کد خبر : 95913
/ 08:03

در خانه پدری با برادرم توافق کردیم

نشست خبری امیر‌رضا خادم پر از تیترهای خبر‌ساز بود‌، از ماجرای ورودش به انتخابات تا رابطه‌‌‌‌اش با رسول خادم.

در خانه پدری با برادرم توافق کردیم

شهرآرا آنلاین - امیررضا خادم چند روز بعد از ثبت نامش در انتخابات فدراسیون کشتی به ابهام‌هایی که درباره چگونگی حضورش به وجود آمده بود پاسخ داد. پیش‌کسوت با‌سابقه کشتی مشهد که به همراه برادرش نام‌های شهیری در کشتی ایران هستند در این جلسه به موضوعات متعددی اشاره کرد و البته صریحا گفت که خود‌ را بهترین گزینه بر‌ای ریاست فدراسیون کشتی می‌داند، پستی که امیر یک بار در سی‌سالگی آن را تصاحب کرد و حالا می‌گوید در پنجاه‌سالگی برای اداره‌‌اش پخته‌تر و قوی‌تر شده است‌. در ادامه می‌توا‌نید مهم‌ترین بخش‌های صحبت‌های امیررضا خادم را در این نشست مفصل و طولانی بخوانید.

 

رسول گفت: راهم را ادامه بده

از چند ماه قبل 2 گزینه ‌پیش روی خودم گذاشتم؛ اول اینکه به وزارت کار بروم و مدیریت یکی از هلدینگ‌های این وزارتخانه به من سپرده شود. گزینه دوم نیز این بود که ‌به یکی از فدراسیون‌های دیگر بروم .در این میان، موضوع استعفای رسول از فدراسیون کشتی اتفاق افتاد. فکر می‌کنم یکی دو روز بعد از استعفای او بود که در خانه پدری‌مان همدیگر را دیدیم. آنجا بود که رسول به من گفت: خوب است ‌به کشتی بیایی و در انتخابات شرکت کنی. او در این باره اصرار داشت چون می‌گفت هفت هشت سال فعالیت‌هایی کرده‌ام و به نظرم تو می‌توانی این راه را ادامه دهی. 

 

رئیس جمهور قبلی نگذاشت رئیس فدراسیون شوم

یادتان هست که وقتی رسول خادم مدیر تیم‌های ملی در دوره سرپرستی مرحوم خطیب بود، من برای ریاست ثبت نام کردم. دولت وقت هم چون می‌دانست‌ من رأی می‌آورم، 2 سال انتخابات را برگزار نکرد‌ و به شکل‌های مختلف به من پیام می‌دادند که کنار بکشم. من فکر نمی‌کردم موضوع برای رئیس جمهور وقت این‌قدر مهم باشد که نخواهد من رئیس فدراسیون کشتی باشم. 

 

نه وزیر در جریان بود، نه رسول

در آستانه پنجاه‌سالگی فکر کردم شاید در جایی که عمری کارش را بلدم و آنجا دیده شده‌ام، خود را در معرض انتخاب قرار دهم. نه رسول و نه وزارت ورزش در جریان این تصمیم من نبودند. اتفاقا دیشب سر تمرین تیم‌های ملی بودم و با محمد بنا ‌صحبت کردم. در بین کشتی‌گیران و تیم‌های ملی بلاتکلیفی و نداشتن آرامش را حس کردم. از حسن یزدانی پرسیدم که برنامه آینده چیست، گفت: باید ببینیم چه می‌شود!

 

اینکه گفتم نمی‌آیم اما ثبت‌نام کردم خیانت است؟

‌یک سؤال دارم. اینکه امیر خادم 2 ماه قبل در یک نشست گفته است نمی‌آید اما در روز اول برای انتخابات فدراسیون کشتی ثبت نام می‌کند چه ضرری به کسی زده است؟ این برای کسی مانعی ایجاد کرده یا خیانتی در حق کسی به حساب می‌آید؟ مثلا در این دو سه ماه قرار بود چه اتفاقی بیفتد؟ اگر من یا هر فرد دیگری ایرادی یا اشکالی داریم، باید نقد شود، نه اینکه برخی کم‌لطفی کنند. 

 

همیشه در اتاق شیشه‌ای بوده‌‌ام

‌من همیشه در یک اتاق شیشه‌ای زندگی کرده‌ام اما اگر باز هم ابهامی وجود داشته باشد، به آن پاسخ خواهم داد. تصورم این است که در ارتباط با المپیک پیش رو خیلی نمی‌توانیم امیدوار باشیم. حتی اگر تصورمان این باشد که کشتی‌گیر ما به یک نفر هم می‌بازد، در واقع همین یک نفر می‌تواند مدال را از کشتی ما بگیرد و اگر روی طلا حساب نکنیم و فکرمان روی نقره و برنز باشد، امکان دارد ‌با اتفاقات پیش رو حتی نقره و برنز ‌هم نگیریم. 

 

عاشق این کار هستم

من بدون رودربایستی عاشق این کار هستم. ضمن اینکه اصلا دنبال دیده شدن نیستم و نیازی به این کار ندارم. فقط علاقه‌مندم و فکر می‌کنم حالم در کشتی خوب شود. می‌دانم کم‌لطفی، تهمت و بی‌انصافی هم وجود دارد. آن‌ها را نادیده می‌گیرم. حالم با این خوب می‌شود که احساس کنم کار می‌کنم. 5 سالی در حوزه مجلس کار کردم. حالم بد بود. به کاری که انجام می‌دادم علاقه‌مند نبودم و این را در مراسم تودیع به وزیر ورزش هم گفتم. حالا با سابقه‌ای که در کشتی دارم دوباره به این سمت آمده‌ام. سی‌ساله بودم که مسئولیت فدراسیون را بر عهده گرفتم. در آن زمان فدراسیون کشتی 500 میلیون بدهی داشت. زمانی که از فدراسیون رفتم 600 میلیون در خزانه فدراسیون گذاشتم. 

 

نمی‌گویم همه چیز گل و بلبل می‌شود

نمی‌توانم بگویم آینده چه خواهد شد و غر نخواهم زدم. حتما راجع به کمبودها توضیح خواهم داد. امروز هم نمی‌گویم با آمدن من همه‌چیز گل و بلبل می‌شود ولی کنار هم نخواهم کشید و مطمئنم آخر کار با ذهنیت اهالی کشتی بیرون نخواهم رفت چون کسی تاکنون خوب از کشتی نرفته است؛ برای اینکه عشقم است. شما خیلی مواقع کاری را انجام می‌دهی که فکر می‌کنی بهتر از بقیه می‌توانی آن کار را به ثمر برسانی. مگر امروز جامعه فوتبال از من راضی است؟ 

 

توی مجلس فهمیدند گوش‌های من هم شکسته است

با توجه به اینکه برادرم این پست را در اختیار داشت، اگر حمایتی می‌کردم، آن را رسانه‌ای نمی‌کردم و متقابلا انتقادم نیز جایی مطرح نمی‌شد. من یک ورزشی‌ام اما چند سال پیش، سلطانی‌فر به من گفت: شنیده‌ام از نگاه تو مدیرکل‌ها باید گوش‌شکسته باشند. این در حالی است که تنها مدیرکل 11 استان از 13 استان ‌سابقه کشتی داشتند و دلیل این انتخاب هم رابطه نبود بلکه صلاحیتشان بود. یک بار هم نماینده مجلس در صحن مجلس این را از من پرسید و بنده خدا تازه متوجه شده بود که خودم هم گوش‌شکسته هستم.

 

من هم به رسول انتقاد دارم

معتقدم همان‌طور که پائولو کوئیلو در کتاب «کیمیاگر» گفته است، به چیزهایی اعتماد دارم که اگر با تمام توانم به فدراسیون کشتی بیایم شرایط و امکاناتی برایم فراهم می‌شود که نمی‌شود آن‌ها را از هم‌اکنون تصور کرد و من این را در تمام زندگی‌ام بارها تجربه کرده‌ام. از نظر من، فدراسیون رسول خادم بسیار قوی و توانمند و پرکار بود و خیلی جاها به نفع کشتی کار کرد و در این شکی نیست. هر آدم متخصصی اذعان دارد که رسول خادم در کار کم‌فروشی نکرد اما به صورت مشخص می‌گویم که من به بخشی از کار منتقد هستم. به عنوان مثال، خیلی از بخش‌ها نباید این‌قدر گسترش پیدا می‌کرد و شاخه‌های زیادی به کشتی اضافه شد. تعداد اعضای فدراسیون کشتی خیلی زیاد است و ما باید با توجه به منابع مالی محدودی که داریم، فدراسیون را کوچک‌تر کنیم. به هر حال، من در مسائل اجرایی تصورات، تفکرات و تئوری‌های خودم را دارم. من عشق و تلاش رسول خادم را قدر می‌دانم و مثبت می‌دانم اما درباره خیلی از مسائل هم نقد جدی دارم. 

 

معتقدم بهترین گزینه هستم!

اگر در کشتی رأی نیاورم، مسیر کاری‌ام کاملا مشخص است.‌ اگر در کشتی رأی، بیاورم آنجا مدیر‌عامل نخواهم شد. اما اگر رأی نیاورم، وضعیت فرق خواهد کرد. ضمن اینکه درخصوص اینکه با رأی آوردن در انتخابات فدراسیون کشتی دو‌شغله محسوب می‌شوم و باید از یکی از 2 پست انصراف دهم، بعدا صحبت خواهد شد. به هر حال، آنجا یک هلدینگ بزرگ است و کار سنگین. من معتقدم برای پست ریاست فدراسیون کشتی بهترین هستم ولی ممکن است تصور من اشتباه باشد.

132917.jpg

من و رسول از هم اجازه نمی گیریم

همه شما رسول خادم را می‌شناسید او آدم مستقلی است و خیلی از من و دیگران تأثیر نمی‌گیرد. در تمام دوران زندگی‌مان من و رسول خادم برای انجام کاری نه از هم اجازه گرفتیم و نه از هم مشورت گرفتیم. او به من کمک کرد در فدراسیون جهانی رأی بیاورم که البته نیاوردم. من هم در حوزه بودجه و مجلس باید کمک می‌کردم. مثل موضوع کمیل قاسمی و پرویز هادی که می‌توانست در آستانه المپیک به یک شر بزرگ تبدیل شود.

 

مگر دیوانه هستم آبرویم را خراب کنم؟

در زمان ریاست رسول خادم 5 دفعه به سالن کشتی رفتم. دیشب هم بعد از چند سال در خانه کشتی حضور پیدا کردم. می‌خواستم ببینم چقدر کشتی در خاطرم مانده. تمرین رضا اطری را تماشا می‌کردم که چند نکته فنی را به او گوشزد کردم و به خودم امیدوار شدم که هنوز کشتی را با وجود تمام تغییراتش می‌شناسم. خدا شاهد است اگر فکر می‌کردم کسی بهتر از من می‌تواند کشتی را مدیریت کند نمی‌آمدم. همه به کشتی می‌آیند که آبرو و اعتبار به دست بیاورند. مگر دیوانه هستم که اعتبار و آبرویم را خراب کنم؟ اولویت من کار مربیگری است، مربی‌ای که اعتمادبه‌نفس داشته و به خود مطمئن باشد، نه مربی‌ای که کنار تشک، از حریف سخت، کشتی‌گیرمان گریه‌اش بگیرد.

 

ریاضی اگر حرفی زده از سر رفاقت با رسول بوده است

این است که ما هر مقطعی تصمیمی گرفتیم بدون مشورت با یکدیگر بود. رسول رفت برای شورای شهر ثبت نام کرد. من بعد خبرش را خواندم. من هم وقتی برای مجلس ثبت نام کردم او متوجه شد که می‌خواهم وارد این کار شوم. مدت کوتاهی با هم در زمان طالقانی کار کردیم که دیدیم نمی‌توانیم با هم همکاری کنیم. هر کسی حرفش را می‌زند باید مصداقی بزند. هرچند رسول خادم هم به عنوان یک عضو خانواده کشتی حق دارد از کسی حمایت کند و کسی هم نمی‌تواند محدودش کند، تا این لحظه با هیچ هیئتی تماس نگرفته و نخواسته است که به من رأی دهند. مسعود ریاضی، رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی، از 32 کیلوگرم با رسول خادم حریف بود و همه آن زمان با هم رفیق بودیم. اگر بحثی را در سمینار هیئت‌ها مطرح کرد به دلیل همان دوستی دیرینه بود و غیر‌هماهنگ‌شده. طبیعتا اگر این کار هماهنگ‌شده بود 4 نفر نیز در خصوص این پیشنهاد با او همراهی می‌کردند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی