کد خبر : 95894
/ 07:34

این آشغال‌های دوست‌نداشتنی

در گیرودار خانه‌تکانی‌های دم عید از تکاندن غبار ذهن و قلبمان غافل نباشیم

این آشغال‌های دوست‌نداشتنی

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم‌زاده| آخرین ماه سال که می‌آید، کم‌کم همه به تکاپو می‌افتند تا بنا بر همان سنت و عادت همیشگی خانه‌تکانی کنند و یک تغییر و تحول اساسی را در زندگی‌شان به وجود بیاورند. یک عده احتمالا بساط فرش شستن را پهن کرده‌اند، بعضی‌ها دارند آشپزخانه و ظرف و ظروف آن را زیر و رو می‌کنند و خیلی‌ها هم حتما مشغول پرده شستن و پرده نصب کردن و هزارتا کار ریز و درشت دیگر هستند. این وسط، افرادی هم پیدا می‌شوند که آنچنان دودستی و با تمام قوا، خود را درگیر جابه‌جایی اسباب و اثاثیه و نونوارکردن لوازم منزل کرده‌اند که از اصل کار غافل مانده‌اند. حالا لابد با خودتان می‌گویید اصل‌کاری که همین خانه‌تکانی است. بله، اصلا چه چیزی بهتر از اینکه به یمن یک بهار و یک سرآغاز دیگر که با زندگی‌مان گره خورده است، دست به کار بشویم و دستی به سر و روی خانه و زندگی‌مان بکشیم؟ اما نکته مهم‌تری که وجود دارد که البته شاید در وهله اول خیلی شعاری و کلیشه‌ای به نظر بیاید، همان بحث خانه دل را تکاندن است. با این حال، پای عمل که به میان می‌آید، به رغم صحبت‌هایی که همیشه در این باره به گوشمان می‌رسد، خیلی‌ها آن را جدی نمی‌گیرند و اهمیتی برایش قائل نمی‌شوند. بیایید جدی‌تر به این قضیه فکر کنیم و ببینیم در آستانه این سال جدید چه چیزهایی را باید از روح و روان و قلب و ذهنمان بریزیم بیرون.

 

 یک شهر، یک لبخند

چه آن ارباب‌رجوعی باشید که گذرتان به فلان اداره خورده باشد، چه در عالم همسایگی در آسانسور یا راه‌پله ساختمان، خورده‌ باشید به پست آن یکی همسایه و چه مسافری باشید که در اتوبوس یا مترو نشسته و انتظار رسیدن به مقصدش را می‌کشد، احتمالا شما هم در لابه‌لای این زندگی روزمره با کلی چهره گرفته و درهم روبه‌رو شده‌اید که بیشتر از هر چیزی کسالت و بی‌حوصلگی از آن می‌بارد. شاید بگویید با این حجم از گیر و گرفت‌ها و مشکلات ریز و درشت اقتصادی و خانوادگی که به نوبت سر راهمان سبز می‌شود، دیگر برای حال خوب داشتن حوصله و وقتی باقی نمی‌ماند. اما انصافا بیایید این دم عیدی بی‌خیال این نق‌زدن‌ها و زوم‌کردن روی بدها و بدی‌ها باشیم. بهتر نیست حالا که داریم سال٩٧ را پشت سر می‌گذاریم، با رویی گشاده و لبی خندان به استقبال سال٩٨ برویم؟ مگر غیر از این است که همین من و شما هستیم که می‌توانیم چهره شاد یا غمگینی را به شهرمان ببخشیم؟ پس اجازه بدهید بهترین حال ممکن را برای خودمان و شهرمان رقم بزنیم.

 

هم ظاهر، هم باطن

شاید با خودتان بگویید که ای بابا، این حرف‌ها یعنی چه؟ خانه دل را تکاندن دیگر چه صیغه‌ای است؟ واقعا اگر قرار باشد همه چیز فقط ظاهری باشد چه سودی دارد؟ چه فایده‌ای دارد بهترین و لوکس‌ترین و گران‌ترین اسباب و لوازم منزل را در اختیار داشته باشید اما با قلب و ذهنی به‌سراغ سال جدید بروید که کینه و دلخوری و عصبانیتی را در آن جای داده‌اید. 

پیشنهاد می‌کنیم اگر چیزی توی دلتان مانده است که واقعا نمی‌توانید با خودتان کنار بیایید و آن را فراموش کنید، رودررو به سراغ فرد مورد نظرتان بروید و سنگ‌هایتان را با هم وا بکنید. اصلا شاید سوءتفاهمی پیش آمده باشد که این ملاقات منجر به رفع آن بشود. اگر هم خودتان به این امر واقف هستید که یک مسئله کوچک را بیخود و بی‌جهت بزرگ کرده‌اید، باور کنید ارزش حال خوب شما و دیگران خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. 

بگذارید و بگذرید.

 

موقتی نباشید

ایجاد این تحول و فضای مثبتی که در آستانه نوروز همه به دنبال آن هستیم خیلی هم خوب است، اما به نظر شما بهتر نیست تصمیم‌ها و اصولی که هر سال همین موقع‌ها می‌خواهید عملی کنید و به آن پایبند باشید، فقط محدود به این دوره کوتاه نباشد؟ حالا می‌خواهد خانه‌تکانی ذهن و قلبتان باشد یا زدودن گردوخاک و غبارها از روی اثاثیه‌های منزل. باور کنید در این صورت دیگر کلی کار تلنبار شده دقیقه نودی روی دستتان باقی نمی‌ماند و وقت هم کم نمی‌آورید. اصلا یک سؤال، وقتی می‌بینید انجام این کارها تا این حد حال و روزتان را خوب می‌کند و به شما انرژی می‌بخشد، چرا همیشه آن را تکرار نمی‌کنید؟

 

حواستان به بچه‌ها باشد

لطفا کنار تمام درگیری‌ها و بریز و بپاش‌ها و دغدغه‌های کوچک و بزرگی که در این روزها برای خودتان فراهم می‌کنید، از کودکانتان غافل نشوید. نگذارید این تصور در ذهن کودکان شما شکل بگیرد که نو شدن سال و این تنوع و تغییری که این همه با ذوق و شوق از آن صحبت می‌کنیم، یعنی تا اوج خستگی کارکردن، یک‌ریز پول خرج کردن و خریدن و نونوار شدن تحت هر شرایطی. بهتر است میان این همه سنت‌های اصیل ایرانی که در دنیای امروز، یا دارد فراموش می‌شود یا تغییر شکل می‌دهد، نوروز و حال دلچسبش را با همان شکل و شمایل اصیلش برای کودکانمان به یادگار بگذاریم؛ با همان احساس شعف و شادمانی خالص این روزها.

 

کینه‌‌شتری نباشید

تفاوتی ندارد همسایه‌تان است یا یکی از رفقای قدیمی یا خواهر و برادر و یک نفر از اقوام و آشناهایتان. باور کنید خدا را خوش نمی‌آید و اصلا صورت خوشی هم ندارد. این همه سال بنای قهر گذاشته‌اید و یک کلام با هم صحبت نکرده‌اید که چه؟ چیزی تغییر کرد؟ سودی از این قضیه عایدتان شد؟ به نظرتان وقتش نشده است که کینه و کدورت‌ها را کنار بگذارید، دلتان را صاف کنید و با یک هدیه کوچک یا یک دسته گل ساده پیش‌قدم شوید و دیداری تازه کنید؟ شک نکنید که او هم از این قضیه استقبال خواهد کرد.

 

نه به عادت‌های بد

حتما که نباید پای کینه و عداوتی در میان باشد. خیلی از ما عادت‌های بدی داریم که اتفاقا خیلی هم آسیب‌زننده هستند و متأسفانه مصرانه آن ها را انجام می‌دهیم. عادت‌هایی که عواقبش، هم یقه عده زیادی از انسان‌ها را می‌گیرد و هم سرمایه‌های عمومی و طبیعی محیط‌زیستمان را نابود می‌کند. خودتان هم می‌دانید که می‌توان یک فهرست بلندبالا از این عادت‌های بد نوشت. رهاسازی زباله در طبیعت، سوزاندن و قطع درختان برای تهیه هیزم، سرعت زیاد در زمان رانندگی، آسیب‌رساندن به اموال عمومی فقط چند نمونه از این دست رفتارهاست. این‌ها را خدمتتان عرض کردیم که بگوییم لطفا در این وانفسای تکاندن خانه دل و ذهنتان، فراموش نکنید این عادت‌های بد را هم دور بریزید.

نکته: حواستان را حسابی جمع کنید تا در این نوکردن و تنوع ایجادکردن دچار افراط نشوید. خارج شدن از یکنواختیِ بلندمدت قطعا حال خوبی را به شما منتقل خواهد کرد. اما از طرف دیگر، افراط در نوکردن نباید منجر شود به زیر بار

قرض رفتن و استرس‌انداختن به جان خود و بقیه و رفتارهای پرخاشگرانه. 

 

قدم به قدم تا عمل به تصمیم‌ها

١ 

یک فهرست از عادت‌‌های غلط خودتان (در زمینه رانندگی، آسیب‌زدن به محیط‌زیست و ...) که به آن اذعان دارید، تهیه کنید.

٢ 

با هدف تغییر آن‌ها، آن‌ها را از آسان به سخت اولویت‌بندی کنید.

٣ 

تغییر را از آسان‌ترین‌ها آغاز کنید.

۴ 

اگر مطابق با برنامه‌ریزی خود پیش رفتید خودتان را تشویق کنید و بالعکس.

نکته: به لحاظ روان‌شناسی نیز ثابت شده است که انسان‌ها نیاز دارند تا هر از گاهی به خودشان رجوع کنند، بازگشتی به گذشته داشته باشند و به رفتارها، عادت‌ها و برخوردهایی که در گذشته نسبت به محیط و افراد دیگر داشته‌اند، نگاهی بیندازند. رفتارهای خوب و تکرار آن‌ها، همچنین رفتارهای بد و تلاش برای جبران آن‌ها، به پالایش ذهنی و روحی فرد کمک بسیار زیادی می‌کند.

 

در حاشیه

حالا که صحبت از رفت و روب خانه ذهن شد، بد نیست نگاهی هم به تکنیک‌های زیر بیندازیم که اتفاقا خیلی ساده‌اند و می‌توانند یک پالایش روحی درست و حسابی را برایمان رقم بزنند؛ به‌ویژه در تعطیلات عید که فرصت زیادی داریم و می‌توانیم بیشتر برای خودمان وقت بگذاریم.

 

﷯ زمان کمتری را در فضای مجازی بگذرانید، می‌توانید برای مدتی شبکه‌های اجتماعی‌تان را غیرفعال کنید. این هم خودش نوعی تنوع است دیگر.

﷯ از لذت گوش‌دادن به موسیقی خوب غافل نباشید، این موسیقی می‌تواند صدای دریا و طبیعت هم باشد.

﷯ خودتان را با کارهای هنری جذاب سرگرم کنید، حالا می‌خواهد قلاب‌بافی باشد یا درست‌کردن یک کلکسیون از چیزهای مورد علاقه‌تان.

﷯ مطالعه و خواندن کتاب‌های مورد علاقه خود را فراموش نکنید.

﷯ آب زیاد بنوشید، همچنین دمنوش‌های گرم و آرام‌بخش.

﷯ منظم ورزش کنید. اینکه عید است اصلا بهانه خوبی نیست برای اینکه ورزش‌کردن را کنار بگذارید.

﷯ تصویرسازی ذهنی مثبت انجام بدهید، می‌توانید آرزوها و رؤیاهایتان را تجسم کنید.

﷯ تنفس عمیق را فراموش نکنید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی