کد خبر : 95977
/ 08:15

نر‌م‌افزارهای رسیدساز شگرد جدید مجرمان

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا استفاده از نرم‌افزارهای مختلف رسید‌ساز را یکی از ترفندهای جدید مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از فروشندگان بیان کرد.

نر‌م‌افزارهای رسیدساز شگرد جدید مجرمان

شهرآرا آنلاین - به گفته سرهنگ مهدی شکیب، مجرمان سایبری به دنبال خرید از سایت‌ها و فروشگاه‌هایی هستند که بعد از تحویل کالا وجه را دریافت می‌کنند. این مجرمان در زمان دریافت کالا که اصولا از سوی پیک صورت می‌گیرد با بیان اینکه کارت بانکی به همراه ندارند از فروشنده شماره حساب یا کارت بانکی می‌خواهند تا از طریق موبایل‌بانک به واریز وجه خرید اقدام کنند.

این افراد با دریافت شماره حساب یا کارت بانکی و سوء‌استفاده از نر‌م‌افزارهای رسیدساز به اصطلاح وجه کالای خریداری شده را واریز می‌کنند و رسید را نشان پیک می‌دهند و کالا را دریافت می‌کنند در حالی‌که هیچ پولی به شماره حساب یا شماره کارت فروشنده واریز نشده است.

تنها راه مقابله با این افراد در فعال‌ کردن پیامک بانکی است که شکیب اعلام کرد در چنین شرایطی هرگونه واریز و برداشتی به فروشندگان اطلاع داده می‌شود تا به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند، همچنین کالاهای ارسالی از سوی پیک بعد از تأیید واریز از سوی آن‌ها تحویل خریدار شود.

وی در ادامه درباره شگرد دیگر مجرمان سایبری، جعل رسید‌ دستگاه خودپرداز را یادآور شد و گفت: در این روش نیز مجرمان با خرید یک کالا به یک دهم مبلغ از یک فروشگاه و نگهداری رسید آن، در ساعت‌های بعدی دوباره به همان فروشگاه مراجعه و کالایی با ده برابر قیمت خرید کرده و رسید قبلی را که دست‌کاری کرده‌اند به عنوان رسید خرید جدید به فروشنده می‌دهند که کنترل مبلغ، تاریخ، زمان انجام تراکنش و همچنین شباهت رسید پایانه با رول داخل دستگاه و سایر رسیدهای چاپ شده پایانه، جلوی کار کلاهبرداران را می‌گیرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی