کد خبر : 95956
/ 07:33

گل می‌روید ز شهر

معاون خدمات شهری شهرداری ‌مشهد از کاشت حدود ١۴ میلیون شاخه گل در طرح استقبال از بهار خبر داد

گل می‌روید ز شهر

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح - آغوش شهر مشهد همواره ‌به روی زائران حضرت رضا(ع) باز بوده است اما با آمدن فصل بهار و تعطیلات نوروزی، تعداد مسافران داخلی و خارجی که مشهد را ‌مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند افزایشی دو‌چندان می‌یابد. شهرداری مشهد که در همه روزهای سال آماده پذیرایی از میهمانان است با رسیدن سال نو به خانه‌تکانی بزرگی اقدام می‌کند که با گل‌آرایی، آذین‌بندی، نقاشی و دیگر اقدامات زیباسازی، شهر را برای مجاوران و اقامت زائران حرم مطهر آماده کند.

«در سال جاری و برای نوروز، در سطح شهر ۹۰۰ المان جاگذاری و رونمایی خواهد شد که از این تعداد، ٧۵٠ المان گل که در سال‌های قبل جانمایی شده بود بازسازی و ١۵٠ المان جدید نیز به این چرخه اضافه خواهد شد.» این را قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد در نشست خبری استقبال از بهار ٩٨ بیان کرد و در ادامه، این را هم گفت که اعتباری که امسال برای این طرح در نظر گرفته شده حدود ۶ میلیارد تومان است. مهدی یعقوبی با اشاره به دائمی بودن گل‌های کاشته‌شده در سال جدید و گل‌آرایی ویژه تمام میدان‌های شهر، از کاشت و توزیع حدود ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار شاخه گل در وسعت ۶/١۶ هکتار خبر داد و افزود که در سال قبل، ١۴ میلیون و ۶٠٠ هزار شاخه گل در مساحت ١/١۵ هکتار کاشته شد. ‌به گفته یعقوبی، کاهش میزان گل‌کاری‌های انجام‌شده برای نوروز ٩٨ به دلیل افزایش کیفیت سطح گل‌آرایی‌ها در مناطق مختلف بوده و سعی ‌شده است از کاشت گل در نقاط کور پرهیز شود.

او با اشاره به استقرار ٢٧ پایگاه راهنمای زائر در مشهد از پیش‌بینی اسکان موقت زائران در بوستان غدیر با گنجایش ۴٠٠٠ چادر‌‌شب خبر داد و اضافه کرد: ١٨۴ کانکس اقامتی به واسطه برودت احتمالی هوا و ١۴ پایگاه چند‌منظوره بحران نیز در این مدت آماده‌باش هستند.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری به این نکته هم اشاره کرد که امسال طرح کوچه‌باغ بهاری در باغ گیاه‌شناسی مشهد اجرا خواهد شد. از این رو، ورودی این باغ که ‌٣ فروردین افتتاح می‌شود برای بازدیدکنندگان رایگان خواهد بود.

 

﷯ ١۵ ایستگاه بهارانه برای استقبال از بهار

یعقوبی، رنگ‌آمیزی جداول با طول ۲میلیون و ۲۰۰ هزار متر، رفت و روب ۵ محور اصلی ورودی به شهر، طراحی ۳۰ ‌دیوار‌نگاره، نصب ۲۵ یادمان موقت شهری، اجرای ۴ اثر در بخش چند‌رسانه‌ای، نصب ۵ المان نوری ویژه، جانمایی حدود ١١ هزار گلدان گل و اجرای ۱۵ اثر طراحی و آذین‌بندی را گوشه‌ای از اقدامات شهرداری مشهد برای استقبال از بهار ٩٨ دانست. او گفت: با توجه به استقبال شهروندان از المان‌های تجمیعی و موضوعی در سال گذشته، بهار امسال ١۵ ایستگاه بهارانه در نقاط مختلف شهر جانمایی و ایجاد خواهد شد. همچنین تعدادی تریلی کف‌کش برای حمل گل‌کاری و نمایش‌های سیار شاهنامه‌خوانی در مناطق مختلف در نظر گرفته شده است.

او به افزایش ساعت کار فروشگاه‌های شهرما و توزیع میوه و ارزاق عمومی دولتی در این فروشگاه‌ها خبر داد. یعقوبی همچنین به برپایی نمایش‌های آیینی در حاشیه این بازارها اشاره کرد و افزود: ‌١٠ بازارچه موقت نیز برای فروش سبزه، گل و سفره هفت‌سین در شهر برپا خواهد شد تا حس آمدن عید در شهر ایجاد شود. قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد با اشاره به برگزاری ایستگاه شکلات و باغ خاطره در لچکی بولوار جانباز، از اشتغال‌زایی زیاد این دست طرح‌ها خبر داد و گفت: از خانم‌های سرپرست خانوار گرفته تا افراد معرفی‌شده از کمپ‌های ترک اعتیاد ماده ١۶ و شهروندان دیگر در این طرح‌ها مشارکت کرده‌اند.

 

﷯ آغاز طرح خانه‌تکانی

یعقوبی به اجرای طرح خانه‌‌تکانی برای جمع‌آوری اقلام اضافه‌ای که مورد نیاز شهروندان نیست اشاره کرد و افزود: در اجرای این طرح که از ٢٣ اسفند آغاز خواهد شد شهروندان می‌توانند اقلامی را که به آن‌ها نیاز ندارند به شهرداری تحویل دهند تا با کمک شورای اجتماعی محلات به افراد نیازمند اهدا شود.

به گفته او همچنین در راستای قدردانی از کارگران خدمات شهری و فضای سبز با حمایت‌های شهردار و شورای شهر جشنی پیش از عید برای ٣٢ هزار نفر از این نیروها و خانواده‌هایشان برگزار خواهد شد و در این برنامه بسته‌های پروتئینی به همراه یک کارت هدیه به آن‌ها اهدا می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی