کد خبر : 95983
/ 08:25

خوب مثل بچه‌ها به ایستگاه آخر رسید

جشنواره خوب مثل بچه‌ها که امسال برای سومین بار در منطقه 10 و برای اولین بار در شهر مشهد از دی ماه آغاز شده بود سرانجام در 16 اسفندماه به کار خود پایان داد.

خوب مثل بچه‌ها به ایستگاه آخر رسید

شهرآرا آنلاین - چوپان| به گزارش شهرآرا محله‏‏، حسین کریمی‏، رئیس اداره فرهنگی، اجتماعی شهرداری منطقه10 ، در این‌باره به خبرنگار ما گفت: جشنواره خوب مثل بچه‌ها طی 2سال گذشته به صورت پایلوت در منطقه 10 اجرا شد و امسال بر اساس نتایج نیازسنجی انجام شده از مهدها و پیش‌دبستانی‌ها و با توجه به استقبال خوبی که در سال‌های گذشته انجام شده بود و درخواستی که وجود داشت این جشنواره برای اولین بار به صورت شهری برگزار شد.

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس تجارب سال گذشته نقاط مثبت و منفی جشنواره شناسایی شد و سعی کردیم با در نظر گرفتن تجارت پیشین این جشنواره را در شهر مشهد به بهترین نحو ممکن اجرا کنیم.

کریمی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع فرهنگ شهروندی در مدیریت شهری‎، آموزش آداب اجتماعی، ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی و حقوق شهرنشینی از جمله اهداف اصلی جشنواره خوب مثل بچه‌ها بود. سلام کردن، احترام به بزرگ‌ترها، حفظ و نگهداری فضای سبز، تفکیک زباله از مبدأ، قرار دادن زباله رأس ساعت مقرر در جلوی خانه، کاشت و آبیاری فضای سبز، حق تقدم و عبور و مرور عابران پیاده و ... از جمله 14 سرفصلی بود که به وسیله دبیرخانه‌ای که از مشارکت شهرداری و آموزش و پرورش تشکیل شده بود به مراکز پیش‌دبستانی و مهدها اعلام شد و بر این اساس آموزش‌های لازم برای کودکان ارائه شد.

رئیس اداره فرهنگی، اجتماعی شهرداری منطقه بیان کرد: اجرای سرود و تئاتر به وسیله کودکان به عنوان محورهای اصلی و ساخت کاردستی و نقاشی به عنوان محورهای فرعی در دستور کار قرار گرفت و در این دوره از جشنواره و با توجه به سرفصل‌های اعلامی، علاوه بر نهادینه‌سازی عمیق این مفاهیم در اذهان کودکان، موجبات افزایش انگیزه و اعتماد به نفس این کودکان را به دلیل اجرا در برابر حضار فراهم آورد.

133010.jpg

همکاری بخش خصوصی، نقطه عطف جشنواره

کریمی در ادامه به همکاری بخش خصوصی و دولتی برای برگزاری جشنواره به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردها اشاره و خاطرنشان کرد: در قدم اول حذف پیمانکار به معنای عام باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های برگزاری جشنواره شد و در قدم بعدی جذب مشارکت بخش خصوصی باعث شد تا حدود 200 میلیون تومان از هزینه‎های جشنواره را از این محل تأمین و گامی در راستای کاهش هزینه‌های مدیریت شهری برداریم.

وی بیان کرد: سومین جشنواره خوب مثل بچه‌ها در 3فاز مقدماتی، نهایی و اختتامیه کلید خورد، این جشنواره از 4 دی ماه فعالیت خود را در دور مقدماتی با شرکت بیش از ۳۲۰ مرکز به صورت هم‌زمان در ۱۲ نقطه شهری آغاز و پس از معرفی ۱۰۰ مرکز برتر در دور نهایی و انتخاب 20 مهد برتر در مراسم اختتامیه، با مشارکت ۶۰۰۰۰نفری مخاطبان در ۱۶ اسفندماه امسال سرانجام به کار خود پایان داد.

رئیس اداره فرهنگی، اجتماعی شهرداری منطقه اظهار کرد: دور نهایی جشنواره به میزبانی شهرداری منطقه 10 و در سالن آمفی تئاتر برگزار شد و مراسم اختتامیه سومین جشنواره خوب مثل بچه‌ها نیز با حضور 4000 کودک مشهدی و با همراهی والدین آن‌ها و همچنین چندتن از اعضای شورای شهر مشهد، معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری، مسئولان آموزش و پرورش شهر و بهزیستی در سالن ورزشی شهید بهشتی برگزار شد.

وی گفت: این مراسم به همت اداره اجتماعی، فرهنگی شهرداری منطقه۱۰ و معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد و با مشارکت نهادهای آموزش و پرورش و بهزیستی برگزار شد و مسئولان و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از 20 پیش دبستانی برتر با اهدای تندیس و هدایای ویژه تقدیر کردند. قریب به ۱۴۰۰۰ کودک به همراه والدین و تیم اجرایی (حدود 60000 نفر مشارکت) در دور مقدماتی این جشنواره حضور داشتند و در مجموع تعداد ۳۱۵ مورد سرود و ۲۹۱ مورد تئاتر با موضوع‌های منطبق بر محورهای اعلامی جشنواره به نمایش گذاشته شد.

کریمی ادامه داد: با اجرای این طرح سعی شد تا مراکز بتوانند اجرای خود را بر اساس نیاز هر منطقه، تنظیم و به آموزش کودکان بپردازند، محور بازیافت، آموزش روابط اجتماعی، کاشت نهال، حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز و احترام به بزرگ‌ترها جزو موارد مورد توجه بود.

کریمی اظهار کرد: ۱۲مجری، ۱۲ تصویربردار و ۱۲ اپراتور اجرای برنامه‌ها را در نقاط مختلف بر عهده داشتند، افزون بر این ۴ داور در هر برنامه برای ارزیابی و به‌کارگیری بیش از ۵۰ نفر به عنوان نیروی اجرایی و خدمات موجبات برگزاری منظم و مطابق با جدول برنامه را فراهم آوردند. در مجموع و با احتساب کلیه عوامل درگیر روزانه حدود ۱۸۰ نفر برای برگزاری سومین جشنواره خوب مثل بچه‌ها همکاری داشته‌اند. 

133011.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی