کد خبر : 95970
/ 08:02

تعامل برای گرفتن عوارض حق‌الدفن از آستان قدس

درجریان تصویب آلبوم بودجه فردوس‌ها بر اجرای مصوبه سابق شورا مبنی‌بر عوارض حق‌الدفن تأکید شد

تعامل برای گرفتن عوارض حق‌الدفن از آستان قدس

شهرآرا آنلاین - بررسی بودجه‌٩٨ سازمان فردوس‌ها، یکی دیگر از موضوعاتی بود که در دستور‌کار شورا قرار گرفت. گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، ماده‌واحده را قرائت کرد. در متن ماده‌واحده بودجه سازمان فردوس‌ها، منابع و مصارف این سازمان نسبت‌به اصلاح بودجه به میزان ٢٨‌درصد افزایش داشته است. در بررسی آلبوم این سازمان دو پیشنهاد مطرح شد. یکی از اعضای شورا، با طرح پیشنهادی گفت: سازمان فردوس‌ها برای افرادی که در آرامستان‌های خارج از مجموعه شهرداری دفن انجام می‌دهند، نظیر آستان قدس، تعرفه‌ای با عنوان توسعه آرامستان در‌نظر گرفته است. این تعرفه در سال‌٩٧ مبلغ ٣‌میلیون و ۶٠٠‌هزار‌تومان برای دفن هر نفر در حرم مطهر در نظر گرفته شد که با افزایش ۶٠درصدی در بودجه٩٨ این رقم ۵میلیون و٧۶٠هزار تومان می‌شود. درباره سایر آرامستان‌ها نیز این تعرفه ۵٠٠هزار تومان در نظر گرفته شد. محمد حاجیان‌شهری ادامه داد: باتوجه‌به اینکه این تعرفه افزایش زیادی دارد و از سوی دیگر به افرادی که این مبلغ را پرداخت می‌کنند، خدمتی ارائه نمی‌شود، پیشنهاد می‌دهم حداقل دریافتی براساس سال٩٧ اخذ شود. درباره تأثیر بودجه و افزایش این تعرفه، سازمان ظرف ٣ ماه گزارش آن را ارائه کند تا در اصلاح بودجه لحاظ شود.

در‌این‌زمینه حسینی پویا، دیگر عضو شورا، پیشنهاد حذف را مطرح کرد. نوروزی، یکی از اعضای شورا، ضمن مخالفت با حذف این تعرفه از آلبوم بودجه سازمان فردوس‌ها اظهار کرد: چرا می‌خواهیم با طرح حذف صورت‌مسئله را پاک کنیم؟ دوستان اعلام می‌کنند به این افراد خدماتی ارائه نمی‌شود. مگر وقتی افراد مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازند، همان لحظه خدمتی دریافت می‌کنند؟ اگر این‌گونه نگاه کنید باید خیلی از فرایندها را اصلاح کنیم. به دیدگاه من آستان قدس باید در این باره همکاری کند.

گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، نیز گفت: درحال حاضر شهرداری بیشترین درآمد خود را از منطقه یک دارد، اما بیشترین هزینه‌کردها در مناطق دیگر است. پس اگر بخواهیم برمبنای خدمات تعرفه بگیریم، این مورد را هم باید اصلاح کنیم.

شهناز رمارم، دیگر عضو شورا، نیز به مصوبه سابق شورا اشاره کرد و گفت: سؤالی که دارم این است که عوارض حق‌الدفن که در شورای اول و سوم مصوب شد، آیا تاکنون پرداخت شده است؟

در ادامه پیشنهاد حاجیان‌شهری مبنی‌بر لحاظ‌کردن تعرفه بر‌اساس حداقل دریافتی سال‌٩٧ و بررسی تأثیر آن در بودجه ظرف مدت ٣‌ماه به‌منظور ر‌أی‌گیری این تعرفه، به رأی گذاشته شد اما اعضای شورای شهر به این پیشنهاد رأی موافق ندادند.نوروزی، یکی از اعضای شورا، با طرح سؤالی، خواستار ارائه گزارش مدیرعامل سازمان فردوس‌های شهرداری درباره افزایش هزینه‌ها شد.

 

کافور از ٣٠هزار به ۵٠٠ هزار تومان رسید

حجت‌الاسلام حسین مهدوی دامغانی، مدیرعامل سازمان فردوس‌ها، در پاسخ به سؤال این عضو شورا گفت: هزینه‌های تدفین افزایش بسیاری داشته است. به‌عنوان نمونه تنها درباره خرید کافور باید بگوییم که سازمان در گذشته کافور را کیلویی ٣٠‌هزار تومان می‌خرید اما اکنون به کیلویی ۵٠٠‌هزار‌تومان رسیده است. 

در ادامه بررسی این دستور، پیشنهادی دیگر توسط حسینی‌پویا مطرح شد که شهرداری، گزارش اجرایی مصوبه حق‌الدفن ارائه کند تا در اصلاح بودجه‌٩٨ اعمال شود؛ همچنین در‌این‌زمینه با آستان قدس رضوی برای دریافت عوارض حق‌الدفن تعامل کند. در ادامه این مصوبه به تصویب اعضای شورای شهر مشهد رسید.

﷯شرکت الیت نیز یکی دیگر از آلبوم‌های بررسی بودجه بود که به تصویب رسید. در آلبوم این شرکت منابع و مصارف نسبت‌به اصلاح بودجه سال‌١٣٩٧ به میزان ١٢٣‌درصد افزایش داشته است. همچنین در یکی از تبصره‌ها مقرر شد که شهرداری مشهد مکلف است درراستای حمایت از ورزش همگانی، هزینه پارک غیرحاشیه‌ای خودروها در مجاورت پارک‌های بزرگ را که ورزش صبحگاهی دارند، از ساعت۵ تا ٨ صبح دریافت نکند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی