کد خبر : 95963
/ 07:50

ماجرای آن حاشیه

«دیدار درنا»ی منیره خدابخش حصار در کتابخانه حرم مطهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت

ماجرای آن حاشیه

شهرآرا آنلاین -  گروه ادبیات و اندیشه| بانوی داستان نویس مشهدی در تازه ترین کتابش به سراغ حاشیه نشینان شهر خود رفته و دغدغه های اجتماعی اش را بر این بستر روایت کرده است. منیره خدابخش حصار در «دیدار درنا» به بیان ماجراهایی داستانی از معضلات حاشیه شهر مشهد و مسائلی چون مهاجرت روستاییان به شهر پرداخته که دستاورد تجربه ها و مشاهدات خود اوست. این کتاب را به تازگی انتشارات روزگار به چاپ رسانیده است و دوشنبه این هفته نیز در نشست ادبی شمس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در چهل و سومین نشست ادبی شمس، خدابخش ضمن اذعان به اینکه «دیدار درنا» حاصل تجربه زیستی یا پژوهش ها و مشاهدات اوست، از بی علاقگی اش به نوشتن درون مایه های تلخ گفت و اینکه در این داستان کوشیده است در کنار تلخی ها لحظات شاد را نیز بگنجاند.

علی براتی گجوان، داستان نویس و مجری جلسه نیز اثر داستانی مورد بحث را حکایتی جذاب با شخصیت های پویا و دیالوگ های قوی خواند. او در عین حال یادآور شد: اگرچه «دیدار درنا» عناصر داستانی را به‌خوبی به کار می گیرد، به نظر می رسد پیوند خوبی میان این عناصر برقرار نشده است. برای نمونه می توان از نمادپردازی در این پیوند استفاده کرد تا موفقیت کار دوچندان شود؛ مانند عنصر «تسبیح» که می شد از آن به عنوان عنصر نمادپردازی بهره برد.

مجتبی انوریان یزدی، دیگر نویسنده مشهدی نیز نقطه قوت کتاب را احساس مسئولیت و دغدغه های نویسنده درباره انسان های پیرامونش دانست. او گفت: در این اثر خبری از فرهنگ و آداب و رسوم و مناسبات روستانشینان و تجلیات معیشتی زندگی آنان و ویژگی های اقتصادی و همه آنچه معرف زندگی روستایی است، نبود. داستان جذابیت زیادی دارد اما می توانست با تأکید بیشتری بر شرایط اقلیمی نوشته شود. 

در نشست یادشده، مباحثی چون زاویه دید، ساختار، ایده محوری و شخصیت پردازی «دیدار درنا» نیز مورد توجه قرار گرفت.نشست ادبی شمس در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی واقع در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی