کد خبر : 95959
/ 07:38

لایحه حوادث غیرمترقبه در انتظار تصویب بهارستان

ایران مقام دهم در دنیا و مقام چهارم آسیا در بحران های مختلف را دارد. زلزله خیز بودن بخش عمده ای از کشور را بگذاریم کنار دیگر بلایای طبیعی، باعث می شود افزایش ظرفیت مدیریت بحران را جدی تر بگیریم.

لایحه حوادث غیرمترقبه در انتظار تصویب بهارستان

شهرآرا آنلاین - در این میان، زلزله بم و کرمانشاه از تلخ ترین حوادثی بودند که در سال های گذشته داغی بر دل کشور گذاشتند و باید با آموزش صحیح، جلو تکرار آن ها را گرفت. به همین منظور، لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور که به گونه ای ضامن کاهش خسارات ناشی از بلایاست با ١۴ ماده در چرخه تصویب قرار گرفته، 

لایحه ای که طبق اعلام مدیرعامل هلال احمر خراسان رضوی از کمیسیون اجتماعی وارد صحن مجلس شده، ٧ماده آن در ایام بررسی بودجه به تصویب رسیده و مابقی آن هم در حال بررسی است تا بعد از تعطیلات نوروز به تصویب نهایی برسد. 

مجتبی احمدی همچنین در جریان نشست خبری پایان سال خود در خصوص وظایف شهرداری ها در زمینه مدیریت بحران تأکید کرد که این اصل باید بر دوش شهرداری و دهیاری ها باشد به این دلیل که آن ها ارتباط نزدیکی با مردم دارند و در پیشگیری و ساخت و ساز خط مقدم هستند.

طبق اعلام او، اگر شهرداری ها در بخش ساخت و ساز تمرکز و سخت گیری بیشتری داشته باشند، به طور قطعی، حوادثمان به حداقل می رسد. احمدی در ادامه هم استفاده نکردن از ظرفیت شهرداری ها در قانون پیشین تشکیل مدیریت بحران کشور را به عنوان نقص مطرح کرد و در راستای رفع این کمبود در لایحه جدید مدیریت بحران کشور ابراز امیدواری کرد.

او با اشاره به همکاری خوب شهرداری مشهد با سازمان هلال احمر استان گفت مرکز سامان دهی مدیریت بحران مدیریت شهری اقدامات خوبی در مباحث آموزشی انجام داده است، کارهایی که در صورت رخداد حادثه، می توان از ظرفیت آن ها استفاده کرد.

 

﷯ ۸۹ پایگاه هلال احمر در طرح نوروزی

طبق اعلام او برای چهارشنبه آخر سال همه تیم های عملیاتی هلال احمر استان به عنوان نیروهای خط ٢ پشتیبان آتش نشانی و اورژانس خواهند بود. 

احمدی در ادامه گفت که طرح ملی خدمات نوروزی هم زمان با سراسر کشور از ۲۵ اسفند در خراسان رضوی هم آغاز خواهد شد و در قالب آن، ۸۹ پایگاه موقت، ثابت و سیار هلال احمر استان آماده خدمت رسانی است. بر این اساس، سازمان جوانان، امداد و نجات و داوطلبان هلال احمر با ایجاد ۸۹ پایگاه موقت، ثابت و سیار امداد و نجات و ۲۳ شعبه، طرح ایمنی سلامت در راه ها و مراکز پرجمعیت را تا ۱۷ فروردین سال آینده ادامه خواهد داد. 

احمدی در خصوص اهداف این سازمان در اجرای طرح نوروزی گفت که در این طرح اهدافی از قبیل کاهش تلفات، افزایش آمادگی و بهره برداری بهینه از پایگاه ها، افزایش تعامل با دستگاه های دیگر، ایمنی و سلامت مسافران و ترویج فرهنگ پیشگیری از طریق افزایش سطح آگاهی های عمومی دنبال می شود.

طبق اعلام او، ۴۶ آمبولانس و یک دستگاه بالگرد به همراه خودروهای سبک و کمک دار و ۴دستگاه خودرو نجات که به تازگی به مجموعه هلال احمر خراسان رضوی اضافه شده اند در طرح نوروزی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

احمدی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۶۴۶٨ نفر روز نیروی عملیاتی در طرح نوروزی مشارکت خواهند کرد افزود: در لحظه تحویل سال، ١٢٠ نفر از کارکنان این مجموعه در حرم مطهر مستقر خواهند شد و برای مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری نیز ٩٠نفر به همراه ٣ آمبولانس و اتوبوس هلال احمر و یک بالگرد انجام وظیفه خواهند کرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی