کد خبر : 95988
/ 07:51

نقش بهار بر دیوارهای شهر

گزارشی از دیوارنگاری‌ها و نقاشی‌هایی که در نوروز ٩٨ حال و هوای مشهد را متفاوت خواهد کرد

نقش بهار بر دیوارهای شهر

شهرآرا آنلاین - گروه هنر| هنر یک موضوع جدی است. هنر در زندگی یک نقش مهم است نه یک بخش فانتزی. ما در شهری مثل مشهد جز با تقویت هنر نمی‌توانیم زندگی کنیم. این بخشی از سخنان محمدرضا کلایی شهردار مشهد است در آئین افتتاحیه جشنواره خانه بهار ٩٨ که دی ماه برگزار شد. حالا و با گذشت دو ماه از آن تاریخ، آرام آرام آثار هنرمندان در شهر جان می‌گیرد و رفته رفته هنر در شهر جاری می‌شود. با همان مفهومی که شهردار در مراسم افتتاحیه به آن اشاره کرده بود تا شهر در ایام نوروز به شکلی باشد که اندکی مردم را از خستگی‌های روزگار دور کند. اتفاقی که سال‌هاست در مشهد شکل گرفته و امسال گویا رنگ و رویی متفاوت‌از گذشته دارد. عمر جشنواره استقبال از بهار مشهد به ١٢سال می‌رسد؛ جشنواره‌ای که با آغاز سال جدید رنگ‌وبوی تازه‌ای به شهر می‌دهد؛ از نقاشی‌هایی دیواری گرفته تا المان‌های موقت و دائم. بخش دیوارنگاری‌ها و نقاشی‌های دیواری از زیرمجموعه جشنواره استقبال از بهار مشهد این روزها درحال اجراست و امسال علاوه‌بر میزبانی از هنرمندان بومی و کشوری، میزبان هنرمندان بین‌المللی نیز بود. چهار هنرمند از کشورهای روسیه، کره‌جنوبی و اردن به مشهد آمدند تا با ترسیم نقش‌های متفاوت، رنگ‌وبوی تازه‌ای در شهر ایجاد کنند. بخش بین‌الملل خانه بهار از ١٧اسفند درقالب برگزاری نشست‌های علمی و پژوهشی، نمایشگاه آثار هنری هنرمندان از کشورهای روسیه، کره‌جنوبی و اردن و کارگاه آموزشی، اجرای نقاشی‌دیواری و همچنین جلسات دیدار با هنرمندان داخلی، آغاز شده بود و روز گذشته به‌ کار خود پایان داد. «ایگور آندریوخین»، نقاش، مجسمه‌ساز و عضو اتحادیه هنرمندان روسیه، یکی از چهار نقاشی است که در بخش بین‌الملل جشنواره خانه بهار مشهد شرکت کرده‌ است. او برای نقاشی خود آخرین دیوار را در پارک کوهسنگی انتخاب کرده‌ و نقشی از درخت سیب و انار با شکوفه‌هایی به‌صورت فانتزی ترسیم کرده‌ است.«بوسوک لی»، رئیس انجمن بین‌المللی هنرمندان خلاق قرن۲۱، نیز از کره‌جنوبی به مشهد آمده و نقاشی نمادینی از تلفیق فرهنگ ایران و کشورش را دیوارنگاری کرده است: «زمانی که از شهردار مشهد دعوت‌نامه‌ای برای شرکت در این جشنواره بین‌المللی دریافت کردم، بسیار خوشحال شدم؛ به همین دلیل طرحی برای نقاشی‌دیواری انتخاب کردم که تلفیقی از لغات فارسی و کره‌ای است. با این کار می‌خواستم تلفیق فرهنگ این دو کشور را درکنار هم به تصویر بکشم.»

«کمال ابوحلاوه»، رئیس انجمن هنرمندان اردن، نیز از حضور در مشهد ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید: چیزی که بیشتر از همه خوشحالم می‌کند، این است که هنرم را روی یکی از دیوارهای کشوری که دوستش دارم، به یادگار می‌گذارم و به اردن برمی‌گردم. «النا تاچنگو»، نقاش، طراح لباس و عضو انجمن هنرمندان روسیه، که برای شرکت در اولین رویداد بین‌المللی هنر شهری به مشهد آمده، طرح خود را روی یکی از دیوارهای بوستان کوهسنگی مشهد، نقاشی کرده است؛ طرح گل‌هایی که نماد کشورهای ایران و روسیه هستند.

 

﷯ هنرمندان مشهدی؛ مشغول دیوارنگاری

اما علاوه‌بر ۴هنرمند خارجی، ٢٩هنرمند مشهدی نیز پس از داوری و انتخاب طرح‌هایشان، ترسیم نقاشی‌های نوروزی شهر را عهده‌دار شده‌اند و این روزها در ٢٩خیابان مشهد مشغول دیوارنگاری هستند. نوروز امسال در میدان فلسطین «الفبای اردیبهشت»، در بولوار کلاهدوز «برگ‌ونغمه» و «خانه ساحلی» و در خیابان مجد «علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)» دیوارنگاری می‌شود. اجرای «دست‌بافته‌ها» در خیابان دانشگاه هنوز قطعی نیست اما «کودکان احساس» و «پناه» در بولوارشفا و میدان راه‌آهن اجرا می‌شود. «سرود عشق» و «خانه فرشتگان» دو نقاشی‌دیواری پیش‌بینی‌شده برای خیابان امت هستند و در شهرک بهشتی مشهد نیز طرح «السلطان» اجرا می‌شود. «دنیای بادکنک‌ها» دیوارنگاری خیابان چمران است و خیابان‌ ارشادالرضا، بولوار پیروزی و صیاد نیز جزو مناطقی هستند که امسال چندین دیوارنگاری نوروزی خواهند داشت. تصاویر مشاهیر در خیابان شهیدکلانتری، نقش‌آفرینی می‌شود و «روایت سیاوش» و «شاهنامه»، دو نقاشی‌دیواری با مضمون شاهنامه است که هر دو در بولوار سرافرازان اجرا می‌شوند.

«سرود عشق» عنوان نقاشی‌دیواری میدان جمهوری‌اسلامی است و «رستم در کارگاه»، «گل‌وبلبل»، «باغ گل»، «مستر کاراکتر»، «السلطان‌ابالحسن»، «آسمان هشتم» و «معین‌الضعفا»، دیوارنگاری‌های مناطق١٠ و ١٢ در قاسم‌آباد و الهیه مشهد هستند. در منطقه ثامن نیز دو نقاشی‌دیواری با مضمون علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) درحال اجراست.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
یک مشهدی
07:27 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

سلام، متاسف هستم برای شهرم که این همه هنرمند دارد و خیلی از آنها بیکار هستند اما مدیران بی کفایت برای دل خودشان از جیب مردم هزینه می کنند و هنرمند از خارج از کشور می آورند که مثلا دیوارهای شهرم را نقاشی کنند، مگر این هنرمندان خارجی تخم دو زرده می کنند!!!!!!

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی