ها بستگی به توافق بین افراد دارد.

نرخ‌های‌ خریدوفروش متفاوت است اما آن‌طور که برخی مراجعه‌کنندگان می‌گویند، از ١٠میلیون تومان تا ٢٣میلیون تومان متفاوت است.در بخش دیگری از اداره به‌سراغ زوج میان‌سالی که مشغول انجام کارهای اداری هستند، می‌روم. مرد در این‌باره می‌گوید: یکی از اقوام، فیش امسال را از یکی از آشنایان که کهنسال و دچار بیماری بود، به قیمت حدود ١٠میلیون تومان خرید، اما ما هرچه این‌طرف و آن‌طرف زدیم، موفق به خرید نشدیم تااینکه امروز دو فیش حج به مبلغ ۴٠میلیون تومان خریداری کردیم.همسرش نیز می‌گوید: مستطیع بودیم و گفتیم پای راه رفتن و توان انجام اعمال را داریم، پس بهتر است مشرّف شویم. ما که از دو روز بعدمان خبر نداریم.

در سالن انتظار، به‌سراغ دو نفر از خانم‌ها که در انتظار رسیدن نوبتشان نشسته‌اند، می‌روم. یکی از آن‌ها می‌گوید: اوضاع فعلی مردم باعث شده بسیاری از ثبت‌نام‌کنندگان حج تمتع در سال‌های قبل، حالا که زمان اعزامشان فرارسیده است، از استطاعت خارج و مجبور به انصراف شوند اما از آن‌طرف افرادی هستند که حاضرند علاوه‌بر هزینه‌های اعزام، فیش‌ها را به مبالغ هنگفت خریداری کنند تا به تمتع سال آینده برسند.

 

نخرید، توصیه نمی‌کنیم

به‌سراغ دفتر حقوقی سازمان حج‌وزیارت می‌روم و می‌پرسم آیا خرید فیش از دلالانی که بیرون از اداره پرسه می‌زنند، مانعی ندارد و اپراتور مربوط این‌گونه پاسخ می‌دهد: توصیه نمی‌کنیم. ممکن است مشکلی پیش بیاید. دوباره می‌پرسم: پس چرا جلوی فعالیتشان را نمی‌گیرید؟ و این‌بار این‌گونه پاسخ می‌شنوم: «چون عمل مجرمانه‌ای انجام نمی‌دهند اما اگر شما قصد خرید فیش دارید، فقط ازطریق دفاتر رسمی حج‌وزیارت اقدام کنید.»در ادامه به‌سراغ یک روحانی می‌روم که به نظر می‌رسد مدیر کاروان است. با وی که هم‌کلام می‌شوم به‌درستی حدسم می‌رسم، او نیز در تکمیل اظهارات اپراتور تأکید می‌کند: دلال‌ها هر کاری بکنند، درنهایت، فیش خریداری‌شده باید در حج‌وزیارت به نام خریدار شود با این تفاوت که اگر کار در دفاتر رسمی انجام شود و مشکلی پیش بیاید، قابلیت پیگیری دارد اما دلال‌ها امروز هستند، فردا نه، بنابراین خیلی حساب‌وکتاب ندارد و حرف مشتری به جایی نمی‌رسد.نکته دیگری که او اضافه می‌کند، این است: دفاتر رسمی، معمولا فروشنده و خریدار را در مواجهه حضوری قرار می‌دهند و این امکان وجود دارد که طرفین بنشینند و درباره قیمت با هم توافق کنند اما وقتی پای دلال به‌میان می‌آید، ورق برمی‌گردد، زیرا حقیقت این است که آن‌ها طرف کسی را می‌گیرند که کفه ترازو را برایشان چرب‌تر کند. در این میان خریدار و فروشنده هم فرقی ندارد؛ هرکدام به اصطلاح شیرینی بیشتری بدهد، هوای او را دارند. قطعا هر کاری به‌ویژه نقل‌وانتقالات این‌چنینی اگر از مسیر قانونی و زیرنظر دفاتر حج‌وزیارت انجام شود، مطمئن‌تر است.درحالی‌که به‌دنبال سوژه مناسبی برای گفت‌وگو هستم، گفت‌وگو میان دو نفر از حاضران در سالن، توجهم را به خود جلب می‌کند: «سازمان حج‌وزیارت با این حجم کارمند و نیرو، هزینه‌‌های زیادی دارد اما متأسفانه هنوز مقدمات واگذاری آن به بخش خصوصی فراهم نشده و همین مسئله، موجب بروز بسیاری از مشکلات شده است.»

جلو می‌روم و خودم را معرفی می‌کنم. یکی از آن‌ها انگار که منتظر گوش شنوایی باشد، می‌گوید: کاروان‌داری قبلا یک شغل بود اما درحال‌حاضر هیچ‌کس نمی‌تواند کاروان داشته باشد، زیرا حج‌وزیارت، دیگر اجازه‌ای برای این مسئله صادر نمی‌کند و به همین دلیل کاروان‌داری تبدیل به رانت عریض‌وطویلی شده است که عملا نمی‌تواند خدمات مورد انتظار زائران را به آن‌ها بدهد.

 

تکمیل کاروان‌های کفِ قیمتی

به بخش دیگری از سالن می‌روم. یکی از مشکلات مراجعه‌کنندگان به حج‌وزیارت، گروه‌های قیمتی کاروان‌های زیارتی است. تعدادی از خانم‌ها در انتهای سالن همکف ساختمان حج‌وزیارت در این‌باره مشغول صحبت با هم هستند. به جمع آن‌ها وارد می‌شوم و علت حضورشان را جویا می‌شوم. یکی از آن‌ها می‌گوید: ما اعزامی‌های تمتع٩٨ هستیم. طبق اعلام سازمان، برای ثبت‌نام در کاروان‌های تعیین‌شده مراجعه کرده‌ایم، اما حالا که نوبت به ما رسیده است، بیان می‌کنند ظرفیت کاروان‌های کف قیمت یعنی ٢٣میلیونی، تمام شده است.او ادامه می‌دهد: می‌گویند از این به بعد، امکان ثبت‌نام در کاروان‌های ٢۵ تا ٣٠میلیون تومانی فراهم است. این وسط شانس و اقبالت چه باشد، خدا می‌داند. تفاوت ٢٣میلیون تا ٣٠میلیون تومان، ٧میلیون تومان است.

 

چاره‌ای نیست، گران بخرید!

خانمی هم در این‌باره اظهار می‌کند: ما ١۴نفر هستیم که از یک خانواده برای ثبت‌نام در یکی از کاروان‌ها اقدام کردیم، اما بعد از ثبت مشخصات هفت نفر، از نفر هشتم به بعد ظرفیت تکمیل شد و به این ترتیب، هفت نفرمان به کاروان دیگری که گفته می‌شود هزینه آن از ٢٣میلیون تومان بیشتر است، ارجاع داده شدیم.

او ادامه می‌دهد: دو مشکل اساسی داریم؛ اول اینکه می‌خواستیم همه با هم یک‌جا باشیم و مسئله دیگر، پرداخت مبلغ بیشتر که عدد درخورتوجهی است. به هر اتاقی هم که مراجعه می‌کنیم، پاسخ درستی نمی‌دهند و با این جمله که «چاره‌ای نیست»، ما را از سر خودشان باز می‌کنند.

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان که تجربه سفرهای زیارتی بسیاری را دارد، می‌گوید: گرفتن گروه‌های قیمتی کمتر آن‌قدر مهم نیست. مهم داشتن یک مدیر کاروان خوب است. اگرچه مانند هرجای دیگر به میزانی که هزینه کنی، آش می‌خوری اما بازهم داشتن رفاه کمتر، خیلی مسئله‌ساز نیست و اگر به پست مدیر بی‌‎تجربه‌ای بخوری، ممکن است مجبور شوی مشکلات زیادی را تحمل کنی.یکی از ارباب‌رجوع‌ها که برای سومین‌بار قرار است به حج تمتع برود، نیز اظهار می‌کند: تنها خواسته ما از مسئولان و متولیان امر این است که به وعده‌های خود به حجاج، عمل کنند. همین.

 

نبود امکانات در منا

با معرفی چند نفر از مراجعه‌کنندگان، به‌سراغ یک روحانی کاروان می‌روم. او می‌گوید: فضای موجود در منا حداکثر برای ۶٠هزار نفر پیش‌بینی شده است، درحالی‌که ٨۵ تا ٩٠هزار زائر اعزام می‌شوند و عملا امکاناتی برایشان وجود ندارد و حجاج در منا مجبورند در خیابان‌ها بخوابند و امکان وقوع هر حادثه‌ای هست.او ادامه می‌دهد: ازطرفی شرایط سخت گاهی باعث ایجاد و بروز مشکل میان حجاج می‌شود و حجاج شاکی درنهایت یقه مدیر کاروان را می‌گیرند و این درحالی است که در زمان احرام، نباید چنین اتفاقاتی بیفتد.

 

حذف دستیار زن و پزشک کاروان

﷯او ادامه می‌دهد: مشکل دیگر مربوط به شرایط عرفات است که بارها پیش آمده کولرها خراب شده و زائران مجبور شده‌اند بسیاری از کاستی‌ها را با مماشات نادیده بگیرند و گاه از حد تحملشان خارج شده است و متأسفانه صحنه‌های ناپسندی را شاهد بوده‌ایم.یکی از مدیران کاروان نیز با گلایه از برخی کمبودها می‌گوید: امسال تعداد خدمه بسیار کم شده است و این موضوع بر حجم و کیفیت خدمات، تأثیر منفی می‌گذارد.او ادامه می‌دهد: متأسفانه دستیار زن و پزشک کاروان هم حذف شده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی