کد خبر : 95831
/ 08:06

از کار افتادن ‌‌‌GPSهای قدیمی در فروردین

اگر صاحب یک موقعیت‌یاب جی‌پی‌اس یا ابزارهای مجهز به آن هستید، بهتر است تا قبل از پایان تعطیلات نوروز حتماً به فکر به روزرسانی نرم افزاری آن‌ها باشید

از کار افتادن ‌‌‌GPSهای قدیمی در فروردین

شهرآرا آنلاین - اگر صاحب یک موقعیت‌یاب جی‌پی‌اس یا ابزارهای مجهز به آن هستید، بهتر است تا قبل از پایان تعطیلات نوروز حتماً به فکر به روزرسانی نرم افزاری آن‌ها باشید، چرا که در تاریخ ١٧ فروردین ٩٨، شماره هفته نمونه‌های قدیمی این دستگاه‌ها صفر شده و کارایی خود را از دست خواهند داد.

این مسئله که به باگ «Y2K» مشهور است، به دلیل نحوه محاسبه زمان در مکان‌یاب‌ها به وجود می‌آید. دستگاه‌های جی‌پی‌اس بر اساس شمارش هفته مبتنی بر یک پارامتر ١٠ بیتی محاسبات خود را انجام می‌دهند که پس از هفته ١٠٢۴، این سیستم ریست می‌شود. شمارش هفته‌های سیستم موقعیت‌یاب جهانی از تاریخ ١۶ دی ۵٨ آغاز شده و نخستین بار ٣٠ مرداد ١٣٧٨ ریست شده است. تاریخ بعدی ١٧ فروردین ٩٨ است که دستگاه‌های قدیمی‌تر را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

جی‌پی‌اس‌های جدیدتر به صورت خودکار به‌روزرسانی‌های مورد نیاز را دریافت می‌کنند اما دستگاه‌های قدیمی‌تری که به باگ Y2K برخورد می‌کنند، اگر به صورت دستی به‌روزرسانی نشوند در عمل از کار خواهند افتاد..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی