کد خبر : 96032
/ 08:54
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی خبر داد؛

رشد ۴٧ درصدی کالاهای مظنون به قاچاق

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی از رشد ۴٧ درصدی ارزش کالاهای مظنون به قاچاق در ١١ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

رشد ۴٧ درصدی کالاهای مظنون به قاچاق

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - رسول فرزادفرد در گفت‌وگو با شهرآرا ارزش ریالی کالاهای یادشده را ٢۶٢٧ میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: از این مقدار، ٨١٨ میلیارد ریال مربوط به اقلام شانزده‌گانه‌ای است که به دلایلی مثل داشتن مشابه داخلی، فراوانی قاچاق و راهبردی بودن در زمره کالاهای هدف قرار گرفته‌اند. به گفته وی برنج با ١٧۶، پارچه و لباس با ١٧٢، اسباب‌بازی با ١١٩ و لوازم خانگی با ١٠٧ میلیارد ریال بیشترین ارزش ریالی کشفیات را در میان کالاهای هدف داشته‌اند. آمار این مقام مسئول حکایت از تغییر اهداف سودجویان دارد. ترتیب فراوان‌ترین کشفیات چند‌ماه‌‌پیش شکل دیگری بود، به طور مثال در شهریور امسال، گوی سبقت کشفیات مظنون به قاچاق به ترتیب از آن لباس بود و اسباب‌بازی و لوازم خانگی در جایگاه‌های دوم و سوم قرار داشتند. فرزاد فرد در بخش دیگری از گزارش خود اضافه کرد: در همین مدت یک میلیون و ۶١٧ هزار لیتر انواع فرآورده‌های نفتی کشف‌ شده که رشد حجمی آن نسبت به مدت مشابه پارسال ٢٠۴ درصد بوده است. او اشاره‌ای مختصر به طرح‌هایی کرد که با هدف پیگشیری از قاچاق سوخت انجام می‌شود. این طرح‌ها که شامل صادرات از طریق بازارچه‌های مرزی، مرز دوغارون، جایگاه‌های کنترل و عرضه سوخت و صادرات از طریق تعاونی‌های مرزنشینان است منجر به صادرات ١٢٠ میلیون لیتر نفت گاز شده است. فرزاد فرد با بیان اینکه اجرا نشدن طرح‌های یادشده مساوی با قاچاق همین میزان سوخت به کشورهای همسایه بود، گفت که سود حاصل از صادرات از طریق تعاونی مرزنشینان به ارزش ٧۵ میلیارد ریال طی ۴ مرحله به حساب ١٧ هزار و ۴۵٠خانوار مرزنشین استان واریز شده است. وی درباره کشفیات اقلام ممنوعه نیز گفت: ارزش ریالی اقلام ممنوعه کشف‌شده معادل ١٩١ میلیارد ریال بوده که نسبت به پارسال١٣١ درصد رشد ارزشی داشته است. فرزاد فرد مشروبات الکلی داخلی و خارجی را در زمره اقلام ممنوعه و حائز بیشترین کشفیات دانست و ادامه داد: در مدت یادشده، مشروبات الکلی داخلی و خارجی به میزان ١٩۶ هزار و ٨٠٠ بطری به ارزش ١۵۵ میلیارد ریال کشف شده است. وی از تجهیزات دریافت از ماهواره به عنوان دیگر کالای ممنوعه یاد کرد که میزان کشفیات آن به ٣٩ هزار و ٢۶٢ عدد به ارزش ٢٢ میلیارد ریال بالغ می‌شود. دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی از ١٧۴٠مورد اموال فرهنگی و تاریخی کشف شده به ارزش ١٣ میلیارد ریال خبر داد و گفت: آثار سمعی بصری مستهجن نیز کالای ممنوعه به شمار می‌رود که در ١١ ماه امسال ١٩٩٠عدد به ارزش ٩٧٩ میلیون ریال کشفیات داشته است. 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی همچنین از دستگیری ٩۴٣٩ متهم خبر داد و افزود: در همین ارتباط ٣٩ باند قاچاق نیز متلاشی شدند. فرزادفرد سهم دستگاه‌های کاشف در ارزش ریالی کشفیات را این‌طور اعلام کرد: نیروی انتظامی ٨۶ درصد، مرزبانی ۶ درصد، سازمان صمت ۵ درصد و گمرکات ٣ درصد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی