کد خبر : 95895
/ 07:37
توصیه ها و مراقبت های رژیمی برای دید و بازدیدهای عید

نوروز منهای اضافه وزن

فرقی نمی کند که آقا باشید یا خانم. اگر به تیپ و ظاهرتان اهمیت بدهید، بدون شک یکی از دغدغه هایی که این روزها برای دید و بازدیدهای نوروزی تان دارید، این است که چطور این چندکیلویی را که با ضرب و زور هزار رژیم شناخته و ناشناخته کم کرده اید در نوروز حفظ کنید

نوروز منهای اضافه وزن

شهرآرا آنلاین - سمیرا منشادی- فرقی نمی کند که آقا باشید یا خانم. اگر به تیپ و ظاهرتان اهمیت بدهید، بدون شک یکی از دغدغه هایی که این روزها برای دید و بازدیدهای نوروزی تان دارید، این است که چطور این چندکیلویی را که با ضرب و زور هزار رژیم شناخته و ناشناخته کم کرده اید در نوروز حفظ کنید؛ چراکه همیشه اضافه وزن بدون اینکه اراده کنیم پیش می آید. درعوض برای کاهش وزن باید کلی برنامه ریزی کرد و ریاضت کشید و به هزار در زد تا چندکیلویی کم شود و در همان حالت هم بماند. علت این اتفاق در اغلب موارد به کم اطلاعی ما از میزان کالری دریافتی روزانه مان برمی گردد؛ اینکه وقتی در مناسبت های خاصی مانند نوروز رژیم غذایی مان تغییر می کند، چطور باید بین دریافتی های جدید و دریافتی های ثابت و روزانه تعادل برقرار کرد که اضافه نیاوریم. برای همین امروز می خواهیم کمی دراین باره باهم صحبت کنیم و اینکه چطور می توان با چند تدبیر ساده دست کم از اضافه وزن بیشتر در این روزها جلوگیری کرد.

 

استراحت کنید، اما نه خیلی زیاد

در این روزهای تعطیل که جمع های دوستانه بیشتر از هر زمان دیگری شکل می گیرند، هرکاری کنید بازهم پای بی تحرکی و خوردن بیشتر از حد، وسط است. همچنین مصرف وعده های غذایی نامنظم و جایگزین کردن شیرینی و تنقلات به جای وعده های اصلی غذایی، عامل اصلی اضافه وزن هستند. بنابراین این روزها باید به جای لم دادن روی مبل و تلویزیون نگاه کردن یا غلت زدن توی رختخواب، روزانه ٢٠تا٣٠دقیقه ورزش کنید یا دست کم پیاده روی و قدم زدن در هوای بهاری را تجربه کنید و از هوای پاک فروردینی لذت ببرید. اگر همین یک کار را بکنید به شما قول می دهیم وزن که اضافه نکنید هیچ، وزنتان کم هم بشود.

 

در میهمانی ها حد را نگهدارید

در دید و بازدیدهای نوروزی به ویژه آن هایی که همراه با ناهار و شام هم هستند، اینکه بتوانید از خوردن و نوشیدن چشم پوشی کنید، کار واقعا سختی است. بنابراین به جای نهی کردن های الکی برای خودتان برنامه ریزی کنید و حد خوردنتان را نگه دارید به ویژه وقتی خوش اشتها هم هستید و نمی توانید بر وسوسه خوردن آجیل و شیرینی و از آن طرف خوراکی های خوشمزه روی میز غلبه کنید. بهتر است در چنین مواقعی با خودتان یک شرط بگذارید؛ اینکه اول میوه میل کنید، سپس سراغ خوراکی های دیگر بروید. این کار باعث می شود ولع زیادتان برای خوردن شیرینی ها و تنقلات کم ارزش کمتر شود. یادتان باشد اگر هم در میهمانی ها زیاده روی کردید آن روز برای وعده غذایی اصلی خود تان را فقط به یک پرس سالاد ساده میهمان کنید.

 

دربرابر تعارف ها مقاومت کنید

یکی از عادت های نه چندان خوب ما ایرانی ها تعارف کردن بیش از اندازه است، حالا در هرچه می خواهد باشد. همین موضوع یکی از دلایل اضافه وزن بیشتر ما در نوروز است؛ اینکه نمی توانیم دربرابر تعارف بیش از حد برخی از اقوام و دوستان نه بگوییم. بنابراین لازم است که تکلیفتان را به طور جدی با خودتان، اعضای خانواده و اقوامتان روشن کنید به این معنی که به آن ها بگویید رژیم دارید و نمی خواهید وزنتان در این چند روز اضافه شود. اگر هم مقاومت و سرسختی تان در برابر این تعارف ها جواب نداد، بین بد و بدتر انتخاب کنید؛ یعنی اگر قرار است شیرینی بردارید آنکه کوچک تر است و شیرینی و چربی کمتری دارد، بردارید. برای خوردن آجیل هم ظرف کوچک تری را انتخاب کنید. غذایتان را هم در بشقاب کوچک تری بکشید و با چنگال بخورید. به این ترتیب آنچه می خورید سالم تر و کم حجم تر است و شما را هم کمتر دچار اضافه وزن می کند.

 

کالری مصرفی تان را اندازه بگیرید

نگذارید حساب آنچه می خورید از دستتان خارج شود. برای خودتان یک دفترچه تهیه کنید و نیاز روزانه بدنتان را بنویسید و در مقابل میزان کالری دریافتی تان در روز را هم یادداشت کنید. کالری مورد نیاز بانوان در روز ٢٠٠٠ و آقایان٢۵٠٠کالری است. یادتان باشد برای کاهش هر ۵٠٠.٣ کالری حدود نیم کیلو وزن باید کم کنید؛ کاری سخت و مشکل؛ پس بیشتر مراقب خورد و خوراکتان باشید. کسانی هم که می خواهند رژیم بگیرند و به طورمثال در یک هفته یک کیلو وزن کم کنند باید کالری دریافتی شان را به نیم برسانند. برای اینکه بدانید با چه مقدار کالری می توانید وزن فعلی خود را حفظ و از افزایش آن در نوروز جلوگیری کنید، در ادامه به کالری دریافتی برخی خوردنی های رایج در این روزها اشاره ای می کنیم. درضمن بهتر است که برنامه غذایی تان را کاهش دهید و به طور مرتب هم خودتان را وزن کنید تا متوجه شوید چه مقدار کالری دریافت کرده اید..

 

کالری برخی شیرینی ها

نوع شیرینی/کیلوکالری

١٠٠گرم سوهان۵۵٠

١٠٠گرم دانمارکی۵٠٠

١٠٠گرم گز٣٨٠

١٠٠گرم نان خامه ای۵٠٠

١٠٠گرم باقلوا۵٠٠

یک عدد نان نخودچی٣٧ تا ۴۵

یک عدد نان برنجی۵٠ تا ۵۵

یک عدد کلمپه١٢٠تا ١۴٠

یک عدد قطاب١٢٠

 

کالری برخی میوه ها

نوع میوه/ کالری در یک عدد متوسط

انار۴٠

پرتقال٧۵

خرمالو٧٠

خیار۵

سیب٧۵

کیوی۴٠

موز١٠٠

نارنگی٣۵

گلابی٨٠

 

کالری برخی آجیل ها

نوع آجیل/ کالری در ١٠٠گرم

بادام۶۶٠

بادام زمینی۵۶٠

پسته٣۴٠

تخمه آفتابگردان۵٨٠

تخمه کدو۶٠٠

تخمه هندوانه۵٩٠

مغز فندق۶٣٠

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی