کد خبر : 95972
/ 08:07
پیام نخستین سفر رئیس دولت دوازدهم به عراق؛

ثبات منطقه‌ای با «ایران» کامل می‌شود

ثبات منطقه‌ای با «ایران» کامل می‌شود

شهرآرا آنلاین - بهروز ریاضی - با گذشت دو روز از نخستین سفر منطقه‌ای رئیس‌جمهور در دولت دوازدهم، همچنان به این نکته باید اشاره کرد که تعبیر وزیر امور خارجه کشورمان در آغازین ساعات ورود به بغداد، آغاز یک قطعه از سمفونی حماسی بوده است. پیام روشن و واضح است. «سفر رئیس‌جمهور به عراق یک سفر تاریخی است.» بیست‌وچهار ساعت بعداز ارسال این پیام، رئیس‌جمهور عراق پس‌از نشست مشترک با همتای ایرانی خود در قصرالسلام بغداد، مارش «وحدت» را نواخت و در جمع خبرنگاران بیان کرد: روابط ما با ایران برای عراق بسیار مهم است. منطقه ما بدون وجود سیستمی اقتصادی، سیاسی و امنیتی که ایران را مهم بشمارد، نمی‌تواند به ثبات و پایداری برسد.

دیدارهای دوجانبه مقامات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی دو کشور در روز نخست این سفر و نیز دیدارهای روز گذشته روحانی با شخصیت‌های سیاسی عراق، نویدبخش این اتحاد و همدلی بوده‌اند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق، با اشاره به نقش ایران در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم در دیدار با دکتر روحانی تأکید کرد: دو کشور در سال‌های گذشته روابط و همکاری‌های بسیار نزدیکی به‌ویژه در مبارزه با تروریسم در منطقه داشته‌اند و امروز باید تلاش کنیم مناسبات فی‌مابین در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و تجاری بیش از پیش گسترش یابد و استمرار داشته باشد.

دیگر نقطه درخشان این سفر را باید در سخنان سید عمار حکیم، رئیس جریان حکمت وطنی عراق، جست. وی در دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان با ارائه گزارشی از وضعیت اجتماعی، سیاسی و فضای عمومی در عراق بیان کرد: امروز عراق توانسته است از چالش‌های بزرگ عبور کند و در مسیر بازسازی و توسعه قرار بگیرد و مطمئنا توسعه بیش از پیش روابط و همکاری‌ها با ایران می‌تواند در تسریع این روند، مؤثر باشد.

روحانی نیز با تأکید بر توطئه آمریکا و هم‌پیمانانش تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته درراستای حل معضلات منطقه‌ای و توسعه گفت‌وگوها و تعاملات میان کشورهای منطقه گام بردارد.

توسعه روابط تهران-بغداد علاوه‌بر حوزه‌های امنیتی و سیاسی موجب تقویت گردشگری و تجارت نیز شده است؛ چنان که در شب نخست سفر، رئیس‌جمهور روحانی پس از نشست مشترک با همتای عراقی خود از رایگان‌شدن ویزای سفر به عراق خبر داد.

﷯بیایید نگاهی به رسانه‌های بین‌المللی بیندازیم تا انعکاس این اصوات متحد را بشنویم. الجزیره و میدل‌ایست مانیتور به گسترش روابط تجاری و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری اشاره کردند. دویچه‌وله و آسوشیتدپرس نیز به تحکیم روابط تهران-بغداد تحت فشارهای شدید واشینگتن اشاره کردند. همچنین وبگاه لبنانی العهد به مقایسه سفر رئیس‌جمهور ایران و آمریکا پرداخت و افزود: ترامپ در شب و تاریکی به بغداد آمد و با دلهره و ترس خاک عراق را ترک کرد اما روحانی با استقبال گرم مقامات بلندپایه عراقی در روز روشن سفر کرد. این پازل‌ها درکنار یکدیگر یک پیام واضح را در منطقه و فرامنطقه مطرح کرده است. ایران نه‌تنها از پازل ثبات، توسعه به «جزیره ثبات» ختم و آرامش منطقه حذف‌شدنی نیست؛ بلکه همه مسیرهای این گراف کامل می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی