کد خبر : 95877
/ 07:07
منفعت ٢٠٠٠ میلیارد تومانی با بازگشت سرمایه‌گذاران و باززنده‌سازی ٢٧ پروژه در یک سال گذشته

منطقه ثامن با اصلاحات سود کرد

باز زنده کردن ٢٧ پروژه در منطقه ثامن، ٢٠٠٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این منطقه را به‌همراه داشته است.

منطقه ثامن با اصلاحات سود کرد

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - باز زنده کردن ٢٧ پروژه در منطقه ثامن، ٢٠٠٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این منطقه را به‌همراه داشته است. این را شهردار منطقه ثامن مشهد دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت. مصطفی نعمتی که زیر آفتاب کم‌فروغ زمستانی و در خانه تاریخی داروغه برای ارائه گزارش عملکرد خود صحبت می‌کرد، این را هم گفت که سرمایه‌گذاران متعددی به دلایل مختلف در دوره مدیریت شهری گذشته نتوانسته بودند فعالیت خود را ادامه دهند و پروژه آن‌ها با توقف سرمایه همراه شده بود، اما در این دوره مدیریت شهری، با جلسات مختلف و متعددی که برگزار شد، توانستیم این سرمایه‌ها را باززنده‌سازی کنیم.

او با بیان اینکه به سبب این موضوع، سرمایه‌های جدید دیگری نیز فعال شدند، افزود: ٩ پروژه جدید به ارزش ٨٠٠ میلیارد تومان نیز در این مدت تعریف و واگذار شده است. این ٢٧ پروژه نیز اکثرا اقامتی هستند که پیش از این مجوز ساخت گرفته بودند.

بر اساس اظهارات نعمتی، شهرداری منطقه ثامن در طول یک سال گذشته از وضعیت درآمدی مطلوبی بهره‌مند بوده به طوری که تحقق بودجه این منطقه در سال جاری ١١۵ درصد شمارش شده است.

او همچنین گفت که در زمانی که شهرداری تحویل مدیریت شهری پنجم شد، این منطقه از لحاظ درآمدی وضعیت خوبی نداشت و به طور مثال، حقوق کارمندان ‌اواسط ماه پرداخت می‌شد.

 

﷯ ٣۶ درصد پیشرفت فیزیکی در شارستان رضوی

در طراحی بافت اطراف حرم ۴ خیابان اصلی منتهی به بارگاه منور رضوی وجود داشته که در طرح جدید به ٨ خیابان تبدیل شده است. رینگ حلقوی به نام شارستان رضوی هم این خیابان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. حالا شهردار منطقه ثامن مشهد درباره آخرین وضعیت ره‌باغ‌های منتهی به حرم مطهر و شارستان رضوی این‌طور گفت: شارستان رضوی که از قسمت شیرازی تا طبرسی در دست اجر‌است‌ تاکنون با ٣۶ درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است. تقاطع خیابان شارستان رضوی و نواب صفوی ایجاد، یک باند از بولوار رضوان آسفالت شده است و باند دیگر آن به‌زودی راه اندازی می‌شود. خیابان آیت‌ا... واعظ طبسی به بهره‌برداری رسیده و ٩٧ هزار متر مربع سطح نیز در این منطقه آسفالت شده است.

به گفته او ٨ ره‌باغ قرار است مسیر پیاده زائران به سمت حرم رضوی باشد که از این میان ۴٠ درصد از ره‌باغ‌های سلام تا پایان سال جاری به بهره‌‌برداری می‌رسد. ره‌باغ‌های طوبا و بهشت نیز در دست اجراست. بر این اساس، ١۴ هزار و ۵٠٠ متر مربع پیاده‌رو‌سازی، ١۴ کیلومتر پوشش کارگاهی و ٢۶٠٠ متر طول کانال سطحی به وجود آمده است.

 

﷯ کاهش جمعیت منطقه ثامن از ۵٢ هزار به ١۴ هزار نفر

نعمتی در بخشی از این نشست خبری به مقایسه آمار و اعداد شاخص‌های مختلف منطقه ثامن در ابتدای شروع طرح و اکنون پرداخت و گفت: در ابتدای شروع طرح بهسازی و بازسازی بافت اطراف حرم، ۵٢ هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کردند که حالا متأسفانه این عدد به ١۴ هزار نفر رسیده است. این در حالی‌ است که در افق طرح عدد ۵١ هزار نفر برای سکونت در منطقه عنوان شده است.

وی ادامه داد: با این حال قصد داریم با طرح‌های بازآفرینی شهری، اقدامات لازم را برای برگرداندن مردم به این منطقه انجام دهیم.

شهردار منطقه ثامن مشهد با بیان اینکه حریم حرم مطهر رضوی بر اساس افق طرح از ١٨ هکتار به ۵٠ هکتار افزایش یافته است، اضافه کرد: هم‌اکنون ٢ میلیون و ۴۵٠ هزار متر مربع کاربری اقامتی در این منطقه با ظرفیت ١۵٠ هزار تخت وجود دارد.

به گفته نعمتی، فضای سبز در این منطقه قرار بود بر اساس طرح بافت اطراف حرم از ۵/٢ هکتار به ۶٧ هکتار برسد که هم‌اکنون این فضا ١٠ هکتار شده است. در واقع ٢٩ هزار متر مربع فضای سبز در مدیریت شهری جدید ایجاد شده است و ١١ هزار و ۶٣١ متر مربع نیز ساخت فضای سبز در دست اجراست.

شهردار منطقه ثامن اضافه کرد: بالغ بر ٧٠ درصد از ساختارهای منطقه ثامن بیش از ٢٠ سال قدمت داشتند و برای بهبود و بازسازی آن‌ها اقدامات مختلفی انجام شده است. بر این اساس، با برگزاری جلسات مختلف و متعدد با مسئولان کشوری، نمایندگان مجلس و مدیران شهری برآورد شد ‌برای تأمین زیرساخت بافت این منطقه و اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری به ٣١٠٠ میلیارد تومان نیاز است. در این باره قرار است دولت این مبلغ را به صورت انتشار اوراق مشارکت کمک کند.

 

﷯ خانه‌های غفوری و کرمانی در انتظار سرمایه‌گذار

او همچنین به موضوع خانه‌های تاریخی و جذب سرمایه‌گذار برای ترمیم، نگهداری و بهره‌برداری از این خانه‌ها پرداخت و گفت: ۴ خانه تاریخی از سوی شهرداری منطقه ثامن خریداری شده که ٢ خانه از آن‌ها به نام‌های توکلی و داروغه بازسازی شده است. همچنین ٢ خانه تاریخی دیگر به نام‌های غفوری و کرمانی در انتظار جذب سرمایه‌گذار هستند.

﷯به گفته نعمتی، برای خانه غفوری حدود ٧٠٠ میلیون تومان و برای خانه کرمانی هم حدود ۴٠٠میلیون تومان هزینه ترمیم نیاز است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی