کد خبر : 95892
/ 07:31
درباره انتخابات عجیب و غریب پارلمان کره شمالی که این روزها در این کشور در جریان است

دموکراسی کره‌ای

شاید اتفاق مهمی نباشد اینکه مردم کره شمالی این روزها برای شرکت در «انتخابات شورای عالی خلق» پای صندوق های رأی می روند؛ انتخابات پارلمانی که هر۵ سال در این کشور برگزار می شود و خب، نمایندگانی هم از هر حوزه با رأی مردم انتخاب می شوند

دموکراسی کره‌ای

شهرآرا آنلاین - شاید اتفاق مهمی نباشد اینکه مردم کره شمالی این روزها برای شرکت در «انتخابات شورای عالی خلق» پای صندوق های رأی می روند؛ انتخابات پارلمانی که هر۵ سال در این کشور برگزار می شود و خب، نمایندگانی هم از هر حوزه با رأی مردم انتخاب می شوند؛ البته همه چیز به همین سادگی نیست. قوانین این رأی گیری و انتخابات آن قدر عجیب است که ما را مجبور کرد به این بهانه به سراغ یکی از کشورهای مرموز دنیا برویم؛ کشوری که اعتقاد دارد هرچه دنیا درباره اش کمتر بداند، امنیتش بیشتر خواهد بود.

 

همون همیشگی

بگذارید ماجرای انتخابات کره شمالی را برایتان دقیق تر توضیح دهیم. به صورت کلی در حوزه های رأی گیری، یک نماینده از طرف حزب حاکم، نامزد می شود و رأی گیری فقط برای تایید او انجام می گیرد؛ یعنی از طرف حاکمیت یک نماینده انتخاب می شود که مردم باید به او رأی بدهند یا حداکثر به کمک خودکارهایی که در دست دارند، قبل از انداختن کاغذ به داخل صندوق رأی، روی اسم این فرد را خط بزنند؛ اتفاقی که البته برای هیچ کدام از نماینده ها تا به امروز صورت نگرفته است؛ یعنی ١٠٠درصد افراد در کره شمالی به تنها فردی که در حوره انتخاباتی خود تایید شده است، رأی مثبت داده اند. مشارکت رأی دهندگان در انتخابات، معمولا صددرصدی است. در انتخابات دوره قبل که ۵ سال پیش در سال۲۰۱۴ برگزار شد، با مشارکت بیش از از ۹۹/۹۷درصد، انتخابات پارلمانی برگزار شده بود و رأی دهندگان نامزدی را که نامش روی برگه رأی گیری نوشته شده بود، صددرصد تایید کردند. فقط شهروندان کره شمالی خارج از کشور یا افرادی که در دریا فعالیت می کردند، در این انتخابات، شرکت نکرده بودند. اگر برایتان سوال پیش آمده است که نقش افرادی که انتخاب می شوند چیست، باید بگوییم مجمع عالی خلق کره، ۶۸۷عضو و یک شورای هیئت رئیسه دارد. این مجمع، قدرت و نقش قانون گذاری ندارد و فقط تصمیمات حزب یا رهبر کره شمالی را تایید می کند.

 

قوانین عجیب دیگر

بگذارید حالا که از یک انتخابات عجیب در کره شمالی گفتیم، کمی هم قوانین عجیب دیگر این کشور را مرور کنیم؛ البته قوانین خاص کره شمالی آن قدر زیاد است که شاید لازم باشد کل روزنامه امروز را به آن اختصاص دهیم ولی خب، مرور چندتا از عجیب ترین هایش هم می تواند برایتان جالب باشد.

- اگر پسر و دختری در کره شمالی قصد ازدواج با یکدیگر داشته باشند، رضایت خانواده آن ها هیچ نقشی در این ازدواج ندارد، بلکه این وزارت اطلاعات و امنیت کشور است که صلاحیت ازدواج این دو نفر را تایید می کند. به این ترتیب که هم پسر و هم دختر باید یک گزارش کامل از نحوه آشنایی، میزان علاقه، علت آشنایی و... را به وزارت امنیت بدهند. پس از این مرحله و بررسی های لازم و شناسایی تمامی اقوام دختر و پسر، برای آن ها قرار مصاحبه صادر می شود و پس از حضور دختر و پسر و پاسخ دادن به سوال های خاص اگر موضوع مشکوکی دیده نشود، اجازه ازدواج آن ها صادر می شود.

- در این کشور واقعا مهم نیست برای چه به مدرسه می روید یا حتی موقعیت مدرسه رفتن را دارید یا نه؛ چون شغل ها را دولت کره شمالی تعیین می کند. این شغل ها معمولا براساس آنچه نیاز است، تعیین می شوند. وقتی دولت شغلی را برای شما انتخاب کرد، به شغل مادام العمرتان تبدیل می شود.

- پایتخت کره شمالی پیونگ یانگ است. حدود ۲.۵میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. شگفت انگیز است، زیرا برای زندگی در این شهر باید مجوز دولتی داشته باشید. دولت باتوجه به سطح درآمد، سطح تحصیلات و مفید بودن شما تصمیم می گیرد که آیا می توانید در این شهر زندگی کنید یا نه.

﷯- قوانین حاکم بر کره شمالی تمامی جوانب زندگی مردم را تحت کنترل قرار داده و بر تمامی بخش های زندگی شان به نوعی تاثیر گذاشته است. تقریبا ۵۰سال است که مردم کره شمالی صبح ها با نواختن شیپوری که راس ساعت۶ به صدا درمی آید و از طریق بلندگو در تمام مناطق پخش می شود، از خواب بیدار می شوند. در شهر روشنایی ها ساعت٢٣ خاموش می شود. شهر در شب، ترسناک است؛ چون خبری از روشنایی در خیابان ها نیست. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی