کد خبر : 95832
/ 08:08
نگاهی به ١٣ برنامه عیدانه شهرداری مشهد در نوروز ٩٨

بوی عید در شهر

چند سالی می شود که چهره شهر در ایام نوروز نه تنها زائران که مشهدی ها را هم شگفت زده می کند.

بوی عید در شهر

شهرآرا آنلاین - آریانا راستگو|  وارد هر کوی و خیابان که می شوید باید منتظر یک برنامه شگفت انگیز باشید. حال این برنامه می تواند یک خیابان از غذا باشد یا یک اتوبوس از شهرفرنگ. نگاهی خواهیم انداخت به برخی برنامه هایی که معاونت گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد برای نوروز امسال تدارک دیده است، شاید با آمادگی قبلی قدری از شگفت زدگی مان کاسته شود.

 

خیابان غذا، امسال پخته تر از پارسال

دومین خیابان غذای مشهد قرار است با برنامه های متنوع غذایی، پخته تر و خوشمزه تر از سال گذشته رونمایی شود. در یک راسته خیابان در انتهای بولوار هفت تیر، انواع غذاهای محلی، سنتی، بین المللی و فست فودی، کنار نیمکت های ون کافه ها و کافه پیاده روها انتظارتان را خواهد کشید.

همچنین امسال غذای روح مناسبی در حاشیه خیابان غذا تدارک دیده شده است. تماشای برنامه های هنری و فرهنگی متنوع که می تواند حظ شما را هنگام صرف غذا دوچندان کند. 

 

کلات به کوهسنگی می آید

کلات با آبشارها، کوه ها و چمنزارهای دل انگیزش، مقصدی بکر برای گردش بهاری است. اما اگر فرصت رانندگی سه ساعته و رفتن به کلات را ندارید، می توانید برای تماشای آداب و رسوم، صنایع دستی و سوغاتی های کلات به پارک کوهسنگی مشهد بروید. با پیشنهاد فرمانداری و میراث فرهنگی کلات، نوروز امسال نمایشگاهی با موضوع معرفی ظرفیت های گردشگری کلات در بوستان کوهسنگی برگزار خواهد شد. 

 

برنامه سفر بگیر

اگر فرصتتان محدود است و هنوز برای انتخاب مسیر و گشت در مشهد مردد هستید می توانید به پایگاه های تخصصی که به همین منظور در پایانه مسافربری و میدان شهدا مستقر هستند، مراجعه کنید و برنامه سفر بگیرید. ١۵ تور برای سلیقه های مختلف در مشهد تعریف شده است که در صورت رسیدن به حد نصاب اجرا می شود. همچنین می توانید با مراجعه به پایگاه های راهنمای زائر از این تورها باخبر شوید. 

 

پیاده روی در زمان

اگر علاقه مند به قدم زدن در مشهد قدیم هستید می توانید محور خانه های تاریخی مشهد را در برنامه های عیدانه خود بگذارید. متأسفانه بافت تاریخی چندانی از مشهد قدیم به جا نمانده است اما همین اندک هم با برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی که نوروز امسال مدیریت گردشگری شهرداری مشهد در محور خانه تاریخی داروغه تدارک دیده است، تجسم سفر در زمان را برایتان راحت تر خواهد کرد. تئاترهای خیابانی و اجرای برنامه های هنری از جمله این برنامه هاست. 

 

هوشمند در شهر بچرخید

اگر در هرجای شهر برای یافتن مسیر یا حتی انتخاب مقصد گردشگری مشکل داشتید، می توانید سراغ «پایگاه های راهنمای زائر و مرکز اطلاعات سفر شهری» را بگیرید. تعداد این پایگاه ها در ایام نوروز از ١٣ به ٢٧ پایگاه افزایش یافته است تا بهتر بتوانند پاسخ گوی سؤالات زائران و گردشگران باشند. همچنین امسال فناوری هایی نیز به پایگاه ها اضافه شده است تا گردش را در شهر هوشمندانه تر کند. سیم کارت گردشگری و بلیت مجموعه های آبی را نیز می توانید از این باجه ها با تخفیفی ویژه تهیه کنید.

لایه گردشگری نیز به نقشه هوشمند مشهد اضافه شده است که با بارگیری نرم افزار آن از «بازار» می توانید به راحتی با جاذبه های شهر آشنا شوید. 

 

از ٣١٣۵ بپرسید

کارشناسان مستقر در پشت خط شماره ٣١٣۵ از ساعت ٧ صبح تا ٩ شب آماده پاسخ گویی به تمامی سؤالات شما درباره جاذبه های گردشگری و مراکز خدماتی مشهد به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی هستند. هر سوالی دارید تلفن بردارید و امتحان کنید. 

 

اسکان ١۶ هزار نفر در بوستان زائر پذیر غدیر

امسال بوستان غدیر برای پذیرایی از ١۶ هزار نفر از زائران و گردشگران نوروزی آماده شده است. خدمات و امکانات رفاهی گوناگونی از جمله خدمات پذیرایی، پزشکی، تفریحی و... در این بوستان فراهم گردیده است.

همچنین برای کسانی که علاقه مند به اسکان ارزان قیمت هستند هم بسته هایی با همکاری میراث فرهنگی آماده شده که فهرستی از مراکز مجاز مهمانپذیرها و خانه مسافرها را در اختیار زائران قرار می دهد. 

 

استقبال از زائران

نوروز امسال در چهار ورودی اصلی شهر مشهد یعنی محور قوچان، محور نیشابور، راه آهن و پایانه مسافربری ایستگاه هایی برای استقبال از زائران تعبیه شده است. در کنار پذیرایی، اطلاع رسانی و برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی، آیینی و گردشگری که توسط شهرداری برای استقبال از زائران تدارک دیده شده است، امسال گروه های مردمی «شهروندان میهمان نواز»، «سمن های شهری» و «سفیران گردشگری» نیز برنامه هایی را برای استقبال از زائران دارند. شهروندان میهمان نواز افرادی هستند که به صورت داوطلبانه برای خدمت رسانی به زائران علی بن موسی الرضا(ع) در ایستگاه های استقبال از زائران حضور می یابند. سمن ها نیز برای برقرار ارتباط با زائران در حوزه فعالیت خود می پردازند. سفیران گردشگری نیز دانش آموزان مشهدشناسی هستند که برای آشنا کردن هم سالان خود با شهر در این ایستگاه ها حضور دارند. 

 

تولید کارت پستال های هوشمند از دیوارنگاره های میدان فردوسی

بعد از اضافه شدن فناوری AR به دیوار نگاره های میدان فردوسی برای آشنایی صوتی و تصویری زائران و گردشگران با فردوسی، امسال این فناوری به کارت پستال های هوشمند که نقشی از همان دیوارنگاره ها دارند نیز افزوده شده است تا نه تنها زائران را با فردوسی آشنا کند، که آنان را به بازدید از دیوارنگاره ها نیز ترغیب کند..

 

شهر فرنگ در اتوبوس

شهر فرنگ عنوان اتوبوس سیاری است که در روزهای نوروز در سطح شهر می چرخد و عکس های با کیفیت چند گیگا پیکسلی را از دریچه دوربین های کروی شکل پیش چشم علاقه مندان نمایش می دهد.

این تصاویر با دوربین آنالوگ ویژه ای که تنها چند  نمونه از آن در جهان وجود دارد، ثبت شده است. این اتوبوس را که مزین به نگاره های شاهنامه است، می توانید در ایام نوروز در مکان های پرتردد و گردشگرپذیر شهر مشاهده کنید. 

 

درفش کاویانی، سوغات جدید مشهد

برخی از برنامه های استقبال از بهار چند روزی زودتر از لحظه سال تحویل، شادی را میهمان دل زائر و مجاور می کنند؛ اجرای جشن پایان سرایش شاهنامه، یکی از آن هاست که ٢۵اسفند در تالار شهر، میزبان بهار و مردم بهار دل می شود، اما این همه خوش اتفاقی این روز نیست. بانیان برگزاری این برنامه اسبابی فراهم آورده اند تا در حاشیه این جشن، چشم میهمانان به تماشای آثار نقاشی بخش اساطیری شاهنامه که هنر استاد میثم رایکاست، روشن شود. این کار با هدف تسهیل تعامل مخاطب با داستان های شاهنامه انجام می گیرد. علاوه بر این، اختتامیه مسابقه آخر هفته ها با شاهنامه نیز در این مراسم برگزار خواهد شد. هدیه اختتامیه این برنامه، درفش کاویانی است که با بهره گیری از متریال مرتبط با شهر مشهد مانند سنگ سرپانتین که با عقیق، فیروزه، چرم، تذهیب و خطاطی مرصع کاری شده و تزئینات چرم در آن به کار رفته، تولید شده است. این اثر به عنوان نمادی هویتی و صنایع دستی شهر مشهد قابلیت معرفی، مفهوم سازی و تجاری سازی نیز دارد. 

 

مفاخر توس در بولوار شاهنامه

حدود یک هفته ای می شود که تصاویر بزرگان معاصر شعر و ادب خراسان همچون استاد قهرمان، استاد صاحبکار و... در بولوار شاهنامه قاب گرفته شده است. این کار ارزنده که با مشارکت معاونت گردشگری و زیارت و معاونت فرهنگی هنری شهرداری منطقه ١٢ انجام شده، قرار است به زودی با نقش بستن تصاویر بزرگان دیار توس تکمیل شود. 

 

آشنایی مدرن با تاریخ

تماشای یک بنای تاریخی معمولا حسی غرورانگیز همراه با آرامش و سپس تفکر به آدم القا می کند، اما این تفکر بدون دانستن درباره پیشینه بنا کامل نخواهد شد. امسال قرار است با کمک ابزارهای فناورانه بهتر با تاریخ و هویت شهرمان آشنا شویم. کافی است کیو آر کدی را که کنار پلاک خانه های تاریخی نوشته شده است، اسکن کنید تا اطلاعات بیشتر درباره بنای تاریخی روی تلفن همراهتان نمایش داده شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی