کد خبر : 95820
/ 07:52

حال و هوای زمستانی میوه شب عید

گزارش شهرآرا حکایت از گرانی و رکود بازار میوه فروشان مشهد در روزهای منتهی به پایان سال دارد

حال و هوای زمستانی میوه شب عید

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده - هر‌چند هنوز تا خرید میوه شب عید چند روزی باقی مانده است، با‌این‌حال فعالان بازار میوه و تره‌بار از کاهش ٢۵ تا ٣٠ درصدی خریدهای مردم خبر می‌دهند و می‌گویند امسال کاسبی رونق ندارد. مقایسه قیمت میوه شب عید امسال با سال گذشته به خوبی نشان می‌دهد که چرا این روزها بازار رونق ندارد. در‌حالی‌که سال گذشته هر‌کیلوگرم پرتقال ٢۵٣٠ تومان، سیب درختی ٢۵۵٠ تومان، خیار درختی ٢٠٠٠ تومان، کیوی ٣٢٨٠ تومان و موز ۵٩٠٠ تومان عرضه می‌شد، امسال به ترتیب قیمت این اقلام به ۵٧٠٠، ٨٩٠٠، ۶١٠٠، ٨٣٠٠ و ١١هزار تومان می‌رسد. طبق آمارهای منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌به‌نقطه میوه در بهمن امسال به ٨١ درصد رسیده بود.

 

﷯ سایه رکود در بازار

یکی از فروشندگان میوه با گلایه از رکود حاکم بر بازار می‌گوید: هر‌ساله شب عید فروش میوه به صورت سبدی رونق زیادی داشت، اما امسال مردم در خریدها خیلی محتاط شده‌اند و از هر میوه مقدار کمی می‌خرند. وی می‌افزاید: خرید برخی از میوه‌ها مانند موز دانه‌ای شده است و کمتر کسی می‌تواند در حجم زیاد میوه خریداری کند. یکی دیگر از فروشندگان با اشاره به اقبال کم مردم به میوه‌های با کیفیت، می‌گوید: سیب درجه ٢ در میدان بار ٣٠٠٠ تومان و سیب ممتاز ٨٠٠٠ تومان است. اگر ٣٠ درصد سود فروشگاه را روی این میوه‌ها اضافه کنیم، میوه ممتاز اصلا خریداری نخواهد داشت. وی ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی بسیاری از شهروندان نمی‌توانند میوه ممتاز خریداری کنند، از‌این‌رو مغازه‌دار مجبور است میوه با درجه کیفی کمتری عرضه کند. وی می‎گوید: میوه‎های وارداتی مثل موز، آناناس، انبه و نارگیل با گران شدن دلار هر روز افزایش قیمت دارد. موز از کیلویی ۶٠٠٠ تومان به ١٣ هزار تومان افزایش یافته است و سایر میوه‎های وارداتی هم در بازار گران شده‌اند. در این شرایط خرید میوه‌های وارداتی منحصر به مشتریان خاص شده است.

یکی از افرادی که برای خرید میوه به بازار آمده است نیز با گلایه از گرانی‌ها می‌گوید: اگر از هر میوه فقط مقدار کمی خریداری کنیم، حداقل در هر بار خرید ۵٠ تا ۶٠ هزار تومان باید هزینه کرد. در موقعیت فعلی چند خانوار می‌توانند هفته‌ای ۶٠ یا ٧٠ هزار تومان پول میوه بدهند.

وی می‌گوید: برای عید ترجیح می‌دهم میوه با کیفیت به مقدار کم و در حد پذیرایی از مهمان‌ها خریداری کنم و برای خانواده‌ام میوه با کیفیت معمولی بخرم.

خانمی که در حال بررسی قیمت‌های میوه است، می‌گوید: باید میوه‌ای را انتخاب کنم که هم قیمت مناسب‌تری داشته باشد و هم تعدادش بیشتر باشد؛ بنابراین بیشتر اوقات سیب یا پرتقال را انتخاب می‌کنم. موز قیمت بالایی در بازار دارد و هر کیلو موز محدود به چند عدد می‌شود؛ بنابراین با حقوق کارمندی، خرید آن چندان به‌صرفه نیست.

 

﷯ میزان فروش میوه در مشهد

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا به رکود نسبی حاکم بر بازار میوه اشاره می‌کند و می‌گوید: هر‌چند توزیع میوه در بازار مناسب است، اما کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است حجم تقاضا کم شود. اکنون میزان خرید میوه نسبت به سال گذشته ٣٠ درصد کاهش را نشان می‌دهد. حیدر ساکن می‌افزاید: میوه‌های وارداتی مانند موز بیشترین حجم گرانی را دارد. دلیل این مسئله افزایش نرخ ارز از ۴٠٠٠ تومان به ١٣هزار تومان طی یک سال اخیر است. وی درباره تنظیم بازار شب عید می‌گوید: کمبودی در بازار نداریم و اگر تنظیم بازار به بخش خصوصی سپرده شود، قطعا کنترل بازار شب عید بهتر خواهد بود. وی با انتقاد از ورود دولت به بازار میوه شب عید می‌گوید: دولت هر‌ساله به منظور کنترل قیمت‌ها وارد بازار می‌شود اما تجربه نشان می‌دهد که این ورود چندان فایده‌ای برای شهروندان ندارد. وی توضیح می‌دهد: هر‌ساله در مقطعی که دولت اقدام به خرید سیب و پرتقال از کشاورزان و ذخیره‌سازی آن‌ها برای شب عید می‌کند، قیمت‌ها در بازار افزایش می‌یابد. این مسئله نشان می‌دهد دخالت دولت در بازار آن‌گونه که انتظار می‌رود به نفع مصرف‌کننده نهایی نیست. این در حالی است که اگر دولت تنظیم بازار را به بخش خصوصی بسپارد، قطعا نتیجه بهتری خواهد گرفت.

 

﷯ توزیع میوه شب عید از ٢۵ اسفند

با‌این‌حال رئیس اداره نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی دلیل ورود دولت به بازار را در نظرگرفتن زنجیره تولید تا توزیع بیان می‌کند و می‌گوید: دولت با در نظرگرفتن این زنجیره و به منظور حمایت هم‌زمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده وارد بازار شب عید می‌شود و فقط یک حلقه را در نظر نمی‌گیرد.

عباس اخوان درباره اقدامات صورت‌گرفته برای تنظیم بازار شب عید در مشهد می‌گوید: توزیع ١۵٠٠ تن سیب و ٣٠٠٠ تن پرتقال برای تنظیم بازار شب عید در نظرگرفته شده است. تاکنون ١٣٠٠ تن سیب و ٢٣٠٠ تن پرتقال وارد استان شده است و در روزهای آینده باقی سهمیه وارد می‌شود.

وی درباره زمان توزیع این میوه‌ها می‌گوید: براساس روال هرساله به احتمال زیاد توزیع میوه‌ها از روز ٢۵ اسفندماه آغاز می‌شود؛ ضمن اینکه قیمت این میوه‌ها چند روز قبل از توزیع مشخص می‌شود، همچنین تلاش می‌کنیم در طول مدت عید نوروز توزیع میوه تنظیم بازار ادامه داشته باشد تا شهروندان از نظر تأمین میوه دچار مشکل نشوند. 

رئیس اداره نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درباره کیفیت میوه‌ها نیز می‌گوید: میوه‌ها کیفیت مناسبی دارند، ضمن اینکه به دلیل نظارتی که بر تمام فرایند تهیه و توزیع میوه شب عید وجود دارد، امکان عرضه میوه بی‌کیفیت وجود ندارد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی