کد خبر : 96025
/ 08:42
گزارشی از اولین کانون فرهنگی و هنری محله جاهدشهر

مسجد باید پاتوق جوانان محل باشد

سال1383 که مسجد قائم‌المهدی(عج) توسط خیران و اهالی محله جاهدشهر ساخته شد، یک عده از نوجوانان و جوانان محله با همکاری و هماهنگی یکدیگر اولین کانون فرهنگی و هنری مسجد و محله جاهدشهر را بنا کردند.

مسجد باید پاتوق جوانان محل باشد

شهرآرا آنلاین - حسین برادران‌فر:  کانونی‌ که در طول 14سال فعالیت خود همیشه پیشتاز بوده‌ و در فعالیت‌های فرهنگی، هنری و انقلابی در خط مقدم توسعه فرهنگی قرار دارد. این فعالیت‌ها به‌ویژه از زمانی که امامت جماعت مسجد برعهده یک از همان نوجوانان مسجدی و فعال کانون قرار گرفته، رنگ و بوی جدی‌تر و هدفمندی پیدا کرده‌ است و جوانان محل به این باور رسیده‌اند که از سنگر فرهنگی مساجد می‌توان به مدارج بالای علمی و دینی دست یافت. مصطفی دوام‌دار طلبه جوان و هیئتی که تربیت‌شده، پامنبری و از فعالان کانون فرهنگی و هنری همین مسجد بوده‌، امام جماعت جدید مسجد قائم المهدی(عج) شده و جا پای حاج‌آقای رضایی که الحق و الانصاف تلاش زیادی برای تربیت جوان‌های مسجد و محل انجام داد گذاشته است. 

جملات بالا بخشی از صحبت‌های علیرضا قویدل، از اعضای قدیمی و مؤسس کانون فرهنگی و هنری مسجد قائم‌المهدی(عج) است. گفت‌وگوی دوستانه‌ای را با وی انجام داده‌ایم.

 

  کانون فرهنگی با اولویت فعالیت مذهبی

علیرضا قویدل با اشاره به اینکه کانون فرهنگی مسجدقائم المهدی(عج) اولین کانون فرهنگی محله جاهد شهر است، گفت: به دنبال ساخت مسجد قائم‌المهدی(عج) درسال 1383، عده‌ای از نوجوانان و جوانان مذهبی محله جاهدشهر کانون فرهنگی مسجد به نام کانون فرهنگی مسجد قائم المهدی(عج) را پایه‌ریزی کردند. هر روز عصر نوجوان‌ها و جوانان انقلابی و مذهبی محله در گوشه‌ای از مسجد جمع می‌شدند و پیشنهادهایی را برای پررنگ‌شدن فعالیت‌های کانون ارائه می‌دادند. برگزاری مراسم مذهبی از جمله دعای کمیل، توسل، ندبه و برگزاری جلسات سخنرانی از جمله اولین برنامه‌های کانون بود، به‌دنبال آن بچه‌ها با تشکیل هیئت مذهبی محسن بن علی(ع) به برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم می‌پرداختند. در آن‌زمان تنها هیئت منسجم و فعال منطقه الهیه هیئت مسجد و محله جاهدشهر بود. مراسم ولادت و شهادت ائمه نیز با کمک بچه‌ها و بسیج محله در مسجد برگزار می‌شود. برگزاری مراسم اعتکاف از جمله مراسم ویژه‌ای است که هر سال با شور و اشتیاق وصف‌ناشدنی هم‌محلی‌ها برگزار می‌شود، در این مراسم معنوی علاوه‌بر اهالی محله، افرادی از دیگر نقاط شهر مشهد و حتی کشور نیز مهمان مسجد قائم‌المهدی هستند. یکی از میهمان‌های همیشگی مراسم اعتکاف مسجد، خانمی از استادان دانشگاه الزهرای تهران هستند که هر ساله در تاریخ مقرر در جمع ما حضور پیدا کرده و به نوعی سخنران بخش بانوان مسجد محسوب می‌شود.

133098.jpg

تربیت روحانی و مداح

کانون فرهنگی مسجد قائم‌المهدی(عج) در حوزه تربیت و پرورش نیروهای فعال مذهبی نیز موفقیت‌های خوبی داشته است و امام جماعت فعلی مسجد یکی از اعضای فعال کانون است. قویدل با تأکید براین موضوع می‌گوید: همان‌طور که گفتم اولویت کار ما در کانون فرهنگی مسجد از همان ابتدا بر اساس فعالیت‌های مذهبی نظیر برگزاری مراسم ادعیه، نمازه جماعت و عزاداری‌های ماه محرم و صفر قرار داشت، بچه‌های کانون نیز با همراهی حاج آقای رضایی (امام جماعت قبلی مسجد) بیشترین تلاش را برای باشکوه برگزارشدن این مراسم‌ها انجام می‌دادند، به تدریج این عشق و علاقه به فعالیت‌های مذهبی و دینی گسترش پیدا کرد و چند نفر از بچه‌های فعال کانون، مشتاق تحصیل در حوزه علمیه شدند. خوشبختانه یکی از همین بچه‌های کانون بعد از پایان تحصیلات حوزوی به‌عنوان امام جماعت مسجد فعالیت خود را شروع کرده‌ است. مصطفی دوام‌دار، امام جماعت جدید مسجد قائم‌المهدی(عج)، و چند نفر دیگر از روحانیان و مداحان جوان‌محله از ثمرات و پرورش‌یافتگان کانون‌ فرهنگی مسجد قائم المهدی(عج) هستند که با حضور خود در کنار اعضای نوجوان کانون باعث رونق بیشتر آن شده‌اند.

 

فعالیت‌های ورزشی‌تفریحی کانون

کانون فرهنگی مسجد قائم‌المهدی(عج) در حوزه فعالیت‌های ورزشی و تفریحی نیز فعالیت‌های خوبی انجام داده است.

قویدل در توضیح این‌مطلب می‌گوید: تشکیل گروه تئاتر محلی با همکاری جوانان مسجدی یکی از این اقدامات بود. خوشبختانه این موضوع با استقبال خوبی روبه‌رو شد و توانستیم در مدت چند ماه تمرین، بچه‌های گروه تئاتر را برای اجرای نمایش‌های مختلف آماده کنیم. اولین نمایش گروه تئاتر کانون که با شهادت امام رضا(ع) هم‌زمان شده بود، درباره نحوه شهادت حضرت‌رضا(ع) و وقایع دوران‌ زندگی ایشان بود که در فضای عمومی(پارک بوستان) برای اهالی محله به نمایش درآمد. بعد از آن تجربه موفق، بچه‌های گروه تئاتر که گویی با هم هماهنگ شده و تجربه کسب کردند، کارهای موفق دیگری را با تم مذهبی، انقلابی، تاریخی و طنز اجرا کرده و به جرئت یکی از گروه‌های موفق در عرصه نمایش شهر بوده و هستند. همچنین در بخش ورزشی 3تیم فوتبال، فوتسال و والیبال را از میان جوانان فعال کانون تشکیل داده که این تیم‌ها در مسابقات مختلف محلی، منطقه‌ای‌ و شهری حضور فعالی‌ داشته و رتبه‌های ورزشی خوبی نیز کسب کرده‌اند. علاوه براین ما برنامه‌های ورزشی مختلف دیگری نظیر اردوهای کوهنوردی، طبیعت‌گردی و شنا را برای بچه‌ها در نظر گرفته که در شادی روح و سلامت جسم آن‌ها نقش بسزایی دارد. همچنین کانون فرهنگی و هنری مسجد برای بچه‌ها برنامه‌های فرهنگی نظیر زیارت امام مهربانی‌ها، دیدار از موزه‌ها، تماشای فیلم در سینما و بازدید از مکان‌های زیارتی و تاریخی دیگر را در دستورکار دارد. برگزاری نمایشگاه هفته دفاع مقدس با موضوع شهدای محله، وصیت‌نامه‌ها و عکس‌های جبهه و جنگ‌ در کانون فرهنگی‌ مسجدقائم‌ المهدی(عج) از دیگر  اقدامات فرهنگی کانون در برابر فعالیت‌های ضدانقلابی جهان غرب بود که با استقبال خوبی از طرف جوانان مواجه شد.

133100.jpg

توزیع بسته‌های غذا

کانون فرهنگی مسجد قائم‌المهدی(عج) در حوزه فعالیت‌های اجتماعی نیز با همراهی خیران کمک‌های خوبی به خانواده‌های بی‌بضاعت محله کرده است. قویدل با بیان این مطلب می‌گوید:  اعضای‌ کانون با همکاری هیئت امنای مسجد و خیران در بحث کمک و گره‌گشایی از خانواده‌های نیازمند و بی‌بضاعت محل که اتفاقا بسیار باآبرو و محترم می‌باشند، ازهمان ابتدا فعال بوده و با معرفی این افراد به صندوق‌های قرض‌الحسنه، وام‌های بدون بهره‌ای را در اختیار آنان قرار داده و افراد مستمند با استفاده از همین وام‌ها به شغل و کاری مشغول و نیازهای خود را برطرف کرده‌اند، همچنین ما به این فکر هستیم که با کمک‌ خیران کارگاه فنی و حرفه‌ای را راه‌اندازی کرده تا افراد بی‌بضاعت در آن مشغول به کار شده و گذران زندگی کنند. در کنار این ما هر سال توزیع بسته‌های غذایی رایگان را در بین افراد یتیم و بدون سرپرست با کمک اهالی محله و خیران داریم، برای پایان سال نیز بسته‌های غذایی را تهیه و در بین خانواده‌های بدون سرپرست توزیع خواهیم کرد.

 

شهرداری حمایت کند

قویدل در پایان می‌گوید: ما در کانون فرهنگی مسجد قائم‌المهدی(عج) بچه‌های خلاق و ایده‌پرداز بسیاری داریم اما به دلیل کمبود منابع مالی قادر به اجرای این ایده‌ها نیستیم، امیدواریم با حمایت بیشتر شهرداری شاهد اجرای این طرح‌های خلاقانه باشیم. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی