کد خبر : 95969
/ 08:01
گرانی در حمل و نقل عمومی هم اثر گذاشت

افزایش بهای بلیت مترو و اتوبوس در بهار

بررسی ٢٠‌آلبوم بودجه سال٩٨ سازمان‌های وابسته به شهرداری مشهد، مهم‌ترین دستور کار پنجاه‌و‌چهارمین جلسه شورای شهر مشهد بود.

افزایش بهای بلیت مترو و اتوبوس در بهار

شهرآرا آنلاین - الهام مهدیزاده -  بودجه سازمان‌های حمل‌و‌نقلی شهرداری، دیروز به تصویب شورای شهر رسید. براین‌اساس بودجه سازمان اتوبوس‌رانی با رشد ٩۴درصدی نسبت‌به اصلاح بودجه‌٩٧ به تصویب رسید. یکی از بخش‌های مهم بودجه اتوبوس‌رانی در حوزه قیمت بلیت بود.

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر در‌جریان بررسی این دستور‌کار به لایحه شهرداری و درنظرگرفتن قیمت ٧۵٠‌تومانی بلیت اتوبوس برای سال آینده اشاره کرد و گفت: با‌این‌حال شورای شهر با لحاظ‌کردن وضعیت مردم مبلغ ١٠٠‌تومان را کاهش داد. همین کاهش ١٠٠‌تومانی بار مالی ٣٣میلیارد تومانی به‌همراه دارد. مجتبی بهاروند ادامه داد: درحال حاضر سهم مردم از مبلغی که برای بلیت پرداخت می‌کنند، در بخش سازمانی ۲۳‌درصد و در بخش خصوصی ۷۵‌درصد است.

معاون حمل‌و‌نقل شهردار مشهد نیز درباره این موضوع بیان کرد: در تراکنش‌های حوزه اتوبوس‌رانی، بخش سازمانی ٧۴‌میلیون تراکنش و بخش خصوصی ٢۶٠‌میلیون تراکنش داشته‌اند. در‌همین‌راستا درآمد سازمان اتوبوس‌رانی از محل فروش بلیت در سال‌٩٧، در بخش سازمانی ٣٣‌میلیارد‌تومان و در بخش خصوصی ١٣٠میلیارد تومان بود. خلیل‌ا... کاظمی ادامه داد: سرجمع یارانه‌ای که شهرداری برای حمل‌و‌نقل مسافر به اتوبوس‌رانی می‌دهد ۲۲۴‌میلیارد‌تومان است که بخشی از این مبلغ، سهم خصوصی و بخشی هم سازمانی است. همچنین درآمد سازمان از محل صرفا فروش بلیت در سال جاری ۳۳‌میلیارد‌تومان در بخش دولتی و در بخش خصوصی ۱۳۰‌میلیارد تومان بوده است.

وی به افزایش قیمت اتوبوس نیز اشاره‌ کرد و گفت: در ابتدای سال، اتوبوس را با قیمت ۴٠٠‌میلیون تومان خریداری می‌کردیم اما اکنون قیمت به ۵/١ میلیارد تومان رسیده است.

در‌نهایت و پس از بیان نظرات اعضای شورای شهر، آلبوم بودجه اتوبوس‌رانی به تصویب اعضا رسید.

 

بلیت قطار شهری ٨٠٠ تومان می‌شود

در ادامه بودجه شرکت قطار شهری نیز توسط اعضای شورای شهر بررسی شد. وحید مبین‌مقدم، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد در‌این‌باره گفت: برای سال آینده پیش‌بینی جابه‌جایی ۵۰‌میلیون مسافر با قطار شهری را داریم؛ در این راستا هزینه جابه‌جایی را ۸۰۰‌تومان در نظر گرفته‌ایم.

معاون حمل‌و‌نقل شهردار مشهد با چند خبر خوش برای مسافران قطار شهری بیان کرد: در حال حاضر پرداخت‌های قطار شهری عدد ثابتی است. برای اوایل سال آینده در‌نظر داریم لایحه‌ای را به شورای شهر بفرستیم تا مسافران براساس مسافت هزینه پرداخت کنند و همچنین در برخی ساعات، تخفیف بدهیم.

خبر دوم کاظمی مربوط‌به اتمام و راه‌اندازی ایستگاه‌های خط٢ قطار شهری تا میدان جام عسل بود که گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در نیمه نخست سال آینده بتوانیم خط٢ را در‌اختیار مردم قرار دهیم. البته قرار است ٢۶‌اسفند به‌صورت آزمایشی، اعضای شورای شهر با خط٢ از بولوار طبرسی تا میدان جام عسل را بروند.

 

از نیمه ‌فروردین اتوبوس و قطار شهری گران می‌شود

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر، در حاشیه جلسه علنی شورا، در گفت‌وگو با شهرآرا، زمان اعمال این افزایش هزینه‌های بلیت حمل‌و‌نقل در بخش اتوبوس و مترو را نیمه‌دوم فروردین اعلام کرد وگفت: اعضای شورا و مدیریت شهری راضی به افزایش بهای بلیت اتوبوس و مترو نبودند اما به‌دلیل افزایش هزینه‌های این دو سازمان مجبوریم از نیمه‌فروردین این افزایش را اعمال کنیم. البته این افزایش منوط‌به تصویب کمیته تطبیق فرمانداری مشهد است. 

بهاروند، نیز در حاشیه جلسه شورا در پاسخ به خبرنگاران درباره افزایش بهای بلیت اتوبوس بیان کرد: قیمت بلیت برای هر دو بخش خصوصی و دولتی از سال آینده ۶٠٠تومان در‌نظر گرفته شد. درباره مترو نیز قیمت بلیت را ٨٠٠‌تومان لحاظ کردیم. البته به این موضوع نیز باید اشاره کنیم که این مصوبه باید به تصویب فرمانداری مشهد برسد که در این‌راستا احتمالا افزایش قیمت‌ها از ابتدای اردیبهشت خواهد بود.

بهاروند، رئیس کمیسیون حمل و نقل درباره لحاظ‌کردن تسهیلات برای افزایش استفاده از اتوبوس گفت: حمل‌و‌نقل با‌کیفیت با افزایش هزینه همراه است. امسال هزینه‌های قطعات و خرید اتوبوس سه‌برابر شد؛ بنابراین حمل‌و‌نقل با‌کیفیت مستلزم افزایش هزینه‌هاست. ما هم می‌توانستیم رفتارهای پوپولیستی داشته باشیم، اما پیامد این اقدام بی‌شک همان ورشکستگی شرکت‌های اتوبوس‌رانی است؛ موضوعی که در زمان تحویل شورا و شهرداری در این دوره با آن روبه‌رو بودیم.

بررسی آلبوم بودجه٩٨ شهرآرا یکی دیگر از دستورکارهای صحن علنی دیروز بود که نظرات مخالف و موافق اعضا را به‌دنبال داشت. در آلبوم بودجه شهرآرا که توسط بتول گندمی، رئیس کمیسیون تلفیق، قرائت شد، آمده است: منابع و مصارف این مؤسسه نسبت‌به اصلاح بودجه سال‌۱۳۹۷ به‌میزان ۱۴‌درصد افزایش دارد. همچنین در تبصره‌های اختصاصی مؤسسه فرهنگی شهرآرا مکلف شد اقدامات لازم را نسبت‌به اصلاح اساسنامه و دریافت مجوزهای قانونی انجام دهد و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سال‌۱۳۹۸ به شورای شهر ارائه کند.

علاوه‌بر‌آن مؤسسه فرهنگی شهرآرا مکلف شد که باتوجه‌به ثبت نکردن قراردادها در سامانه حسیب، تمامی قراردادهای خود را در سامانه مزبور تا پایان فروردین ‌۱۳۹۸ ثبت و رونوشتی از آن را به شورای شهر ارسال کند.

 

مهلت به ثبت قراردادها

گندمی در توضیحاتی برای ثبت قراردادها در سامانه حسیب گفت: ثبت قراردادها در این سامانه، تکلیفی بود که باید تمام سازمان‌های شهرداری آن را انجام می‌دادند اما هنوز ٣ سازمان تمام قراردادهای خود را ثبت نکرده‌اند. از این ٣ سازمان، ٢ سازمان به میزان ٧٠‌درصد قراردادهای خود را ثبت کرده‌اند؛ بقیه قراردادها نیز تا پایان اسفند ثبت خواهد شد. بنابراین شهرآرا تنها مؤسسه‌ وابسته به شهرداری است که هنوز قراردادهای خود را ثبت نکرده است.

شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر در‌جریان بررسی آلبوم بودجه، در مقام مخالف با بودجه افزایشی شهرآرا بیان کرد: در کمیسیون فرهنگی حرف‌هایم را زدم و آنان نیز با آقای خرمی، مدیرمسئول روزنامه شهرآرا، صحبت کردند؛ بنابراین حرف‌هایی که از منظر قانونی است در صحن علنی شورا مطرح می‌کنم.

رمارم در ادامه به شعار لیست امید اشاره کرد و افزود: ما از لیستی رأی آوردیم که شعار کاری خودمان را شفافیت قرار دادیم تا از رانت و فساد جلوگیری کنیم. شهرداری یک نهاد عمومی با وظایف خاص است؛ بنابراین هر لیست با هر شعار و نگاهی که رأی بیاورد باید بر‌اساس وظایف تعریف‌شده در حوزه شهرداری عمل کند. روش اداره شهر در لیست امید، قانون بود. وی با اشاره به اساسنامه شهرآرا اظهار کرد: اساسنامه این مؤسسه تیرماه سال‌٨٨ با ٣٨ماده مصوب شد. پس بر‌حسب وظایف قانونی ریشه و مبنای تعیین بودجه ما اساسنامه این مؤسسه است.

رمارم با اشاره به ماده۴ اساسنامه این مؤسسه گفت: آنچه در این ماده اساسنامه به آن اشاره شده، انتشار روزنامه است. همچنین اساسنامه دیگری ١٠‌شهریور‌٩۵ به تصویب هیئت مؤسس رسید که در آن نیز تأکید شد که هرگونه تغییر در فعالیت براساس اساسنامه مصوب باشد.

رمارم افزود: در شورا در‌حال تصویب بودجه شهرآرایی هستیم که ٣ تخلف آشکار و غیر‌قانونی دارد؛ آن هم در شرایطی که اندیشه و ریشه‌های فکری ما در شورا، قانون‌گرایی و پرهیز از فردگرایی بود. حرف من به جناب آقای خرمی برنمی‌گردد. حرف من قراردادن مبنا و عملکرد بر اساس قانون است.

این عضو شورای شهر مشهد با ذکر قانون ماده مطبوعات ادامه داد: در این قانون آمده است که با یک مجوز نمی‌توان چند نشریه منتشر کرد. در حال حاضر شهرآرا ۵ نشریه منتشر می‌کند که هیچ‌یک مجوزی از وزارت ارشاد ندارند. ما نیز برای این نشریه‌ها بودجه اختصاص می‌دهیم. اگر این تغییراتی که اکنون برای آن بودجه درنظر می‌گیریم ریشه قانونی می‌داشت باید مجوزهای قانونی را می‌گرفتیم اما اکنون مجوزی وجود ندارد. وی دومین تخلف مؤسسه شهرآرا را در حوزه نام مدیرمسئول دانست و گفت: طبق قانون مطبوعات چنانچه مدیرمسئول یک روزنامه تغییر کرد، صاحب‌امتیاز به مدت ٣ ماه فرصت دارد تا نام مدیرمسئول جدید را به وزارت ارشاد برای درج ارائه کند اما اگر به سایت وزارت ارشاد مراجعه کنید، همچنان نام مدیرمسئول سابق وجود دارد. با این شرایط وزارت ارشاد می‌تواند همین الان نشریه ما را توقیف کند.

 

شهرآرا تصویرگر چهره شهر است

حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورای شهر، در مقام موافق با افزایش بودجه مؤسسه شهرآرا اظهار کرد: در آخرین جلسه هیئت‌‌مدیره مؤسسه فرهنگی شهرآرا که من نیز در آن جلسه حضور داشتم، به اقدامات برای اخذ مجوزها اشاره شد. نکته‌ای که نباید از یاد ببریم این است که شهرآرا، سال‌های قبل را بدون مجوز کار می‌کرده است. برای من جای تعجب دارد که چرا رسانه‌ای را که با محوریت و تخصص خاص کار می‌کند و توانسته چهره شورا و شهرداری را به مخالفان، مردم و صاحب‌نظران نشان‌ دهد، این‌گونه زیر سؤال می‌بریم. قطعا دیکته نانوشته غلط ندارد. شهرآرا ده‌ها اقدام درخور توجه انجام داده است. در حوزه انتشار ضمائم برای اقشار خاص جامعه از هنرمندان تا بانوان و کودکان برند شده و تحول شگرفی ایجاد کرده است. بی‌شک با این چند موردی که گفتید، نباید این اقدامات و تحول ایجاد‌شده را نادیده بگیریم. بهتر است وجهه فرهنگی شورای پنجم را با طرح این مسائل زیر سؤال نبریم. نکته دیگر آنکه همه مراقب قانون‌گرایی و عمل به آن هستیم.

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، نیز در تذکری آیین‌نامه‌ای به اظهارات رمارم گفت: تمام نکاتی را که خانم رمارم گفتند در تبصره‌های کمیسیون فرهنگی و تلفیق می‌توانید ملاحظه کنید. وقتی در تبصره‌ها به موضوع مجوزها و اصلاح آن اشاره شده یعنی به تمام این موارد توجه شده و در این ٢ کمیسیون بررسی شده است. متوجه نمی‌شوم که هدف خانم رمارم از طرح دوباره این موارد چیست. شما خودتان بودید و بحث کردید، پس نباید دوباره بحث شود. پس در این‌باره تذکر کفایت مذاکرات را می‌دهم.

رمارم در واکنش به اظهارات اصولی گفت: بارها آقای خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا، اعلام کرده‌اند که مجوز دارند. این چگونه مجوزی است که تاکنون ما آن را رؤیت نکرده‌ایم؟ با تولید محتوا مخالف نیستم اما سؤال واضح من این است که چه مانعی بوده که تا این لحظه این پروانه جدید دریافت نشده است؟ 

 

با موافقت اصولی مجوز داده شده است

در ادامه مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا در پاسخ به موارد مطرح‌شده گفت: مجوزها و همه‌چیز شفاف است. مدارک آماده است و به شورای شهر ارائه می‌شود. در سال‌٨٨ اساسنامه مصوب شد که برطبق آن، هدف مؤسسه، انجام تمام امور چاپ، ملزومات شهرداری و انجام خدمات مشابه به شهرداری مشهد و حتی شهرداری‌های استان است.مجید خرمی درباره مجوز شهرآرا نیز گفت: موضوع به فعالیت‌های درآمدزایی شهرداری برمی‌گردد. شهرآرا در نظر داشت بیرون از مجموعه شهرداری درآمدزایی کند. نکته‌ای که وجود دارد، این است که شهرآرا در حوزه درآمدزایی در داخل شهرداری، چون به نمایندگی از شهرداری فعالیت می‌کند، مشکل و منع قانونی ندارد، اما برای فعالیت‌های درآمدزایی بیرون از شهرداری باید مجوز می‌گرفت. سال‌٩۵ برای چندمنظوره‌شدن مؤسسه شهرآرا اقدام شد که وزارت ارشاد با این موضوع مخالفت کرد. وی ادامه داد: بر‌این‌اساس دوباره نامه‌نگاری شد و خود من پیگیر این موضوع بودم. مدیرکل سابق و نیز مدیرکل فعلی ارشاد استان نیز در‌این‌باره پیگیری‌ کردند که در‌نهایت با این موضوع موافقت اصولی شد. با نظر مثبت وزیر ارشاد این موافقت اصولی گرفته شد. بر‌این‌اساس مقرر شد که ۵‌نفر توسط شهردار معرفی شوند. این اقدام و معرفی این افراد با قانون منع ‌به‌کار‌گیری بازنشستگان و مسائل مربوط‌به شهردار سابق هم‌زمان شد.خرمی ادامه داد: در حال حاضر جناب آقای کلائی، شهردار مشهد، نامه معرفی این افراد را آماده کرده‌اند که تا جایی که اطلاع دارم ظرف چند روز آینده به وزارت ارشاد فرستاده خواهد شد.

 

چگونه می‌توان مطالب محلی را کپی کرد؟

مدیرعامل مؤسسه شهرآرا به اظهارات رمارم در جلسه گذشته صحن علنی شورا نیز واکنش نشان داد. او با اشاره‌به نامه خبرنگاران و نویسندگان تحریریه روزنامه شهرآرا برای دفاع از حیثیت کاری خود گفت: خانم رمارم استاد من هستند. من این مطالب را تنها و نظر به نامه همکاران برای دفاع از حیثیت کاری‌ آنان مطرح می‌کنم. در جلسه گذشته صحن علنی شورا، اظهاراتی بیان شد مبنی‌بر آنکه محتوای این روزنامه کپی است. چگونه مطالب کپی همکاران من در روزنامه شهرآرا به رقیب جدی روزنامه‌های مشهد تبدیل شده است؟ من از شورا خواهش می‌کنم چند کارشناس تعیین کنند تا تمام محتوای روزنامه شهرآرا را در یک‌سال گذشته بخوانند و به بوته نقد و بررسی بکشانند. در‌کنار این بررسی، محتوای روزنامه‌های قدس و خراسان را هم نگاه کنند.

وی تأکید کرد: همکاران من در روزنامه شهرآرا چه چیزی را می‌خواهند کپی کنند؟ واقعا جای سؤال دارد که روزنامه‌ای که محتوای آن محلی و مختص همان شهر است، چگونه می‌خواهد مطالب را کپی کند؛ آن هم در شرایطی که دیگر روزنامه‌ها محتوای ملی دارند و اخبار را از روی خبرگزاری‌ها کپی می‌کنند؟

خرمی با اشاره به یکی از ضمائم مؤسسه فرهنگی شهرآرا بیان کرد: ضمیمه شهرآرا‌ورزشی به اذعان اهالی ورزش، یکی از ضمائم خواندنی و دارای محتوای جذاب است.وی همچنین به موضوع برگزاری جشنواره‌های رسانه‌ای استان اشاره کرد و گفت: در مدت حضور ما در مؤسسه شهرآرا دوبار جشنواره ابوذر برگزار شد که در هر دو مرحله، بیشترین جوایز به خبرنگاران شهرآرا رسید. مرحله نخست اعلام کردند که متأسفانه رسانه‌های دیگر در این جشنواره حضور کم‌رنگی داشتند؛ بنابراین جوایز به خبرنگاران شهرآرا رسیده است اما در مرحله دوم که چند‌ماه قبل برگزار شد و خبرنگاران ٢ روزنامه دیگر نیز حضور جدی داشتند، دوباره بخش عمده جوایز به خبرنگاران شهرآرا رسید. این جشنواره را ما برگزار نمی‌کنیم؛ این جشنواره توسط بسیج رسانه برگزار می‌شود.

در ادامه، رمارم خواستار ارائه تذکری شد و گفت: دیروز (دوشنبه) و پس‌از برگزاری صحن علنی شورا به دوستان تحریریه سفارش شد طوماری را امضا کنند. مسئله من قانون‌گرایی است. آقای خرمی گفتند مجوز گرفته‌اند؛ لطفا به ما نشان دهید. موضوع کپی را نیز که من مطرح کردم‌، مربوط‌به برخی از محتویات روزنامه بود. مصداق آن خبر چند روز قبل نماینده ولی فقیه بود که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده بود اما روزنامه شهرآرا با منقطع‌کردن خبر و کپی آن را به نام خود منتشر کرد.

با ادامه‌یافتن بحث‌ها رمضانعلی فیضی، یکی از اعضای شورا تذکر داد که باید به اصل موضوع که همان بودجه شهرآراست، توجه شود. بهاروند، دیگر عضو شورای شهر، نیز در تذکری گفت: عملکرد شهرآرا با ٢ دوره قبل، قابل مقایسه نیست و همه می‌دانند که تغییرات مثبتی داشته است. اصولی به فرایند طی‌شده برای ارائه آلبوم بودجه سازمان در صحن علنی شورای شهر اشاره کرد و گفت: تمام بندها و تبصره‌ها در کمیسیون تخصصی و کمیسیون تلفیق بررسی شد. جالب اینجاست که خانم رمارم هم در کمیسیون فرهنگی و هم در کمیسیون تلفیق حضور داشتند. اکنون نمی‌شود بعد از این همه فرایند در صحن علنی این موارد را مطرح کرد. 

رمارم در واکنش به اظهارات اصولی‌، خواستار طرح تذکری شد که با مخالفت اصولی همراه شد. وی گفت: خانم رمارم، در‌قالب تذکر اظهارات خود را مطرح کند.

با‌این‌حال رمارم با بیان حق قانونی‌اش برای طرح تذکر گفت: وقتی مطلب و نسبتی خلاف واقع به یک عضو شورا می‌دهید، حق دفاع آن عضو محفوظ است. قویا حضور خودم را در کمیسیون تلفیق رد می‌کنم. 

شهریار آل‌شیخ نیز در اظهاراتی گفت: مؤسسه فرهنگی شهرآرا مجوز فعالیت دارد. همچنین سرانه یارانه خالص پرداختی به روزنامه شهرآرا یک‌میلیارد‌تومان و سرانه هر شهروند مشهدی ٣٠٠‌تومان است. 

﷯کاهش بودجه حق‌التألیف که توسط نوروزی مطرح شده بود، به رأی گذاشته شد که به تصویب نرسید. درنهایت رئیس شورا ماده‌واحده و تبصره‌های کمیسیون تلفیق را به رأی گذاشت که مصوب شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی