کد خبر : 95954
/ 07:31

خداقوت مردم به شهرآرایی‌ها

جمعی از مشترکان شهرآرا با حضور در روزنامه از ایفای نقش این رسانه در جایگاه صدای مردم قدردانی کردند

خداقوت مردم به شهرآرایی‌ها

شهرآرا آنلاین - تمام ٣۶۵ روز ما پر است از خبرها، گزارش‌ها و گفت‌وگوهایی که بخشی از آن را ما کامل‌تر داریم و بخشی دیگر را روزنامه‌ها و رسانه‌های رقیب. تمام ١٢ ماه سال تلاش ما خلاصه می‌شود به ٢۶٠،٢۵٠شماره روزنامه و چند ضمیمه روزانه، هفتگی و دوهفته‌نامه که خدا را شکر با حس رضایت شما، خستگی‌اش خیلی زود از تنمان بیرون می‌رود. برای تمام ۴ فصلی که با فلان مسئول و بهمان مقام جدل می‌کنیم تا پاسخ این مشکل و آن دغدغه مردم را بیابیم، به خودمان می‌بالیم. وقتی تماس می‌گیرید یا با ارسال پیامک پیشنهاد می‌دهید، از پیگیری‌ ما تشکر می‌کنید یا حتی انتقاد می‌کنید که چرا فلان دغدغه شما را پیگیری نکرده‌ایم و یا حتی مطلبی منتشرشده را نقادانه با ما در میان می‌گذارید، حس حضور همیشگی شما در کنار خودمان را به خوبی درک می‌کنیم. این‌ها نه تعارف است و نه سطرهای ورودی یک گزارش معمولی؛ باور کنید حرف‌هایی است که شاید سالی یک‌ روز به این راحتی بتوانیم آن‌ها را با شما در میان بگذاریم؛ دیروز همان روز بود که جمعی از مخاطبان چندده‌‌هزار نفری روزنامه رخ‌به‌رخ با ما نشستند و بی‌تعارف‌تر از همیشه این‌بار آن‌ها گفتند و ما سکوت کردیم و نوشتیم و روی چشم گذاشتیم. روز گذشته در میهمانی خودمانی شهرآرا، پذیرای جمعی از مخاطبانی بودیم که به نمایندگی از باشگاه بزرگ مخاطبان روزنامه، میهمان رسانه‌ای شدند که با حمایت خوانندگانش به سال‌های پربارتری می‌اندیشد.

 

هر صبح با ضمیمه ورزشی شهرآرا

زردکانلو یکی از مخاطبان همیشگی شهرآراست که از نخستین شماره شهرآراورزشی، از مشتریان پروپاقرص روزنامه بوده است. او که صبح خود را با خواندن ضمیمه ورزشی شهرآرا آغاز می‌کند، می‌گوید: امروز نوجوانان و جوانان در معرض آسیب‌های اجتماعی فراوان هستند و باتوجه‌به تراکم جمعیتی در این دوره، باید توجه ویژه‌ای به جوانان و نوجوانان کرد. او ورزش را یکی از راهکارهای مؤثر در نشاط و شادابی جوانان می‌داند و ادامه می‌دهد: اعتیاد، دوست بد، فضای نامناسب و البته آن بخش از فضای مجازی که نامناسب است، سبب شده نوجوانان امروزی بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند، بنابراین رسانه مردمی شهرآرا می‌تواند با به‌کار بستن راهکارهای مناسب به‌ویژه برای حاشیه شهر در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

 

رسالت استعدادیابی شهرآرا

زردکانلو با تأکید بر اینکه باید راه‌های سالم زیستن به جوانان آموزش داده شود و امکانات مناسبی مانند اماکن ورزشی برای آنان ایجاد شود، بیان می‌کند: امروز ورزشی مانند فوتبال دیگر ورزشی صرف نیست، بلکه یک مسئله اجتماعی است، پس می‌توان با گسترش این ورزش و دیگر برنامه‌ها در مناطق مختلف شهر به‌ویژه در مناطق حاشیه‌ای، از شیوع بیشتر آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کرد. در این زمینه نگاه منسجم رسانه‌ها، آموزش‌وپرورش و دیگر مسئولان، دارای اهمیت است.

او جوانان و نوجوانان حاشیه شهر را افرادی مستعد برای بزرگ شدن می‌داند و معتقد است: اگر استعداد این جوانان را به‌سمت درستی هدایت کنیم، بی‌تردید آن‌ها به انسان‌هایی بزرگ و مفید برای جامعه بدل خواهند شد و یکی از رسالت‌های شهرآرا هم تلاش برای مسیریابی این استعدادهاست.

 

شهرآرامترو و بایدهای آن

باقری یکی دیگر از مخاطبان شهرآراست که علاقه خاصی به شهرآرامترو دارد. او می‌گوید: آمده‌ام تا علاوه‌بر شهرآرامترو، با تلاش بخش‌های گوناگون شهرآرا آشنا شوم. او که از نحوه توزیع شهرآرامترو گلایه‌ دارد، می‌گوید: زمان توزیع شهرآرامترو در قطارشهری باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان بدانند چه ساعتی می‌توانند از این نشریه استفاده کنند. او که به‌دلیل علاقه به محتوای خاص و خلاصه شهرآرامترو، هر روز در سفرهای درون‌شهری خود، این نشریه را هم مطالعه می‌کند، با بیان پیشنهادی اضافه می‌کند: ظرفیت مجموعه شهرآرا را رو به رشد می‌دانم و می‌توان از این ظرفیت در راستای کارآفرینی، آموزش شهروندی و دیگر نیازهای شهروندی استفاده کرد و با انتشار ویژه‌نامه‌هایی متناسب با این اهداف، باشگاه خوانندگان را افزایش داد.

132979.jpg

مشکلاتی که با پیگیری شما حل شد

رجایی هم که جزو مخاطبان قدیمی شهرآرا به‌شمار می‌رود و سال‌های سال مطالب این روزنامه را بادقت دنبال کرده است، می‌گوید: جای خوشبختی است که در تمام این سال‌ها، شاهد حل مشکلاتی بوده‌ام که اگر پیگیری خبرنگاران شهرآرا نبود، قطعا گرهی از آن‌ها باز نمی‌شد. او با بیان پیشنهادی برای سه‌شنبه آخر سال می‌گوید: از شهرآرا می‌خواهم برای کاهش حوادث چهارشنبه‌سوری، از مسئولان و متولیان بخواهد تا محیط‌هایی را برای برگزاری این جشن باستانی فراهم کنند. خانم قاسمی هم صحبت‌های خود را با اشاره به چند مطلب منتشرشده در روزنامه، این‌گونه آغاز می‌کند: در یکی از شماره‌ها، موضوع اشاعه اذان توسط دانش‌آموزان در بیرون از مدرسه بیان شده بود که فکر می‌کنم تشویق دانش‌آموزان به توسعه دین، اقدامی بایسته و مناسب است. وی می‌افزاید: باتوجه‌به مشکلات گوناگونی که در خانواده‌ها وجود دارد، از نویسندگان و متولیان روزنامه شما می‌خواهم ستونی را برای انعکاس مسائل و مشاوره به خانواده‌ها درنظر بگیرند.

 

هنر «کوله‌‌پشتی»، نقش «شهربانو»

خانم یوسفی، مخاطب میان‌سال روزنامه که مایل است نظراتش را درمورد «کوله‌پشتی» با ما درمیان بگذارد، می‌گوید: کارهای خوب و شایسته قدردانی در ویژه‌نامه کودک و نوجوان شهرآرا انجام شده است. درکنار همه مخاطبان این ویژه‌نامه، مهار و جهت‌دهی به فعالیت بعضی بچه‌ها که به هیچ ترتیب امکان مهار آن‌ها وجود نداشت و سپس تبدیل آن‌ها به مشتریان پروپاقرص روزنامه، هنرمندی خاص متولیان کوله‌پشتی بود.

او از جشن یک‌سالگی «شهربانو» نیز به‌عنوان مراسمی خودمانی و لذت‌بخش یاد کرده، می‌افزاید: شهربانو آمد تا التیامی باشد بر خلأها و رنج‌هایی که بانوان در جامعه به دوش می‌کشند.

 

برای تربیت فرزندان

او نیز از ما می‌خواهد برای فرهنگ‌سازی و آموزش به مادران برای تربیت فرزندان، ستون یا صفحه‌ای مشخص داشته باشیم؛ مسئله‌ای که از آن این‌گونه یاد می‌کند: به‌عنوان مادر در برخی مواقع نمی‌دانم که چه رفتاری باید با پسرم داشته باشم و جای خالی آنچه گفتم، واقعا احساس می‌شود.

او که برای تربیت فرزندان نسل حاضر دغدغه‌های زیادی دارد، می‌گوید: تک‌فرزندی معضل دیگر خانواده‌ها است و این فضا موجب افزایش تنهایی کودکان شده، بنابراین همه ما نیازمند حمایت مشاوران شما برای پاسخ به پرسش‌های خود هستیم.

 

حاشیه شهر و پیگیری مشکلات

محمد بنان هم در ابتدا از مشکلات محله خود، کوی «عمار یاسر» برایمان‌ می‌گوید؛ مشکلاتی که مایل است سازمان‌های مرتبط پیگیری‌اش کنند. او در کنار مشکلات محله خود، از دل‌نگرانی‌هایش برای حاشیه شهر مشهد هم اینگونه می‌گوید: چالش‌ها و مشکلات حاشیه شهر زیاد است اما آن‌گونه که باید و شاید، به حاشیه شهر توجه نمی‌شود و استعدادهای زیادی در این مناطق وجود دارد که به آن‌ها بی‌توجهی می‌شود. وی از پیگیری‌های صفحه تریبون شهر نیز برای حل‌وفصل برخی مشکلات این محله قدردانی و تصریح می‌کند: گمان نمی‌کردم مشکلاتی که با شما مطرح کردم، این‌قدر زود پیگیری شود. آقای دست‌بیگی به‌عنوان یک والیبالیست حرفه‌ای، دیگر میهمان گران‌قدر ماست. او که دارای مدرک بین‌المللی کمک‌های اولیه است، از ضرورت آگاهی و اطلاع‌رسانی برای فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از کمک‌های اولیه می‌گوید و از اینکه خانواده‌ها باید در لحظات طلایی حوادث، چگونه رفتاری داشته باشند تا روزگار، به قیمت از دست دادن عزیزانشان طی نشود.

 

شفافیت در پیگیری ماجرای «باغ وحش»

اشتیاق آقای آزادمهر هم برای قدرشناسی از به ثمر رسیدن برخی سوژها در شهرآرا، شنیدنی است. او می‌گوید: مشکلات باغ‌وحش وکیل‌آباد زیاد بود و شهرآرا اولین رسانه‌ای بود که در این زمینه پیگیری‌های جدی را آغاز کرد. وقتی مطلب «باغ وحشت» را خواندم، شگفت‌زده شدم، زیرا حقیقتا کاری که شهرآرا برای اصلاح حاشیه‌های باغ‌وحش‌ انجام داد، عالی بود و هیچ رسانه دیگری تا این حد، مشکلات موجود را این‌گونه شفاف منعکس نکرده بود. ممنونم که ماجرای باغ‌‌وحش را تا آخر دنبال کردید. او ادامه می‌دهد: گزارش شب یلدا را خوب نوشته بودید. ای کاش برای نوروز هم چنین فضایی را ترسیم کنیم و نگذاریم این فرهنگ کهن و ایرانی از خاطره‌ها محو شود. او برای درخواست دیگر خود به فرهنگ کتاب‌خوانی اشاره کرده، می‌گوید: «غم‌انگیز است وقتی در شهر قدم می‎زنیم و در نهایت تأسف حتی درمقابل چند رستوران، یک کتاب‌فروشی هم نمی‌بینیم!»

 

توزیع «کوله‌پشتی» گسترده‌تر شود

درکنار اظهارنظر همه خوانندگان پروپاقرص روزنامه، حس خوبی است وقتی محمدحسین کهنسال، به‌عنوان یک نوجوان، این‌گونه از تعصبش به شهرآرا و کوله‌پشتی صحبت می‌کند. او که در کلاس هشتم درس می‌خواند، می‌گوید: کاش می‌شد کوله‌پشتی در تمام کشور گسترش پیدا کند تا همه هم‌سن‌و‌سالان من از مطالب آن مطلع شوند. او می‌افزاید: در‌صورتی می‌توانیم آینده ایران را تضمین کنیم که فرهنگ‌های خوب همانند کتاب‌خوانی و رفتارهای اجتماعی نیکو همانند درخت‌کاری را در جامعه ترویج دهیم و این کاری است که کوله‌پشتی به‌خوبی آن را انجام می‌دهد. او که در مقاطعی به‌عنوان نویسنده با نشریه کوله‌پشتی همکاری می‌کند، می‌گوید: بچه‌ها بیشتر از آنکه به‌سراغ کتاب و مجلات بروند، با بازی‌های رایانه‌های عجین هستند؛ بنابراین باید تلاش کنیم آن‌ها را با فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه آشنا‌تر کنیم.

 

دغدغه‌های فراوان یک خواننده قدیمی

مجتبی گروسی، شهروند چهل‌ساله مشهدی، از زمان هفته‌نامه شهرآرا تاکنون و طی سال‌های طولانی، همراه ماست. او که دغدغه‌ها و پیشنهادهایش را جمع‌بندی کرده و به‌طور منسجم روی یک کاغذ نوشته، از خوانندگانی است که صفحات روزنامه و ضمایمش را به دقت مطالعه می‌کند و با حضورش در جمع ما، مایل است دغدغه‌هایش را در‌میان خوانندگان قدیمی روزنامه به زبان بیاورد، دغدغه‌هایی از این دست: دوست دارم زبان هفته‌نامه میلان عامیانه و مردمی‌تر شود تا اقبالش هم در‌میان مردم بیشتر شود، یا به قولی دیگر، خیلی تخصصی ننویسند که فقط خوانندگانی خاص طرف‌دارشان باشند. او برای شهرآرا‌ورزشی هم حرف دارد و از انتشار عکس‌های ورزشی قدیمی و نوستالژیک در این ویژه‌نامه قدردانی می‌کند و می‌گوید: بهتر است تصاویر با‌ارزشِ گذشته ورزش مشهد به‌صورت پوستر چاپ شود تا آن‌ها که این صفحات را در آرشیو خود نگهداری می‌کنند، اثری زیبا داشته باشند. او در ادامه بررسی‌ خود از شهرآرا درباره شهرآرا‌مترو نیز این‌گونه می‌گوید: فکر می‌کنم با‌توجه‌به جایگاه مترو، لازم باشد در این نشریه، مباحثی همچون آموزش شهروندی هم مد‌نظر قرار گیرد.گروسی که برای کوله‌پشتی هم حرف‌هایی دارد، می‌گوید: خداکند تولیدات شهرآرا از‌جمله کوله‌پشتی، در دوره‌های بعدی به‌خاطر اختلاف عقیده‌های سیاسی از انتشار بازنماند. دلم می‌سوزد اگر روزی این نشریه منتشر نشود. بچه که بودم، مجله‌های کودک و نوجوان را با ولع می‌خواندم و این روزها نیز این ویژه‌نامه را مثل «کیهان‌بچه‌ها» دوست دارم و می‌خوانم. او ضمن تمجید از استعدادیابی شهرآرا‌محله، اظهار می‌کند: متأسفانه توزیع شهرآرا‌محله ناقص است و به‌تازگی هر دو ویژه‌نامه‌ای که در روز منتشر می‌شود، در همه مناطق توزیع نمی‌شود. شهرآرا‌محله می‌تواند بالای شهر و پایین شهر را به هم پیوند بزند و مردم را از حال یکدیگر باخبر کند. او درباره آخرین دغدغه‌اش نیز بیان می‌کند: بهتر است برای صفحات تولیدی‌تان سامانه پیامکی داشته باشید تا از نظر خوانندگان مطلع شوید. تنظیم پیامک‌ها به شیوه‌های فعلی را نیز نمی‌پسندم و حس خوبی به من دست نمی‌دهد.

132980.jpg

رفع مشکل پس‌از پیامک‌های مکرر

جواد کوزه‌گران، دانشجوی مکانیک است. این ساکن منطقه٢ که با ارسال پیامک‌های متعدد به سامانه پیامکی روزنامه شهرآرا، بالاخره خبر حل مشکل تقاطع جانباز-خیام را هم در روزنامه مطالعه کرد، می‌گوید: همیشه فکر می‌کردم باعث دردسر هستم، اما وقتی به اینجا دعوت شدم فهمیدم که چقدر برای پیامک‌های ما ارزش قائل هستید.

او که مخاطب جدی صفحات گزارش، اقتصاد، تریبون شهر، خبر، گردشگری و شهر هوشمند است، درباره ماندگارترین مطلب منتشر‌شده در روزنامه می‌گوید: گزارشی با عنوان «زندگی شش‌و‌نیم متری» را درباره شرح حال زوجی که با کودکشان در یک کانکس زندگی می‌کردند خواندم که سرانجام با حمایت خیران، بخشی از مشکلاتشان برطرف شد.مهم‌ترین دغدغه این ساکنِ خیابان جانباز، فرهنگ شهروندی است که درباره آن می‌گوید: خیلی عجیب است که در همه مناطق شهر، مردم زباله‌هایشان را پای درختان و پایه ستون‌های برق می‌گذارند. از شما می‌خواهم در این زمینه فرهنگ‌سازی کنید. نکته دیگر اینکه در خیابان جانباز، املاک قول‌نامه‌ای زیاد است و شهرداری به‌درستی نمی‌تواند روی این املاک نظارت کند. به نظر من اگر این مشکل را در روزنامه مطرح کنید شاید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

 

در آستانه نوروز از فرهنگ شهروندی بنویسید

علی سلمانی‌زاده، لیدر و مترجم گروه‌های گردشگری است. او از اینکه برخی شهروندان فرهنگ آپارتمان‌نشینی را رعایت نمی‌کنند، گلایه دارد و پیشنهاد می‌دهد: چه خوب است در آستانه عید نوروز که رفت‌و‌آمدها بیشتر می‌شود، درباره آپارتمان‌نشینی بنویسید. از شهروندان هم بخواهید خودروهایشان را جلو پل‌ها پارک نکنند.

 

حس مشترک لطف و همراهی

﷯نوبت به سردبیر روزنامه شهرآرا می‌رسد که کلامش را با قدردانی از نکته‌سنجی، حمایت، همراهی و امیدبخشی مداوم خوانندگان روزنامه آغاز کند. توحید آرش‌نیا می‌گوید: بدون تعارف، اعتراف می‌کنم از این همنشینی انرژی مثبت زیادی گرفتم و با وجود اینکه پیش از این به صورت رو‌دررو همدیگر را نمی‌شناختیم، حالا حس مشترکی بینمان شکل گرفته است و با این‌‌همه لطف و حمایت شما دوستان، امیدوارم سال ٩٨، با شدت و قوت بیشتری کار کنیم. او با بیان اینکه همیشه آماده پذیرش نقدها بوده‌ایم، می‌گوید: برای حرف‌های خود دلیل هم داریم و همواره حتی تندترین پیام‌ها و نقدهای خوانندگان در مورد شهرداری را هم منتشر کرد‌ه‌ایم. ما برای نهادینه کردن ارتباط دوسویه میان تحریریه روزنامه شهرآرا و خوانندگان خود از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود. آرش‌نیا به افق ده‌سالگی روزنامه شهرآرا در خرداد سال آینده اشاره کرده و می‌گوید: هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد؛ ما نیز سختی‌ها را تحمل می‌کنیم، مشکلات را می‌بینیم و بیان می‌کنیم تا بلکه گره‌ای از مشکلات مردم باز شود و قول می‌دهیم به‌جز مردم، پله ترقی کسی نشویم. برای سال آینده و سال‌های بعد نیز از این راه عدول نخواهیم کرد. سردبیر روزنامه شهرآرا به برخی از چالش‌های پیش‌ روی روزنامه نیز اشاره کرده و می‌گوید: قرارمان بر این بود که کارهای بزرگ‌تری انجام دهیم اما نوسانات بازار دامن ما را هم گرفته و اجازه نداده برنامه‌های ترسیم‌شده را آن‌طور که باید به پیش ببریم. در مصداق این موضوع همین بس که ۵ تا ۶ هزار مشترک آماده داریم که دوست داریم روزنامه را برایشان ارسال کنیم اما هنوز به واسطه برخی محدودیت‌های مالی، این امکان برایمان مهیا نشده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی