کد خبر : 95982
/ 08:24
فرهنگ‌سراهای منطقه به استقبال نوروز می‌روند

از نوروزخوانی تا کشف رازهای تاریخی هفت‌سین

اسفند که از نیمه می‌گذرد دیگر خواهی نخواهی بوی بهار از همه جا استشمام می‌شود. صبح‌ها که از خانه می‌زنی بیرون هوای شهر بوی بهار می‌دهد...

از نوروزخوانی تا کشف رازهای تاریخی هفت‌سین

شهرآرا آنلاین - چوپان| اسفند که از نیمه می‌گذرد دیگر خواهی نخواهی بوی بهار از همه جا استشمام می‌شود. صبح‌ها که از خانه می‌زنی بیرون هوای شهر بوی بهار می‌دهد. وارد شهر که می‌شوی عده‌ای را مشغول گلکاری و رنگ‌آمیزی مبلمان شهری‌ خواهی دید. شب‌ها مردم را می‌بینی که در خیابان‌ها در تدارک عیدند، اگر چه سخت‌تر اما هر سال این امید سبز در دل مردم جوانه می‌زند. همه به استقبال بهار می‌روند، هر جنبنده‌ای که روی زمین باشد و در منطقه ما نیز اوضاع از همین قرار است.

به گزارش شهرآرامحله، یکی از جذاب‌ترین مباحث سال تحویل بحث فرهنگی آن است، عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما، داستان سین‌های هفت‌سین، راز ماهی قرمزها و هزار چیز دیگر که هنوز نوروز را برایمان خوش‌رنگ نگه داشته است. در همین راستا و با هدف آشنایی هر چه بیشتر شهروندان با این آیین‌ها، فرهنگ‌سراها هر ساله برنامه‌های متعددی را برای شهروندان نواحی سه گانه منطقه ما برگزار می‌کنند.

 

شهر زیبا و کشف رازهای تاریخی هفت‌سین

طیبه غلامی، مدیر فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن، درباره برنامه‌های این فرهنگ‌سرا در آستانه سال جدید بیان کرد: کارگاه‌های متعدد آموزشی برای آموزش ساخت هفت‌سین برای شهروندان منطقه در نظر گرفته شده که از آن جمله می‌توان به کارگاه تخم‌مرغ‌های رنگی ویژه مادران و کودکان، کارگاه آموزش سبزه و کارگاه آموزش دکوراسیون و چیدمان بهاره که از 21 اسفند آغاز و تا 23 این ماه ادامه دارد، اشاره کرد.

وی ادامه داد: افزون بر این در راستای آشنایی هر چه بیشتر شهروندان با آداب و سنن ایرانی برنامه آشنایی با آیین‌ها و رازهای تاریخی سفره هفت‌سین را برگزار می‌کنیم که طی این برنامه یک گروه هنری با شعری ویژه برای هر سین، تمام سین‌ها را معرفی کرده و درباره رازهای آنان صحبت می‌کنند.

غلامی خاطرنشان کرد: برنامه نوروزخوانی نیز 28 و 29 اسفندماه برگزار خواهد شد. طی این برنامه یک گروه هنری در کوچه پس کوچه‌های منطقه و همچنین مقابل پاساژها حضور خواهند یافت و با نوروزخوانی به معرفی نوروز می‌پردازند. این گروه شامل عمو نوروز و حاجی فیروز و ... است. برنامه نوروزخوانی اولین سالی است که اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در طرح سفیران بهار نیز تعدادی دوچرخه‌سوار با لباس‌های متحدالشکل و دوچرخه‌های آذین بندی شده با گل در کوچه پس کوچه‌های شهر تردد خواهند کرد تا هم ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری باشد و هم شروع سال جدید را به شهروندان نوید دهند.

مدیر فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن در پایان اظهار کرد: برای کنکوری‌ها نیز برنامه اعتکاف علمی داریم و از تمامی علاقه‌مندان برای حضور در کتابخانه و مطالعه در تاریخ 28 اسفند لغایت 15 فروردین از ساعت 8 صبح تا 8 شب ثبت نام می‌شود.

 

خادم‌الشریعه و خیمه‌شب‌بازی مبارک

سهراب صمدی، مدیر فرهنگ‌سرای خادم‌الشریعه، نیز درباره برنامه‌های این فرهنگ‌سرا برای نوروز 98 به خبرنگار ما گفت: در آستانه نوروز 98 رویدادهای فرهنگی هنری متعددی در غالب برنامه‌های نوروزگاه برای عموم شهروندان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: سفیران بهار فرهنگ‌سرای خادم الشریعه به اجرای هنر سنتی نمایش سیار «خیمه شب بازی مبارک» می‌پردازند که در این برنامه حکایت‌ها و داستان‌های عامیانه با بیانی طنزآمیز به همراه ضرب و آواز در قالب گفت‌وگوی میان مرشد و عروسک‌های سوتکی انجام خواهد شد.

صمدی ادامه داد: علاوه بر این برنامه، نواختن سرنا و دهل‌زنی را نیز برای نشاط هر چه بیشتر شهروندان خواهیم داشت.

وی افزود: برنامه‌های فوق‌الذکر در روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفندماه ساعت ۹:۳۰ تا۱۱:۳۰ در محل بوستان قاصدک واقع در حدفاصل خادم‌الشریعه 4 و 6 انجام می‌شود.

 

خانواده و تنگ بلور

شخص سلیم، کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده، نیز با اشاره به برنامه‌های متعدد این فرهنگ‌سرا در آستانه نوروز امسال، بیان کرد: یکی از این برنامه‌ها، فضاآرایی است که طی آن فضای فرهنگ‌سرا نورپردازی شده و حیاط فرهنگ‌سرا نیز در آستانه بهار گل‌آرایی و آماده استقبال از بهار می‌شود.

وی ادامه داد: تنگ بلور یکی دیگر از برنامه‌های نوروزی فرهنگ‌سرای خانواده بود که مربوط به اتمام نوروز است. در این طرح در آخر عید نوروز شهروندان منطقه ماهیان قرمز خود را به فرهنگ‌سرا می‌دهند و در قبال آن کتاب هدیه می‌گیرند. در طرح بازارچه نوروزی نیز که از 24 لغایت 27 اسفند ماه در محل فرهنگ‌سرای خانواده برقرار است محصولات و موضوع‌های مرتبط با عید نوروز با قیمت متناسب به شهروندان ارائه می‌شود، کارهای ارائه شده به بازارچه پس از داوری جوایزی نیز دریافت خواهند کرد.

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده اضافه کرد: در برنامه سرنانوازی و نوروزخوانی که به مناسبت استقبال از بهار است نیز با یک تیم هنری هماهنگ شده تا 27 و 28 اسفندماه ساعت 10 صبح در پارک‌های معین منطقه با ساز و دهل مخاطبان را جمع کرده و چند برنامه مرتبط با نوروز را اجرا کنند.

شخص سلیم همچنین به برگزاری برنامه اعتکاف علمی در این فرهنگ‌سرا اشاره و بیان کرد: برای شرکت در اعتکاف علمی 75 نفر ثبت‌نام کردند و از 28 اسفند تا 13 فروردین در فضای فرهنگ‌سرا می‌توانند از ساعت 7 صبح تا 10 شب مطالعه و خود را برای رقابت علمی کنکور آماده کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی