کد خبر : 95950
/ 07:24

#وعده_سر _خرمن!

نفس‌های سال97 به شماره افتاده اما هنوز خبری از عملی‌شدن وعده‌های مسئولان برای بهره‌برداری از 5 پروژه مهم عمرانی ورزش مشهد نیست

#وعده_سر _خرمن!

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - قطار وعده‌های مسئولان برای به‌بهره‌برداری‌رساندن 5 پروژه عمرانی ورزش استان به ایستگاه پایانی سال97 رسید، اما همچنان تعلل‌ها و بی‌تدبیری‌ها پای کار را لنگ گذاشته است. جملاتی از قبیل: «تا پایان سال97 به بهره‌برداری می‌رسد...»، «خوشبختانه تأمین اعتبار شده است...»، «از بهمن‌ماه این زمین برای مسابقات لیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد...» و...، همه‌وهمه جملات آشنایی است که دیگر شنیدنش نه‌تنها امیدوارکننده نیست، بلکه ورزش‌دوستان خراسانی را کلافه می‌کند. زمین چمن مجموعه ورزشی ثامن‌الائمه، زمین چمن مصنوعی مجموعه‌ورزشی قدس طلاب، تعویض چمن مصنوعی زمین شماره2 تختی، احداث سالن چندمنظوره شش‌هزارنفری در مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه و راه‌اندازی سالن سنگ‌نوردی مجموعه‌ورزشی 15خرداد، 5 پروژه عمرانی بزرگی است که باوجود وعده مسئولان برای به‌بهره‌برداری‌رساندن آن‌ها تا پایان سال97 خبری از عملی‌شدن این وعده‌ها نیست و گویی قرار سال97 هم با طعم وعده‌های عملی‌نشده به پایان برسد و چشم‌انتظاری جامعه ورزش به سال98 بکشد.

 

1 ورزشگاه ثامن‌الائمه

هیچ به‌جز همه‌چیز!

مدیریت مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه مشهد می‌‌گوید کار زمین چمن ورزشگاه تمام است و دیگر چیزی باقی نمانده است. صحبتی که البته بیشتر شبیه «همه‌چیز» است تا «هیچ»! مهدی سلاطین درباره آخرین وضعیت این ورزشگاه که بنا بر وعده امیر زارعی، معاون ورزشی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، قرار بود اواخر بهمن یا اوایل اسفند سال جاری برای مسابقات لیگ برتر استفاده و بهره‌برداری شود، می‌گوید: خود ورزشگاه کارش تمام است و فقط کار کشت چمن باقی مانده است.» وی می‌افزاید: اسکوربورد ورزشگاه نصب شده و قرار است چمن 4 تخم هلندی که مرغوب‌ترین نوع چمن است، برای این ورزشگاه کشت شود. مدیر مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه تصریح می‌کند: مقداری تعمیرات زیباسازی داخلی ازقبیل کارهای رنگ‌آمیزی، صندلی‌های ورزشگاه، درب‌های ورودی، افزایش لوکس نور ورزشگاه و... باقی‌مانده است که آن‌ها هم چیزی نیست و انجام می‌شود. صحبت‌های سلاطین درحالی مطرح می‌شود که وی معتقد است به غیر از چمن پنج‌شش‌میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است! با‌این‌همه به نظر می‌رسد کمی بیشتر از «هیچ» کار بر روی این ورزشگاه باقی مانده باشد و به نظر می‌رسد حالا که وعده بهمن و اسفند97 زارعی محقق نشده است، باید در انتظار وعده جدیدتری باشیم که بهمن و اسفند سال بعد را نشانه برود؛ البته مدیر مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه قول رساندن ورزشگاه به بازی‌های لیگ برتر سال آینده را داد.

132967.jpg

2 سالن چندمنظوره شش‌هزار‌نفری

تغییر پیمانکار و شروع وعده‌های دوباره

سالن چندمنظوره مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه که در سال89 کلنگش زده شد، قرار بود تا پایان سال97 به بهر‌ه‌برداری برسد؛ وعده‌ای که همچون سایر وعده‌ها به وعده بعد موکول شد. مهدی سلاطین، مدیر مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه مشهد، سال96 در گفت‌وگویی گفته بود این پروژه حدود 40درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به‌دلیل نرسیدن اعتبار، 4سال خاک خورده است. سلاطین همان‌موقع اعلام کرده بود با کمک استانداری اعتباری به این پروژه اختصاص داده شده و طبق وعده او قرار بود این سالن تا پایان سال97 به بهره‌برداری برسد؛ اتفاقی که نه‌تنها رخ نداد، بلکه حالا با وعده جدید او همراه شده است. مدیر مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه مشهد دراین‌باره می‌گوید: «قرار شده پیمانکار این پروژه سازمان همیاری‌های شهرداری مشهد باشد و در هیئت‌دولت مصوبه این واگذاری هم گرفته شده است. فقط منتظریم توافق‌نامه از وزارت بیاید تا امضای نهایی صورت بگیرد. البته همین الان هم پیمانکار کارش را شروع کرده و ان‌شاءا... ظرف مدت 18 ماه کار را تحویل می‌دهند.» وعده‌ جدیدی که باید یک‌سال‌ونیم برای محقق‌شدن یا نشدنش معطل ماند تا راستی‌آزمایی شود!

 

3 زمین چمن مصنوعی قدس طلاب

به امید یک بودجه تازه‌تر

«فوتبال زیر خط فقر»! این تیتر روزنامه شهرآراورزشی در مورخ 25مرداد1397 بود؛ تیتری که به‌خوبی بیانگر وضعیت اسف‌بار زمین چمن مصنوعی مجموعه ورزشی قدس طلاب بود. وضعیتی که نشان می‌داد این زمین یک افتضاح به‌تمام‌معناست و اگر سریع‌تر چمن آن تعویض نشود، ممکن است آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به بچه‌هایی بزند که در آن زمین فوتبال بازی می‌کنند. همان‌موقع رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد وعده‌ای این‌چنینی داد: «خوشبختانه پس از تصویب نوسازی چمن، اعتبار آن‌هم اختصاص یافته است و قطعا در آینده‌ای نزدیک، چمن جدید نصب خواهد شد.» صحبتی که البته با گذشت 6 ماه از آن تاریخ با وعده‌ای جدید ازسوی احمد صالح‌نژاد، رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد، همراه شد. صالح‌نژاد این‌بار گفت: «درخصوص زمین چمن مصنوعی قدس طلاب از طرف اداره فنی و مهندسی باید کارهای قانونی‌اش انجام شود تا ان‌شاءا... به‌زودی مشکل آنجا هم حل‌وفصل شود.» پاسخی مبهم ازسوی صالح‌نژاد در نشست خبری‌اش که بیشتر شبیه یک وعده سرخرمن بود. باوجود‌این صالح‌نژاد در تماس مجدد شهرآرا دراین‌باره می‌گوید: سال گذشته هیچ‌کس حاضر نشد اوراق درازمدت را بخرد، ولی امسال در بودجه داریم.

 

4 زمین چمن شماره 2 تختی

گرهی که با دندان هم باز نمی‌شود!

یکی‌دو جین لیگ‌های رده‌های پایه باشگاه‌های مشهد و زمینی که تعطیل است. این بخشی از فاجعه تعطیلی زمین چمن مصنوعی شماره2 تختی است که نزدیک به یک‌سال است به بهانه خراب‌بودن چمن، درش بسته است؛ زمینی که بعد از آنکه تعطیل شد، هیچ‌کس حاضر نشد با شرایط موجود مالکیت آن را به‌عنوان بخش خصوصی قبول کند و هیئت فوتبال مشهد هم کم‌رمق‌تر از آن بود تا مالکیت آن را بگیرد. بااین‌همه رئیس هیئت فوتبال مشهد چندی قبل خبر از گرفتن توافق اداره کل ورزش و جوانان برای دراختیار‌گرفتن زمین شماره2 تختی مشهد را داد؛ خبری که جامعه فوتبال مشهد را به خروج از بحران نداشتن زمین برای برگزاری بازی‌های باشگاه‌های مشهد امیدوار کرد. همان‌موقع به گفته صالح‌نژاد، رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد، چیزی بالغ‌بر 340میلیون تومان اعتبار برای خرید چمن مصنوعی جدید و عملیات تعویض در نظر گرفته شد. باوجود‌این، الان نزدیک به 2 ماه است که تعدادی از رول‌های چمن مصنوعی زمین شماره2 تختی آمده، اما پهن نشده است. رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد دراین‌رابطه می‌گوید: بودجه تختی شماره2 کم است و باید منتظر باشیم در سال آینده و با بودجه جدید بتوان کاری برای آن کرد!

132968.jpg

5 سالن سنگ‌نوردی 15خرداد

شیک بدون تأسیسات داخلی و دیواره!

سالن سنگ‌نوردی 15خرداد هم از آن دست پروژه‌های عمرانی ورزش استان است که قدمت وعده‌هایش بیش از یک دهه است؛ سالنی که دیگر خود سنگ‌نوردان هم بی‌خیالش شده‌اند و منتظرند ببینند افتتاح و بهره‌برداری‌اش به عمرشان قد می‌دهد یا نه! سالنی که حالا گویا تکمیل است، اما سیستم سرمایش و گرمایشش هنوز درست نشده تا هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان آن را تحویل نگیرد. محمدمهدی جلیل‌نژاد، دبیر این هیئت، درباره مشکلات به‌بهره‌برداری‌نرسیدن این سالن، می‌گوید: تأسیسات داخلی‌ سالن هنوز تکمیل نشده و سیستم سرمایش و گرمایشش مشکل دارد. وی می‌افزاید: البته دیواره‌های سنگ‌نوردی هم هنوز نیامده و در نوبت فدراسیون هستیم. چهارپنج شهرستان از ما جلوترند و ان‌شاءا... دیواره‌ها برسد، فکر نمی‌کنم مشکل دیگری باشد. جلیل‌نژاد تصریح می‌کند: وعده‌هایی که قبلا درباره این سالن بود، فقط اسکلت بود؛ اما الان خوشبختانه کارهای اساسی انجام شده و فقط جزئیات باقی مانده است. اما زمان دقیق تحویل را باید از پیمانکار بپرسیم.

 

#تمامش_کنید

شاید یک مطالبه عمومی ورزش استان در سال98 به‌بهره‌برداری‌رساندن 5 پروژه عمرانی ورزش این شهر باشد که حالا دیگر به یک کابوس پایان‌ناپذیر بدل شده است. «#تمامش_کنید» برای تمام مسئولان ورزش استان است که وعده‌هایشان همچون قانون انرژی است و از سالی به سال بعد منتقل می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی