کد خبر : 95973
/ 08:09
مروری بر ماجرای حسین هدایتی و شگردهای عجیب و غریبش برای درآوردن پول‌های کثیف

داستان‌های شگفت‌انگیر هدایتی

این روزها که دادگاه حسین هدایتی معروف به عابر‌بانک فوتبال به جرم اخلال در نظام اقتصادی در حال برگزاری است، داستان‌های عجیبی از شیوه‌های محیرالعقول او در دور زدن بانک‌ها می‌شنویم

داستان‌های شگفت‌انگیر هدایتی

شهرآرا آنلاین - فرانک باباپور - این روزها که دادگاه حسین هدایتی معروف به عابر‌بانک فوتبال به جرم اخلال در نظام اقتصادی در حال برگزاری است، داستان‌های عجیبی از شیوه‌های محیرالعقول او در دور زدن بانک‌ها می‌شنویم که احتمالا لنگه‌اش را در هیچ کجای دنیا ندیده و نخواهید دید و باید یک فیلم‌ساز هالیوودی پیدا شود که فیلمش را بسازد. بد ندیدیم مروری داشته باشیم بر داستان‌های شگفت‌انگیر آقای عابر بانک.

 

﷯  ١. شروع ماجرا

اولین جلسه رسیدگی به پرونده حسین هدایتی و ١٠نفر دیگر از همدستانش در تاریخ ۶ اسفندماه برگزار شد. در این جلسه به اتهامات هدایتی و ١٠نفر دیگر که با کمک آن‌ها توانسته بود بانک‌ها را دور بزند و وام‌های کلان بگیرد، پرداخته شد و اولین جلسه محاکمه به ٢روز بعد موکول شد. مبلغ این اخلال در نظام اقتصادی ۵هزار و ۸۶۹میلیارد و ۳۹۴میلیون تومان است.

 

﷯  ٢. بانک سرمایه

مدیران بانک سرمایه در چند ماه گذشته به جرم اخلال در نظام بانکی و خیانت چند هزار میلیاردی به اموال مردم، مورد محاکمه قرار گرفته بودند و شاید حالا دیدن اسم بانک سرمایه در پرونده حسین هدایتی چیز عجیبی نباشد. به طوری که هدایتی در یکی از جلسات محاکمه‌اش گفته است: «ای کاش مدیران بانک سرمایه در جلسه دادگاه حضور داشتند تا بگویم که فاسد هستند» هدایتی در این جلسه دادگاه اعتراف کرده که توانسته است به وسیله ٨ فقره شرکت کاغذی بانک سرمایه را اغفال کند، که هیچ‌کدام از این شرکت‌ها متعلق به خودش نبوده‌اند. او با استفاده از این شرکت‌ها وام میلیاردی می‌گرفته و به دو واسطه‌ای که وام گرفتن را برایش راحت کردند، شیرینی دویست‌وچهل میلیون تومانی داده است.

 

﷯  ٣. دور زدن بانک

حتما این سؤال پیش آمده که مگر مبلغ وام‌ها چقدر بوده است که ٢۴٠میلیونش را مشتلق بدهد و مگر چندتا وام گرفته که ۵هزار میلیارد و خرده‌ای شده است؟ شگرد هدایتی برای گرفتن وام‌های کلان از بانک سرمایه جالب است. اول اینکه بانک آن‌قدر نقدینگی نداشته است که بتواند به هدایتی وام‌های میلیاردی بدهد، برای همین هدایتی چند نفر از دوستانش را دعوت کرده تا پولشان را در بانک سرمایه بگذارند. یعنی ٣نفر از مؤسسه ثامن، صندوق بازنشستگی و بانک ملت هر کدام مبلغ ٣٠٠میلیارد تومان در بانک سرمایه می‌گذارند و قول می‌دهند تا ۵ سال پولشان در بانک بماند تا بانک هم بتواند وام آن‌ها را بدهد. به این ترتیب نقدینگی زیاد شده و بانک می‌توانسته وام بدهد. اما ٢‌ماه بعد از گرفتن وام پولشان را طلب می‌کنند و بانک با مشکل پرداخت مطالبات مواجه می‌شود. شگرد دیگر هدایتی گرفتن وام به وسیله وثیقه و سند ملکی بوده است. هدایتی وثیقه ۴ملک به مبلغ ۴۵٣میلیارد تومان را در بانک گذاشت درحالی که ارزش واقعی املاک ١۴۵، ٧۵ و دو مورد ٣٢ میلیارد تومان بوده است.

 

﷯  ۴. پیک و راننده تاکسی و کودک ٨ساله

هدایتی برای شرکت‌هایی وام و تسهیلات می‌گرفته که خودش صاحب هیچ‌کدام نبوده است. اتفاقا مدیر‌عاملان این شرکت‌ها هم در جلسه دادگاه حضور داشتند که ٣‌نفر از آن‌ها اعتراف کردند چیزی از وام و تسهیلات نمی‌دانند. یکی راننده تاکسی بوده که توانسته‌اند با استفاده از نامش ۶۵ میلیارد تومان وام بگیرند، آن هم در مدت کمتر از ٢٠دقیقه. یکی پیک موتوری بوده که بعد از مدتی کار کردن برای یکی از متهمان و جلب اعتماد آن‌ها با شرکتی که به نامش زده بودند ١٣٠میلیارد تومان وام گرفتند و به گفته خودش ١٣٠میلیون تومان به او داده‌اند بابت ۴سال خدمتی که کرده است. نفر آخر هم در آژانس کار می‌کرده و راننده تاکسی تلفنی بوده که بعد از آشنایی با گروه هدایتی مدیر‌عامل شرکت بازرگانی واردات و صادرات شده است. یکی از شگردهای جالب تیم هدایتی برای پولشویی، باز کردن ٢۴٢حساب بانکی برای یک کودک ٨ساله در یک روز بوده که از چشم قاضی پرونده پنهان نمانده است.

 

﷯  ۵. راه‌حل بازگشت پول‌ها

﷯طی این جلسات، فهرست بلند‌بالایی از تیم‌های فوتبال و شخصیت‌هایی که هدایتی به آن‌ها پول داده هم منتشر شده که فدراسیون فوتبال هم در این فهرست بوده است. حالا هدایتی بابت همه این ریخت و پاش‌ها باید جواب پس بدهد و راهکارش برای این کار چه بوده است؟ اینکه پرسپولیس ۵میلیون هوادار دارد و اگر هر‌کدام ١٠٠٠تومان به حسابش واریز کنند، بدهی او تسویه می‌شود. این ادعای هدایتی واکنش‌های جالبی به دنبال داشته است، مثل کاربری که نوشته بود: «الان هدایتی نشسته تو بغل  زنجانی داره واریزی‌های هزار تومنیش رو چک می‌کنه.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی