کد خبر : 95927
/ 09:17
برنامه‌های نو در فرهنگ‌سرای کودک و آینده برگزار می‌شود

قلب کوهسنگی برای کودکان می‌تپد

قلب کوهسنگی برای کودکان می‌تپد

شهرآرا آنلاین - فرنود فغفور مغربی - حدود10سال قبل خبر راه‌اندازی فرهنگ‌سرای ویژه کودکان در بوستان بزرگ کوهسنگی با حدود 5هزار مترمربع زیربنا اعلام شد. فرهنگ‌سرایی که همه برنامه‌هایش مرتبط با کودکان بوده است و به پدران و مادران هم خدماتی مرتبط با کودکانشان ارائه می‌داد. در این سال‌ها فرهنگ‌سراها میزبان برگزاری جشنواره‌های بزرگ شهری و کشوری بوده و افتخارات متعددی را کسب کرده است.

در اسناد بالادستی، محور فعالیت‌های این مرکز را پرورش و ارتقای سطح مهارت، خلاقیت، تفکر و تعامل گروهی کودکان در راستای آموزش فرهنگ شهروندی و ارتقای سطح مهارت‌های اجتماعی بیان شده است.

هرچند این مجموعه از لحاظ مساحت در ابعاد زمان تأسیس خود باقی مانده است اما با رویکرد جدید به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت در تغییر رویکرد جدید این مرکز، برنامه‌ها از نوع برنامه‌های متناوب اما بزرگ به برنامه‌های خردتر اما با اثرگذاری بیشتر بر مخاطبان که همواره با فرهنگ‌سرا مرتبط‌اند، تغییر جهت داده است. در ادامه این گزارش با بخش‌های مختلف فرهنگ‌سرای کودک و آینده آشنا می‌شویم.

 

چرا فرهنگ‌سرای کودک؟

سال‌های نه‌چندان دور خبری از فرهنگ‌سرا نبود. حداکثر اینکه بعضی محلات کتابخانه‌ای داشتند و بچه‌ها در ایام فراغت از آن‌ها کتاب می‌گرفتند. تکلیف تابستان‌های تعطیل هم از پیش معلوم بود. یا بازی‌های کوچه یا شاگردی در این دکان و آن کارگاه. ماجرا اما امروز متفاوت است. کوچک‌ترشدن خانه‌ها و آپارتمان‌نشینی مجال بازی را از کودکان گرفته و تردد پرشمار خودروها هم امنیت کافی برای بازی کودکان در کوچه‌ها را باقی نگذارده است. این‌ها و دلایلی از همین جنس باعث شده است امروزه بازی‌های کودکان محدود شود. راه‌اندازی فرهنگ‌سرایی ویژه کودکان به‌نوعی شبیه‌سازی فضاهای قبلی برای دستیابی به موقعیت بازی و آموزش است که امروزه باوجود بیشترشدن امکانات عمومی، برای کودکان کمتر شده است.

 

 همراه با سرپرست فرهنگ‌سرا

همگام با آرزو علیخانی، سرپرست فرهنگ‌سرا، می‌شوم و از چند سالن مجموعه بازدید می‌کنم. او چند ماه است که این مسئولیت را پذیرفته و خود دانش‌آموخته طراحی شهری است. می‌گوید فرهنگ‌سرای کودک از اول روالی ثابت داشته و اکنون در برهه‌ای است که نیاز داشت برنامه‌هایش و به‌تبع آن ساختار آن به‌روز شود.

او می‌گوید در شکل و شمایل کلی مجموعه تغییری نخواهیم داد اما در سالن‌های مجموعه محتواهایی نو را به کار بردیم. پیش از این سالنی به نام سالن «حواس» نداشتیم. اکنون با توجه به هدف ارتقای حواس پنج‌گانه کودکان این سالن را از نو بنیاد گذاشته‌ایم. برای هر گوشه این سالن که قبلاً فقط به کودکان بازی‌های معمولی ارائه می‌داد فکر شده است و هر گوشه به یکی از حواس اختصاص یافته است و بازی‌هایی هدف‌دار را تعریف کرده و اجرا می‌کنیم.

132937.jpg

یوگا ویژه مادران و کودکان

در این مجموعه کارگاه‌هایی هم برای کودکان و مادران برگزار می‌شود. «آرزو باقری» کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرا با اشاره به سابقه فعالیت‌های این مرکز می‌گوید: پیش از این برنامه‌هایی که در سالن‌های فرهنگ‌سرا برگزار می‌شد، بیشتر جنبه نمایشی داشت. نمایشی به این معنا که بچه‌ها به سالن‌های فرهنگ‌سرا می‌آمدند و داستانی می‌شنیدند یا فیلمی را می‌دیدند و خودشان تعامل خاصی با محیط برقرار نمی‌کردند و کار تمام می‌شد. امروزه سعی کردیم بچه‌ها نه منفعل بلکه فعال و تأثیرگذار در محیط باشند.

او درباره دلیل برگزاری کلاس‌هایی با حضور مشترک مادران و کودکان می‌گوید: معمولاً برای کودکان زیر 3سال تنها خدمتی که ارائه می‌شود، مراقبت است اما این مسئله در فرهنگ‌سرای کودک و آینده متفاوت است. سالنی به حضور هم‌زمان مادران و کودکان زیر 3سال اختصاص داده شده است. در این سالن سعی می‌شود مادران و کودکان زیر 3سالشان را کنار هم جمع کنند و مرکزی برای صحبت مادران و اطلاع از مسائل دیگر خانواده‌ها و کودکان زیر 3سال باشد تا در پناه این گفت‌وگوها، اضطراب مادران کمتر شود و راه‌حل‌های بهینه بین همه حاضران گسترده شود.

او به‌عنوانی کمتر شنیده شده «یوگای مادر و کودک» اشاره می‌کند و می‌گوید: این فعالیت در فرهنگ‌سرا با حضور روان‌شناس کودکان هم‌زمان با حضور مادران و کودکان برگزار می‌شود. فعلاً کلاس‌های یوگای مادر و کودک در بخش سنی زیر سه ساله‌ها آغاز شده است. مادران حرکات یوگا انجام می‌دهند و البته واضح است کودکان زیر 3سال نمی‌توانند یوگا انجام دهند بلکه بازی می‌کنند. همراهی مادران و کودکان در این کلاس نتایج مثبت زیادی دارد و ازجمله آن‌ها می‌توان به امکان ورزش مادرانی که فرزند کوچک سال دارند و به همین دلیل نمی‌توانند در باشگاه‌های شهر حضور داشته باشند اشاره کرد. کودکان در این کلاس، ناخودآگاه با حرکات ورزشی یوگا آشنا می‌شوند و وقتی در سال‌های بعد آمادگی حضور مستقل در ورزش و حرکات یوگا دارند آمادگی ذهنی و بدنی بیشتری برای قبول و فهم ورزش و نرمش خواهند داشت.

 

ضرباهنگ زندگی برای فردا

مدیریت جدید کار را از سنین پایه آغاز کرده است و کلاس بازی‌هایی با همراهی موسیقی هم برای رده سنی کودکان زیر 3سال همراه با مادرانشان برنامه‌ریزی شده است.

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرا توضیح می‌دهد: در این کلاس آموزش موسیقی نداریم اما کودکان با بازی‌هایی آشنا می‌شوند که موسیقی لازمه آن‌هاست و ناخودآگاه با مفاهیم بنیادی موسیقی که ریتم و ضرباهنگ باشد، آشنا می‌شود. آن‌ها آمادگی برای فراگرفتن موسیقی اصیل را در سال‌های بعدی زندگی کسب می‌کنند.

 

کتاب‌خوانی و کاردستی

آنچه محور برنامه‌های کودکان در فرهنگ‌سراست بازی است. کارگاه‌های کتاب‌خوانی هم مستثنا از این قضیه نیست. سرپرست فرهنگ‌سرا توضیح می‌دهد: در این کارگاه هم بچه‌ها در تمام ساعت برگزاری آن بازی می‌کنند اما بازی براساس یک کتاب از پیش تعیین شده است. در دوره اخیر این کارگاه که 4جلسه‌ای برگزار شد کتاب‌هایی با شناخت احساسات محور کار بود. بچه‌ها متن کتاب را می‌شنیدند و بر اساس شنیده‌هایشان نقاشی می‌کردند و کاردستی‌ می‌ساختند. به بچه‌ها در قالب داستان و کتاب‌خوانی آموزش داده می‌شد که احساساتشان مهم هستند و البته باید شیوه کنترل آن‌ها را فراگرفت. همین پیام برای مادران هم تکرار می‌شد که خالی از فایده نیست.

 

بازی‌درمانی

فرهنگ‌سرا از هفته گذشته کلاسی دیگر با عنوان «بازی مادر و کودک» بود. خانم دکتر عباس‌زاده دراین‌باره توضیح می‌دهد: بیشتر مراجعان مطب وقتی به سراغم می‌آیند که موضوعات رفتاری حاد می‌شود. او که برگزارکننده کلاس «بازی مادر و کودک» است اضافه می‌کند: خیلی از مشکلات نوجوانان را به‌راحتی می‌توان با بازی‌های مناسب پیشگیری کرد. در این کلاس همین بازی‌ها را به مادران آموزش می‌دهیم تا به‌نوعی پیشگیری قبل از وقوع آسیب اجتماعی را پیگیری کرده باشیم.

 

شهری کوچک برای نسل فردا

سالنی دیگر از این فرهنگ‌سرا در حال تغییر به شهری کوچک برای کودکان است. کودکان در این سالن محله خودشان را انتخاب می‌کنند و بعد خانه‌سازی می‌کنند و درنهایت دو محله قدیمی و جدید شهر را ایجاد می‌کنند. سعی می‌شود زندگی در کنار هم در این شهر کوچک به کودکان آموزش داده شود. مرکز شهر هم در این سالن برای کارهای گروهی تعریف شده است و همکاری چندجانبه همه کودکان در آنجا اتفاق می‌افتد. آموزش فرهنگ شهروندی خلاصه هدف این سالن از فرهنگ‌سراست.

132939.jpg

تابستانی که گذشت

در تابستانی که گذشت با توجه به حضور فوق‌العاده خانواده‌ها و کودکان در محدوده بوستان بزرگ کوهسنگی با عنوان «حوضچه کودکی» اتفاق افتاد. این جشنواره در چندین روز متوالی برنامه‌ریزی و اجرا شد. هر روز آن موضوعی خاص داشت. روز اول را روز رویش نام گذاشته بودند و کودکان در این روز با باغبانی آشنا می‌شدند. اینکه چگونه می‌توان گیاهی را در یک گلدان کاشت و از آن نگهداری کرد. جایزه هر شرکت‌کننده هم گلدانی بود که خودش خاکش را انتخاب کرده و گیاهی مناسب را در آن کاشته است. در روز دوم با همکاری سازمان آب کودکان با حضور بزرگ‌ترهایشان، مسیر آب را نجات می‌دادند و آن را به گلدان‌های فرهنگ‌سرا می‌رساندند. موضوعات آتش‌نشانی، بازیافت، نقاشی خلاق و شیرینی‌پزی هم در روزهای دیگر این جشنواره پیگیری شد.

 

گردشی نو در طبیعت

جانمایی فرهنگ‌سرا در بوستان بزرگی به نام کوهسنگی موقعیتی خاص را برای کودکان و والدین ایجاد کرده است. محیطی پر از درخت و چمن که به‌دلیل ممنوعیت تردد خودروها امنیت مناسبی برای کودکان دارد این امکان را فراهم آورده است که گردشگری در بوستانی که حدود 100هکتار مساحت دارد در برنامه‌های فرهنگ‌سرا قرار بگیرد.

سرپرست فرهنگ‌سرا می‌گوید: تصور عمومی این است که باید در دل طبیعت یا صحبت کرد یا خوراکی خورد. در تورهای گردشگری که در همین بوستان کوهسنگی برگزار می‌کنیم به مادران آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توان از طبیعت بهره برد و لذت‌های روحی و معنوی را تجربه کرد. تغییر نگرش به گردشگری در طبیعت این پیام ضمنی را برای کودکان هم به همراه دارد که با مراقبت و حساسیت بیشتری با طبیعت روبه‌رو شوند و امیدواریم در سال‌های آتی با فرهنگ‌سازی‌ای که امروزه در پی آن هستیم میزان آسیب به طبیعت کمتر و کمتر شود.

 

آشنایی با رنگ

سرپرست فرهنگ‌سرا درباره مخاطبان این مرکز می‌گوید: یکی از مشکلات فرهنگ‌سرا ناآشناماندن این مجموعه در بین مخاطبان است که والدین و کوکان هستند. اگر از عموم مردم شهر و حتی ساکنان محدوده منطقه8 که در نزدیکی فرهنگ‌سرا زندگی می‌کنند نشانی یا برنامه‌های این موقعیت ویژه را بپرسیم عموماً پاسخ صحیحی دریافت نمی‌کنید.

او برای برطرف‌کردن این نقص کارهای متفاوتی را پیش گرفته است و توضیح می‌دهد: ما از شعاع‌های نزدیک‌تر شروع کردیم. اول از شعاع 100متری و بعد 500متری آغاز کردیم. در مراکزی مادران بیشتر حضور دارند حاضر می‌شویم و فرهنگ‌سرا و برنامه‌هایش را توضیح می‌دهیم. در فضای مجازی هم فعالیت مناسبی داریم.

او ادامه می‌دهد: پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها دو برنامه ویژه در فرهنگ‌سرا داریم. اجرای نمایش و اکران فیلم‌های کودکانه باعث شده است مخاطبانی پیگیر به فرهنگ‌سرا بیایند و اتفاقاً ما به چنین مخاطبانی که نه اتفاقی و موردی بلکه هدفمند و مداوم به فرهنگ‌سرا می‌آیند رغبت بیشتری داریم.

 

جمعه‌های پدرانه

هرچند بار اصلی فرزندداری و تربیت او برعهده مادران در نظر گرفته شده است اما نباید از نقش پدران غافل بود. کارشناس فرهنگی مجموعه توضیح می‌دهد: برای پدران و کودکانشان هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. با توجه به زمان محدود پدران در طول هفته، برنامه‌مان را در روز تعطیل آدینه در هر هفته پی می‌گیریم.

او درباره روند برگزاری برنامه توضیح می‌دهد: آقای دهقان با نام هنری عمو پویا در فرهنگ‌سرا حاضر می‌شود و برنامه‌های حرکت‌محور را که جنبه ورزشی و نرمشی دارد اجرا می‌کند. پیش‌بینی می‌کنیم این برنامه در ماه‌های بعدی که هوا گرم‌تر خواهد شد با استقبال بیشتری روبه‌رو خواهد بود.

 

سخن آخر

سرپرست فرهنگ‌سرا در آخرین بخش گفت‌وگویش یادآور می‌شود: کیفیت برنامه‌های فرهنگ‌سرا را تضمین می‌کنیم چراکه برای برگزاری هر برنامه‌ای که توضیح داده شد به‌سراغ برترین افراد شهرمان رفته‌ایم و این‌گونه نبوده که بخواهیم با حداقل هزینه کار را پیش ببریم. همین موضوع تضمین‌کننده محتوایی است که برای والدین و کودکان در این فرهنگ‌سرا ارائه می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی