کد خبر : 96038
/ 09:02

مرجع اعتدال میزبان شیخ دیپلمات

حجت الاسلام روحانی به عنوان اولین رئیس جمهور ایران با آیت‌ا... سیستانی دیدار کرد

مرجع اعتدال میزبان شیخ دیپلمات

شهرآرا آنلاین - حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز گذشته و در آخرین ایستگاه سفر سه‌روزه خود به عراق، با آیت‌ا... سید‌علی حسینی‌سیستانی، زعامت عالی‌قدر حوزه علمیه نجف که از او به‌عنوان مرجع اعتدال، گفت‌وگو و همچنین مؤثرترین شخصیت امروز عراق یاد می‌شود، دیدار و گفت‌وگو کرد . به گزارش ایسنا، براساس دیدگاه برخی تحلیلگران و کارشناسان، از مهم‌ترین دستاوردهای سفر رسمی و علنی رئیس‌جمهور ایران به عراق بعد‌از شش‌سال حضور در این مسند، فارغ از اهمیت‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی‌، دیدار با مرجعی است که در چند‌سال اخیر بسیاری از بزرگان ارشد سیاسی حتی خود عراق را به‌جز موارد بسیار معدودی برای دیدار و ملاقات به حضور نپذیرفته و همواره تلاش کرده است همچون اسلاف پیشینش در حوزه علمیه نجف، وجهه مردمی و دینی‌اش بر وجهه‌ سیاسی‌اش غلبه داشته باشد. آیت‌ا... سیستانی که از او به‌عنوان قوی‌ترین مرد عراق از زمان اشغال این کشور ازسوی آمریکا و سقوط رژیم بعث تا به امروز نام برده می‌شود، بسیار به‌ندرت در ملأ‌عام ظاهر می‌شود یا به‌صورت عمومی سخنرانی می‌کند و با رسانه‌ها نیز به‌صورت مستقیم مصاحبه‌ نکرده است. عموما مواضع و دیدگاه‌های این مرجع عالی‌قدر که تلاش کرده به‌صورت رسمی و مستقیم در صحنه سیاست و اجرایی حضور نداشته باشد، از‌طریق بیانیه‌های مکتوب مهر‌شده او یا خطبه‌های نماز جمعه توسط نمایندگان او یا مصاحبه‌های مکتوب دفترش با رسانه‌ها اعلام می‌شود.

برخی، وجود اشتراکات فکری بین این دو روحانی را دلیلی بر دادن وقت ملاقات از‌سوی او به رئیس‌جمهور ایران اعلام کرده‌اند. موضوع موردتوجه در این زمینه این است که حسن روحانی نخستین چهره سیاسی ارشد ایرانی است که در سال‌های اخیر با این مرجع بزرگ شیعیان دیدار می‌کند؛ چراکه براساس برخی روایت‌ها و اخبار درجریان سفر رئیس‌جمهور پیشین به عراق، آیت‌ا... سیستانی به او وقت ملاقات نداد. انجام این دیدار با آیت‌ا... سیستانی که همواره تلاش کرده است نقش وحدت‌آفرینی در جامعه عراق داشته باشد و گروه‌های سیاسی مذهبی عراق را به هم نزدیک کند، قطعا می‌تواند در افزایش وفاق بین تهران و بغداد و گسترش مناسبات بین دو کشور مؤثر باشد. رئیس‌جمهور اسلامی ایران در این دیدار نتایج مذاکرات خود با مسئولان عراقی و آنچه را در چارچوب تقویت روابط دوستی و حسن هم‌جواری میان دو کشور به دست آمده است، تشریح کرد. 

به گزارش شفقنا، آیت‌ا... سیستانی نیز از هر‌گونه اقدامی در‌راستای تقویت روابط عراق با همسایگان خود، بر‌اساس منافع طرفین و احترام به حاکمیت کشورها و دخالت نکردن در امور داخلی آن‌ها استقبال کردند. ایشان با اشاره‌به جنگ سرنوشت‌ساز ملت عراق برای شکست تجاوز داعش، جان‌فشانی‌های بزرگ مردم قهرمان عراق برای پیروزی بر این گروه تروریستی و دور‌ساختن خطر آن از کل منطقه و همچنین نقش دوستان در تحقق این مسئله را یادآوری و تمجید کردند.

آیت‌ا... سیستانی همچنین به مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی عراق در مرحله کنونی که مبارزه با فساد، بهبود خدمات عمومی، انحصار سلاح در دست دولت و سرویس‌های امنیتی است، اشاره و ابراز امیدواری کردند که دولت عراق در‌ این‌زمینه پیشرفت پذیرفته‌شده‌ای را رقم بزند. ایشان در پایان بر لزوم این مسئله تأکید کردند که سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در این منطقه حساس، متعادل و متوازن باشد تا ملت‌ها آن‌ها از خسران و مصائب بیشتر مصون بمانند. 

﷯رئیس‌جمهور همچنین روز گذشته پیش از دیدار با آیت‌ا... سیستانی و در بدو ورود به نجف با حضور در حرم حضرت‌علی(ع)، مرقد مطهر و نورانی آن حضرت را زیارت و پس‌از اقامه نماز در این بارگاه نورانی، در فضایی معنوی زیارت‌نامه امیرالمومنین(ع) و ادعیه متبرکه را قرائت کرد. روحانی همچنین با حضور در صحن و شبستان حضرت‌زهرا(س) و بازدید از آن در‌جریان اقدامات انجام‌شده ستاد بازسازی عتبات‌عالیات و اجرای طرح‌های توسعه حرم‌های مطهر ائمه معصوم(ع) در عراق قرار گرفت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی