کد خبر : 95952
/ 07:27

پای کفاشان می‌لنگد

افزایش ١٠٠ تا ٣٠٠ درصدی قیمت مواد اولیه اجازه نداد ‌نوروز به بازار کفاشان رونق ببخشد

پای کفاشان می‌لنگد

شهرآرا آنلاین - فروزانفر - جزایری - نوشتن از شرایط بد اقتصادی و نوسانات بازار آن‌قدر تکراری است که دیگر واکنشی در پی ندارد. اگر همین‌جا بنویسیم فلان جنس یا بهمان کالا نایاب شده و در بازار پیدا نمی‌شود، مسئولان ممکن است بعد از یک هفته، قول مساعد برای پیگیری بدهند، اما اینکه این قول و وعده‌ها به نتیجه می‌رسد یا نه سؤالی است که ما هم از پاسخ به آن بازمانده‌ایم.

اول مهر‌‌ماه ١٣٩٧ بود که فیروز ابراهیمی، دبیر‌کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان، از تشکیل «ستاد تدبیر واردات» خبر داد، ستادی که قرار بود با واسطه‌گری میان صادرکنندگانی که به دلیل تحریم‌های بانکی امکان بازگرداندن پولشان را به کشور نداشتند، آن پول را ‌صرف خرید اقلام مورد نیاز تولیدکنندگانی کند که امکان واردات ‌ندارند.

همان زمان هم چند اتحادیه و صنف مختلف که برای تأ‌مین مواد اولیه‌شان با مشکل رو‌به‌رو ‌بودند فهرست اقلام مورد‌نیاز‌‌شان را به این ستاد اعلام کردند اما اکنون با گذشت قریب به ۶ ماه و فرارسیدن پایان سال ٩٧ هنوز در این زمینه توفیقی حاصل نشده است.

تولیدکنندگان کیف و کفش از جمله صنوفی بودند که در زمینه تأمین مواد اولیه با مشکل بیشتری رو‌به‌رو بودند. مشاهدات میدانی خبرنگاران شهرآرا از بازار نشان می‌دهد قیمت این محصولات طی یک سال گذشته بین ١٠٠ تا ٣٠٠ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

﷯ چرم مصنوعی ٣۵٠ درصد گران‌تر از پارسال

رئیس اتحادیه کفاشان مشهد علت این امر را افزایش سرسام آور قیمت مواد اولیه می‌داند. او به شهرآرا می‌گوید: قیمت اقلام مختلف مورد نیاز برای تولید کفش نیز بین ١٠٠ تا ٣٠٠ درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال، چرم مصنوعی که سال گذشته در چنین روزهایی متری ٢٠ تا ٢۴ هزار تومان بود، اکنون بیش از ٩٠ هزار تومان معامله می‌شود.

اسماعیل پورملائکه ادامه می‌دهد: مواد پلاستیکی مورد استفاده در کفش سال گذشته هر کیلو ١٨ تا ٢٠ هزار تومان بود و اکنون حدود ٣۵ تا ۴٠ هزار تومان است. ‌چرم طبیعی نیز افزایش قیمتی دوبرابری داشته و هر واحد آن از حدود ١٢ تا ١۵ هزار تومان به ٢٢ تا ٢۴ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه کفاشان می‌افزاید: فعالیت «ستاد تدبیر واردات» نیز هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است و همچنان مشغول رایزنی هستیم. قرار بود در بحث واردات و تأمین مواد اولیه اقدامات خوبی صورت بگیرد که هنوز نتیجه مطلوب را به همراه نداشته است.

 

﷯ کاهش هفتاددرصدی معاملات کفش

پورملائکه با بیان اینکه باز شدن کانال مالی از سوی اتحادیه اروپا می‌تواند قدری از مشکلات ما را کاهش دهد می‌گوید: در شرایط سخت جنگ اقتصادی واحدهای صنفی و تولیدکنندگان از خود پایمردی نشان داده‌اند که تا‌کنون فعالیت خود را ادامه داده‌اند. در این شرایط، انتظار داریم دولت و مسئولان در بحث مالیات و بیمه در کنار تولیدکنندگان باشند و فشاری کمتری روی فعالان اقتصادی وارد کنند.

او که خود از فعالان قدیمی حوزه کفش است درباره وضعیت فعالان این صنف می‌گوید: بدون تردید، افزایش صد تا سیصد‌درصدی قیمت‌ها و از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است ‌حجم معاملات و میزان فروش کاهش پیدا کند به طوری که بر اساس اظهارات فعالان صنف کفاشان، میزان فروش در مقایسه با سال گذشته به یک‌سوم کاهش یافته ‌است.

رئیس اتحادیه کفاشان مشهد ادامه می‌دهد: کاهش میزان معاملات به معنای کاهش میزان درآمد است. این امر به ریزش واحدهای صنفی منجر شده است. اکنون آمار دقیقی ندارم اما بر اساس مشاهدات، میزان پروانه‌های باطل‌شده که بیانگر تعطیلی واحدهاست از تعداد پروانه‌های صادرشده در سال جاری بیشتر است. این موضوع نگران‌کننده است. اگر گزارشی از آمار چک‌های برگشتی در اسفند‌ماه تهیه کنید، متوجه وضعیت نامناسب بازار خواهید شد.

 

﷯ هواخوری در بازار

«قیمت‌ها ٢ برابر و فروش ما نصف شده است.» این را یکی از فروشندگان کیف در چهارراه میلاد مشهد می‌گوید. او ‌به خلوتی واحد صنفی خود اشاره می‌کند و می‌گوید: در سال‌های گذشته، از اوایل اسفند‌ماه، تعداد مشتریان بیشتر می‌شد به طوری که در شب‌های عید برای جواب‌گویی به مردم شاگرد استخدام می‌کردیم اما امسال خرید مردم به حداقل رسیده است به طوری که گاهی نصف روز می‌گذرد بدون اینکه کیفی فروخته باشیم. وی ادامه می‌دهد: کیف برای بسیاری از مردم کالایی ضرور‌ نیست. طبیعی است که در شرایط فعلی از میزان خرید خود کم کنند.

رکود بازار باعث شده است برخی از فروشندگانِ کیف برای تحریک مشتریان جوایزی نیز در نظر بگیرند. به عنوان مثال، برخی از فروشگاه‌ها در صورت خرید، یک کیف کوچک نیز به مشتری هدیه می‌دهند. با این حال، این مسائل نیز نمی‌تواند باعث ایجاد رونق کسب و کار آن‌ها بشود. همین مسئله باعث شده است این روزها بازار خیابان‌هایی که بورس فروش کیف و کفش هستند بیشتر شاهد افرادی باشند که ترجیح می‌دهند‌ از بهبود نسبی آب و هوا استفاده کنند، در بازار گشتی بزنند و در نهایت قیمت چند کیف و کفش را بپرسند. خانمی که برای خرید کیف به بازار آمده است از قیمت‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: کیف خوب کمتر از ١٠٠ هزار تومان پیدا نمی‌شود. این در حالی است که سال گذشته با ۶٠ هزار تومان نیز می‌شد کیفی با کیفیت مناسب پیدا کرد.

 

﷯ گرانی به علت نبود ماده اولیه

هر‌چند تصور می‌شود‌ کفش از کیف ضرور‌تر است و این روزها باید بازار پر‌رونق‌تری داشته باشد، ‌گزارش‌های میدانی از شهر نشان می‌دهد بازار کفش نیز راکد است و خریداران چندانی در این بازار وجود ندارد. شاید همین قضیه باعث می‌شود وقتی وارد فروشگاهی می‌شوم و کارت خبرنگاری را نشان می‌دهم با ‌اینکه مشتری ندارد، بلافاصله با بی‌حوصلگی بگوید: اصلا وقت ندارم صحبت کنم. بروید با همکاران صحبت کنید. 

سری هم به خیابان مطهری مشهد می‌زنیم، جایی که واحدهای تولیدی کیف و کفش در آن مستقر هستند. خیابان نشانی از حال و هوای عید ندارد و بیشتر فروشگاه‌ها خالی از مشتری هستند. مدیر یکی از کارگاه‌های تولید کفش که گویی فرصت مناسبی برای درد دل کردن پیدا کرده است همان اول می گوید: ‌حاضر‌ید واقعیت را بنویسد؟ تازه، اگر هم شما بنویسد، آیا گوش شنوایی وجود دارد؟ این فروشنده ‌به افزایش هزینه‌های تولید در یک سال اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید: قیمت بیشتر اجناس ٢ تا ٣ برابر شده است. به غیر از این، بازار به‌دلیل تحریم‌ها دچار هرج و مرج است و هر فردی مواد اولیه را به قیمت دلخواه به تولیدکنندگان 

می‌فروشد.وی ادامه می‌دهد: بهانه‌ای که فروشندگان دارند این است که مواد اولیه وارداتی است و آن‌ها با نرخ‌های متفاوتی این مواد را وارد کشور کرده‌اند. برای همین، بازار چند‌‌‌نرخی شده است. به گفته او عرضه‌کنندگان مواداولیه این روزها می‌گویند چین به‌بهانه تحریم‌ها دیگر به ایران مواد اولیه نمی‌فروشد.

یک تولید‌کننده کیف می‌گوید ‌امسال مجبور شده است نیمی از نیروهای خود را تعدیل کند و شاید این مسئله سال بعد هم ادامه یابد. او می‌گوید: در این شرایط گرانی که هزینه خرید مواد اولیه ٣ برابر شده است، بانک‌ها هیچ کمکی به ما نمی‌کنند و حاضر نیستند سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تأمین کنند، و ضمانت‌های سخت می‌خواهند.

از نکات جالب این روزهای بازار رونق کار تعمیرکاران است. علت هم مشخص است. گرانی باعث شده است بسیاری از افراد قید خرید کفش و کیف نو را بزنند و همان قدیمی‌ها را تعمیر کنند. «تحویل ٢٨ اسفند» این نوشته کاغذی است که ‌روی شیشه یکی از واحدهای صنفی تعمیر کفش نصب شده است، برچسبی که نشان می‌دهد این روزها به قدری سرتعمیرکاران شلوغ است که کیف‌ها را فقط همان شب عید می‌توانند تحویل دهند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی