کد خبر : 95966
/ 07:58

خیز انبوه‌سازان برای ساخت‌وساز

سیاست‌های مدیریت شهری محرک افزایش ساخت و ساز در مشهد شد

خیز انبوه‌سازان برای ساخت‌وساز

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده - براساس آخرین آماری که مرکز آمار منتشر کرده است، در پاییز سال ٩٧، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در خراسان رضوی یک میلیون و ۴١٠ هزار تومان بوده است. این رقم در مقایسه با پاییز ٩۶، ١/٣۵درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در مقایسه با تابستان ٩٧، ٩/١٠ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات مسکن در پاییز ٩٧ در مقایسه با تابستان ۴/٣۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. البته میزان معاملات در مقایسه با پاییز سال گذشته ٧/١ درصد افزایش یافته است. متوسط مساحت مسکن‌های معامله‌شده در خراسان رضوی ١١٢ مترمربع بوده است. این رقم در کل کشور ١٠٧مترمربع بوده است. همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر‌‌مربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی در خراسان رضوی ۴۵۵ هزار تومان اعلام شده است. این رقم در مقایسه با پاییز سال ٩۶، ٩/۴٢ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین قیمت خانه‌های کلنگی در پاییز در مقایسه با تابستان ۴/٨ درصد افزایش را نشان می‌دهد. تعداد معاملات خانه‌های کلنگی در پاییز ٩٧ در مقایسه با سال گذشته ۴/٢٨ درصد افزایش‌ را نشان می‌دهد. مقایسه تعداد معاملات و رشد قیمت‌های خانه‌های نوساز‌ و کلنگی نشان می‌دهد ‌خانه‌های قدیمی‌‌ساخت هم تعداد بیشتری معامله شده‌اند و هم رشد قیمت بیشتری داشته‌‌‌اند. مشاوران املاک مشهد نیز افزایش گرایش به خرید خانه‌های کلنگی را تأیید می‌کنند و می‌گویند ‌هر‌چند تعداد فروشنده‌های این خانه‌ها در مقایسه با گذشته چندان زیاد نشده است، ‌متقاضیان خرید این نوع خانه‌ها افزایش یافته‌اند.

 

سیاست تسهیل ساخت‌و‌ساز

دبیرانجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی تسهیل شرایط ساخت‌وساز از سوی مدیران شهری مشهد را عامل رونق خرید و فروش خانه‌های کلنگی می‌داند و می‌گوید: شهرداری براساس ضوابط شهرسازی به انبوه‌سازان اجازه ساخت‌وساز با تراکم بالا را می‌دهد. با توجه به ثابت بودن قیمت زمین، این مسئله باعث می‌شود ‌با ساخت مسکن‌های بیشتر، هزینه ساخت‌وساز نهایی کاهش ‌یابد. همین مسئله باعث رونق بیشتر خرید و فروش خانه‌های کلنگی شده است. نعمت‌ا... ظریف می‌افزاید: از سال ٩٢ که بازار مسکن وارد رکود شده بود تا سال ٩۶ میزان تولید مسکن کاهش یافت. امسال نیز بعد از اینکه در ابتدا مسکن وارد رونق شد، رشد بیش‌از‌حد قیمت‌ها دوباره این بازار را وارد رکود کرد. در چنین شرایطی، اتخاذ سیاست‌هایی که بتواند هزینه‌های ساخت را کاهش دهد به طور حتمی به رشد تولید مسکن کمک می‌کند. 

وی می‌گوید: معمولا تمایل به خرید خانه‌های کلنگی ‌یا زمین در مناطقی که رو به توسعه باشد رونق بیشتری دارد. ‌وضعیت تراکم نیز بر خرید و فروش این خانه تأثیر زیادی دارد. معاملات در مناطقی که در آن‌ها امکان خرید تراکم بیشتر‌ وجود دارد رشد بیشتری داشته‌اند.

 

﷯ رونق در کدام منطقه بیشتر است؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد نیز با بیان اینکه خرید و فروش خانه‌های کلنگی فقط در برخی از مناطق شهر رونق دارد می‌گوید: در بیشتر مناطق مشهد دیگر زمینی برای خرید و فروش وجود ندارد. به عنوان مثال، منطقه یک زمینی برای خرید ندارد، یا در منطقه ١٠ زمین‌های بزرگ متعلق به نهادها و سازمان‌ها هستند. در مشهد بیشتر در منطقه ١٢ زمین خالی برای خرید و فروش وجود دارد، اما به دلیل نوساز بودن، این منطقه خانه کلنگی چندانی ندارد. 

علی مرادزاده می‌افزاید: اکنون خرید و فروش خانه کلنگی بیشتر در منطقه ١١ مشهد رونق دارد. در این منطقه، قیمت مسکن از هر متر‌مربع‌ ٧ میلیون تا ١١ میلیون تومان است. چندی است ‌سازندگان در این منطقه خانه کلنگی می‌خرند و به ساخت خانه‌های با تراکم بالا اقدام می‌کنند. وی بیان می‌کند: با این حال، باید در نظر گرفت بعضی از مناطق مشهد به دلیل قیمت‌ها و تراکم، جاذبه چندانی برای خرید خانه کلنگی از سوی سازندگان ندارند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی