کد خبر : 96048
/ 09:16

آغاز در بهار

بعد از یک‌سال وعده به طرح مرمت سرای عزیز‌ا...اف و بازار فرش، شهردار از سرانجامشان گفت

آغاز در بهار

شهرآرا آنلاین - شوشتری | وعده‌ای که شهردار منطقه ثامن ابتدای امسال برای آغاز طرح مرمت سرای عزیز‌ا...اف و بازار فرش داده و تاکنون بی‌نتیجه مانده ‌بود، از مطالباتی بود که اصحاب رسانه در نشست با وی در خانه داروغه آن را خواستار شدند. مطالبه‌ای که با یادآوری سرنوشت خانه آل‌سیدان و هشداری از تخریب شبانه آثار تاریخی اطراف حرم همراه شد. موضوعی که سید‌مصطفی نعمتی در پاسخ به آن ابتدا از شهروندی، تولد و سکونتش در بافت تاریخی مشهد و در انتها از شهردار بودنش گفت و افزود: به دلیل همین، واقعا دغدغه خانه‌ها و آثار تاریخی را دارم و دوست‌دارم رویکردی همچون خانه داروغه (خریداری و مرمت شدن توسط شهرداری) را برای تمام آثار تاریخی اطراف حرم پیاده کنم.

وی بر این موضوع که در دوره مدیریت او در شهرداری منطقه ثامن هیچ بنای تاریخی شبانه تخریب نشده است، تأکید و اضافه‌کرد: علاوه بر این، طبق وعده‌ام مرمت آثار تاریخی را دنبال کرده‌ام. به عنوان نمونه بازار فرش را به مشاور سپردیم تا طرحی بدهد که این بازار با وضعیت فعلی‌اش حفظ و مرمت شود. درحال‌ حاضر هم فاز اول آن تهیه و تأیید شده و فاز دوم آن در حال بررسی است که بهار سال آینده عملیات مرمت در آن شروع خواهد شد.

نعمتی به وعده‌اش برای مرمت سرای عزیز‌ا...اف هم اشاره کرد و گفت که در اصل کار مرمت بر عهده شهرداری نیست، اما چون شهرداری منطقه ثامن با اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی توافق‌نامه نوشته، در این کار همراه خواهد بود و کمک می‌کند.

به گفته وی مرمت این کاروان‌سرای قدیمی در نزدیکی حرم از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد که یک‌سوم هزینه‌های بازسازی متوجه شهرداری منطقه ثامن است و این نهاد سهمش را پرداخت کرده ‌است؛ مابقی هم بر عهده خود مالکان و میراث‌ فرهنگی است.

شهردار منطقه ثامن برای تأکید بیشتر بر دغدغه‌ خود برای حفظ خانه‌های تاریخی، موضوع 39 اثر تاریخی ثبت‌شده در اطراف حرم مطهر را پیش‌ کشید و توضیح ‌داد: از این تعداد، 4خانه توسط شهرداری خریداری شده ‌است. خانه‌های داروغه و توکلی بعد از خریداری، بازسازی شده اما خانه‌های غفوریان و کرمانی همچنان منتظر سرمایه‌گذار هستند. من هم به عنوان شهردار از رسانه‌ها می‌خواهم که تمام تلاششان را بکنند تا سرمایه‌گذار برای مرمت این خانه‌ها پیدا شود که بتوانیم بخشی از تاریخ را در این محدوده حفظ کنیم. در این زمینه شهرداری آمادگی دارد تا با سرمایه‌گذار با بستن قراردادهایی مشابه اجاره بلند‌مدت و... همراهی کند. همچنین در اجرای زیرساخت‌ها حتی خیابانی را تا 7متر جابه‌جا کرده‌ایم که خانه تاریخی خراب نشود.

آن‌طور که نعمتی گفت، شهرداری تاکنون برای پیداکردن سرمایه‌گذار، آگهی‌های مختلفی چاپ کرده که نتیجه آن حضور 4سرمایه‌گذار بوده و مذاکرات با آن‌ها بی‌نتیجه مانده است.

به گفته وی خانه غفوری 700میلیون تومان و خانه کرمانی 400میلیون تومان برای مرمت نیاز دارند.

البته وی در این موضوع از دادن پروانه رایگان هم حرف به میان آورد و گفت: شهرداری منطقه ثامن به افرادی که اقدام به تبدیل خانه‌های تاریخی به مکان‌هایی همچون بوم‌گردی، شربت‌خانه سنتی و... کنند، پروانه رایگان می‌دهد.

 

به دنبال برگرداندن جمعیت هستیم

نعمتی در این نشست خبری به موضوع از رکود خارج شدن بسیاری از پروژه‌ها با همراهی شهردار مشهد و شورای اسلامی شهر هم اشاره‌ کرد و از اقدامات صورت‌گرفته در راستای زنده‌کردن پروژه‌ها و همچنین برگرداندن جمعیت گفت.

آن‌طور که وی گزارش‌داد، در این مدت با گفت‌وگو 27پروژه‌ای که به دلایل مختلف تعطیل شده‌ بودند، دوباره به چرخه ساخت برگردانده شده که همین موضوع 2هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذارى در معابر منتهی به حرم را همراه داشته است. همچنین 9پروژه جدید به ارزش 800 میلیارد تومان در این مدت تعریف و واگذار شده است.

به گفته نعمتی این موارد درحالی محقق شده که وقتی وی به عنوان شهردار منطقه ثامن انتخاب شد، حقوق کارمندان با تأخیرهای چندهفته‌ای پرداخت می‌شد، اما امروز وضعیت خوب شده و حتی شهرداری منطقه ثامن موفق شده امسال تحقق بودجه را به 115درصد برساند.

شهردار منطقه ثامن از اجرای زیرساخت‌های عمرانی این محدوده هم گفت که تاکنون طرح نوسازی و بهسازی اطراف حرم به 50درصد پیشرفت رسیده و تکمیل زیرساخت‌های آن به 3هزار و 100میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. اعتباری که این دوره مدیریت شهری بعد از نشست با رئیس‌جمهور موفق شده تا روشی برای تأمین آن پیدا کند. به گفته وی قرار است برای تأمین این مبلغ، شهرداری مشهد با مشارکت 50درصدی دولت اوراق منتشر کند.

نعمتی در موضوع زیرساخت‌ها همچنین از ساخت 4خیابان جدید در اطراف حرم گفت و پارکینگ‌هایی که برای راحتی حال زائران و مجاوران آماده شده‌است.

وی در ادامه صحبت‌هایش به فضای سبز این منطقه هم اشاره‌ و خاطرنشان‌کرد: طی 23سال در این محدوده فقط 5/2هکتار فضای سبز ایجاد شده بود، اما از پاییز سال‌ گذشته تا الان 29هزار مترمربع را اضافه کرده‌ایم و 11هزار و 600مترمربع دیگر نیز در دست اجراست.

نعمتی جمع‌بندی صحبت‌هایش در این بخش را معطوف به برگرداندن جمعیت به این منطقه خواند: وقتی طرح آغاز شد، بافت اطراف حرم 52هزار نفر جمعیت داشت، الان به حدود 14هزار نفر رسیده است که با اقدامات مذکور و همچنین اختصاص 50هکتار فقط برای ساخت مسکونی به دنبال این هستیم که جمعیت را دوباره به این منطقه برگردانیم.

 

تعیین تکلیف 7هکتار گودبرداری در خیابان امیرالمؤمنین؛ تعاونی ناجا دیگر قصد سرمایه‌گذاری در پروژه بزرگ مقیاس را ندارد و به دنبال سرمایه‌گذار برای آن است که اگر به سرانجام نرسد، شهرداری نسبت به مقاوم‌سازی اقدام می‌کند.

حداکثر ارتفاع ساخت در منطقه ثامن 9 طبقه است که این پروانه فقط به پروژه‌های دور از حرم اختصاص می‌یابد.

آستان‌قدس رضوی در شرکت عمران‌ و مسکن‌سازان ثامن 35درصد سهم دارد که فقط وظیفه داشته حرم را به 50هکتار برساند و الان رسانده است.

شارستان رضوی از خیابان شیرازی تا طبرسی به طول 1050متر درحال اجراست که پیشرفت آن به 36درصد رسیده است.

برای مرمت و نوسازی 35اثر تاریخی ثبت‌شده در اطراف حرم، 150میلیارد تومان اعتبار نیاز است. این مبلغ جدا از 4خانه تاریخی خریداری شده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی