کد خبر : 95828
/ 08:04

مهلت دوباره به هاتگرام و تلگرام طلایی

اصرار بر فیلترینگ و حمایت همه جانبه از پیام‌رسان‌های بومی به جز قوه قضائیه از سوی شورای عالی فضای مجازی نیز به شدت توصیه می‌شود و به راحتی می‌توان آن را در کلام دبیر این شورا یافت.

مهلت دوباره به هاتگرام و تلگرام طلایی

شهرآرا آنلاین - سرادار| ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، در جمع خبرنگاران و در حاشیه پنجمین همایش ملی فضای مجازی پاک در دانشگاه شریف با بیان اینکه اقداماتی که باید از سوی وزارت ارتباطات در این باره انجام می‌شد تاکنون صورت نگرفته است، گفت: پروژه پیام رسان بومی شکست نخورده و تنها با کندی در حال اجراست و درصورتی که نهادهای دولتی همکاری بیشتری می‌کردند این پروژه با سرعت بیشتری پیش می‌رفت.

او ادامه می‌دهد: دولت باید مسئولیت‌پذیری بیشتری درباره تأمین امکانات پیام‌رسان‌های بومی کشور داشته باشد؛ مسئولیت‌هایی که هم می‌تواند حمایت مالی باشد هم به صورت تصدی‌گری تبلور پیدا کند.

 

مهلت دوباره برای برادران تلگرام

فیروزآبادی همچنین در پاسخ به اینکه« چرا علیرغم پایان زمان فعالیت هاتگرام این پلتفرم همچنان مشغول به کار است»، اظهار کرد: ما دستورات لازم را صادر کرده‌ایم و قوه قضاییه اکنون مسئولیت این کار را برعهده دارد. ادامه سرنوشت این دو پیام‌رسان بر عهده ما نیست. قوه قضائیه گفته است که دسترسی به تلگرام باید قطع شود اما در عین حال امکان فعالیت به هاتگرام را امکان‌پذیر کرده است با اینکه هاتگرام امکان ارتباط با تلگرام را فراهم می‌کند. قوه قضاییه برای هاتگرام موعدی را مقرر کرد تا در آن زمان فعالیت خود را متوقف کند اما این اتفاق نیفتاد و قوه قضاییه دوباره این فرصت را تمدید کرد. 

 

اقدام اپل سیاسی بود

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که هم‌اکنون در حوزه فضای مجازی با آن مواجه هستیم، تبعیت از ادبیاتی است که از سوی نظام غرب، خالقان فضای مجازی و آمریکا بر ما چیره شده است، گفت: همان‌طور که سیستم‌عامل و پلتفرمی که از آن در فضای مجازی استفاده می‌کنیم، خارجی است، فضای ذهنی ما نیز که تنظیم روابط فضای مجازی را می‌سازد بر پایه نظام غرب است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به‌اینکه دغدغه ما در بحث حکمرانی فضای مجازی، این موضوع است، خاطرنشان کرد: ما با آقایانی که پلتفرم‌های خارجی را به کشور ما آوردند، صحبت کردیم تا برنامه خود را به ما بگویند و تعهد کنند که با توجه به پلتفرم‌هایی که وارد کشور ما کرده‌اند، آیا از شغل‌های ایجاد شده، حمایت می‌کنند یا خیر؟ اما آن‌ها هیچ تعهدی به ما نداده‌اند. هم‌اکنون نیز شاهد هستیم بسیاری از نرم‌افزارها و کسب و کارهای ایرانی یک شبه از سوی شرکت آمریکایی اپل بسته شده که نشان می‌دهد این یک اقدام سازمان یافته است و نه یک اقدام عادی شرکتی و ما این‌طور تلقی می‌کنیم که این یک اقدام سیاسی است.

فیروزآبادی گفت: بسیاری از کسب و کارهای ما به دلیل این اقدام اپل تعطیل شده اما صدای کسی درنمی‌آید. این در حالی است که اگر یک نرم‌افزار در داخل کشور مسدود می‌شد، هزاران اعتراض را شاهد بودیم.

وی این موضوع را به دلیل ناآگاهی از توسعه فضای مجازی عنوان و تصریح کرد: موافق دسترسی نداشتن به فضای مجازی نیستیم و طرف‌دار توسعه فضای مجازی هستیم. اگر کسی بگوید که ما با این فضا مقابله می‌کنیم، محکوم به فناست. از سوی دیگر نمی‌توانیم خود را بازیچه دست۴ شرکت فناوری کنیم..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی