کد خبر : 96054
/ 07:09
در هفتمین نشست «بررسی ظرفیت‌های گردشگری» منطقه بیان شد

ایجاد موزه‌ای برای المان‌های شهری

نشست تخصصی کارشناسان گردشگری با محوریت شناسایی و بررسی ظرفیت های گردشگری منطقه یک در شهرداری منطقه برگزار شد.

ایجاد موزه‌ای برای المان‌های شهری

شهرآرا آنلاین - زمانی- به گزارش شهرآرامحله، کارشناس گردشگری منطقه در این نشست اظهار کرد: منطقه یک به لحاظ گردشگری سلامت و وجود مراکزی مانند بیمارستان ها و مطب های پزشکی اهمیت ویژه ای دارد و بسیاری از عرب زبانان را جذب خود کرده است، بنابراین با تأسیس یک پایگاه سلامت گردشگری یا خانه گردشگر در منطقه می توان به افرادی که تمایل به فعالیت در حوزه گردشگری سلامت و یا سرمایه گذاری در این بخش را دارند، ازسوی افراد متخصص راهنمایی های لازم را ارائه داد.

زهرا قاینی احمدآباد با اشاره به قدیمی بودن میدان سعدی و وجود خانه های قدیمی در این محل گفت: 3خانه تاریخی بنی هاشمی در خیابان دانشگاه 15، خانه داوودی در ابتدای کوچه زردی یا توحید6 و خانه تفتی در خیابان دانشگاه15 در منطقه یک ثبت ملی شده اند که می توانند به عنوان یک اقامتگاه تفریحی برای گردشگران درنظر گرفته شوند.

وی افزود: خانه هایی نیز وجود دارد که هنوز ثبت میراث فرهنگی نشده است اما قدیمی است مانند خانه ای در خیابان دانشگاه که تحت تصاحب آقای قاسمی است و می تواند به عنوان موزه موضوعی به کار گرفته شود. زمینی محصور نیز جنب بازار کتاب گلستان قرار گرفته است که اگر دیوار میان این دو برداشته شود و به هم اتصال یابد، می توان از آن به عنوان مرکزی برای برگزاری نمایشگاه استفاده کرد.

قاینی احمدآباد خاطرنشان کرد: وجود پاساژها، بازارها و مراکز تجاری مانند برج سلمان و آلتون را در منطقه نمی توان نادیده گرفت و از این ظرفیت می توان برای برگزاری نمایشگاه ها نیز استفاده کرد. همچنین دو راسته بازار سجاد و راهنمایی در منطقه وجود دارد که آن را می توان به پیاده راه گذرهنر، صنایع دستی و غذا تبدیل کرد. ضمن اینکه حاشیه بولوار خیام که محدوده وسیعی است نیز می تواند چنین کاربردی داشته باشد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر بیشترین بوستان های منطقه نیز در محله سجاد وجود دارد و به همین دلیل با طرف داران زیادی روبه رو است. بنابراین از این ظرفیت نیز می توان برای برگزاری نمایشگاه ها و پاتوق های هنری استفاده کرد. علاوه براین وجود پیست دوچرخه سواری خانوادگی در هتل هما این امکان را میسر می کند که بعضی برنامه ها یا مسابقات خانوادگی در آنجا برگزار شود.

کارشناس گردشگری منطقه یادآور شد: آبان ماه سال گذشته، مرکزی به نام خانه کودک و شاهنامه در منطقه تأسیس شد که ظرفیت خوبی به‌لحاظ آموزش تخصصی مفاهیم شاهنامه به شمار می آید.

 

خانه هایی که هنوز پابرجاست

همچنین پوریا واعظ نیا، فعال گردشگری بخش خصوصی، نیز در این نشست ابراز کرد: در این منطقه چیزهایی بوده است که از دست داده ایم و چیزهایی نیز هنوز پابرجاست و می توانیم از آن استفاده کنیم. یکی از مکان های معروف که جزو منطقه نیست اما مشرف به خیابان های این منطقه است، بافت بزرگ ملک آباد است که درگذشته متشکل از4روستا بوده و بعدها از ادغام و تخریب روستاها، بافت کنونی ایجاد شده است. در گذشته در این منطقه قناتی نیز وجود داشته که از بین رفته است. 

علاوه بر این در سال1370 در باغ ملک آباد موزه ای دایر بوده که درحال حاضر قابل بازدید نیست.

وی ادامه داد: قلعه آبکوه، منطقه ای قدیمی است که در آن چشمه آبی بوده و هنوز هم خانه های قدیمی به چشم می خورد. در این منطقه گورستان بزرگی نیز وجود داشته که در حال حاضر این گورستان جای خود را به پایگاه انتقال خون، اداره آب، پایگاه آتش نشانی و ادارات دیگر داده است. یکی دیگر از جاذبه های این منطقه، باغ بزرگی در خیابان فلسطین است که از طریق تونلی به باغ ملک آباد راه دارد.

این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: در گذشته به خیابان قدس، خیابان آرشام گفته می شد. آرشام نام رئیس سازمان امنیت خراسان در زمان پهلوی دوم بود که هنوز خانه او در این منطقه وجود دارد. همچنین آسایشگاه روانی وجود داشته که اکنون تبدیل به دانشگاه امام رضا(ع) شده است. ورزشگاه تختی نیز یکی از ساختمان های خیلی قدیمی در مشهد است و جا دارد بیشتر به آن پرداخته شود.

واعظ نیا افزود: 3خانه با سر در عهد صفوی در ضلع جنوبی خیابان توحید قرار گرفته است. خانه یغمایی که اولین خانه ساخته شده به سبک مدرن و به نام فرماندار سابق مشهد است نیز در این منطقه قرار دارد. در این منطقه علاوه بر موزه وقف، دو موزه آب در بولوار خیام و موزه جانورشناسی دانشگاه آزاد در میدان راهنمایی وجود دارد. همچنین یکی از ساکنان منطقه موزه شخصی در ملک آباد دارد و قصد دارد آن را به موزه ای برای عموم تبدیل کند. علاوه بر این موزه اسناد کانون کارشناسان دادگستری نیز وجود دارد که احتمال تبدیل شدن به موزه ای قابل بازدید برای عموم را دارد.

وی ادامه داد: یکی از ساختمان های معروف منطقه، ساختمان هنرستان شهید بهشتی است و پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به موزه دارد. یکی از نکات جالبی که در این ساختمان وجود دارد، این است که اگر از بالا به آن نگاه شود شبیه عقاب است زیرا آلمان ها آن را طراحی کرده اند.

 

توجه به جاذبه ها

همچنین دانا علیزاده، پژوهشگر گردشگری، نیز در این برنامه اظهار کرد: درحال حاضر اصطلاحی به نام « گردشگری مصرفی» در کشور ما رایج شده است. به این معنا که جاذبه های قدیمی درحال نابودی است و ما از آن استفاده مثبتی نکرده ایم. از طرف دیگر جاذبه هایی در بحث شهروندی درحال ساخت است که به آن نیز نگاه گردشگری نمی شود مانند پارک ها که می تواند به عنوان جاذبه تلقی شود. بنابراین اگر نگاه گذراندن اوقات فراغت و گردشگری را با هم ترکیب کنیم از جاذبه ها استفاده بهتری خواهیم داشت.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: برای هر منطقه ای بهتر است نامی انتخاب شود که آن نام گردشگری قالب منطقه را نشان دهد. مراکز استقبال از زائر مبادی ورودی می تواند این وسوسه را در گردشگر و زائر ایجاد کند که حوزه های مختلف را بازدید کند.

نرگس شالچیان افزود: در خیابان خیام که یک راسته اداری برای آن تعریف شده است، کالی وجود دارد؛ یکی از دغدغه های مدیران شهری این است که آن را به یک مرکز پویا تبدیل کنند. پیشنهاداتی در این باره ارائه شد اما هیچ یک اجرا نشده است بنابراین نیاز به فکر و اندیشه دارد.

وی ادامه داد: شهرستان مشهد از نظر المان در میان دیگر شهرها سرآمد است زیرا فکر و بستر اولیه آن در مشهد شکل گرفت، طوری که مسئولان شهرهای دیگر طالب اجرای آن در شهر خود بودند. براین اساس می توان موزه ای به این المان ها در قالب مینیاتوری اختصاص داده شود تا همیشه ماندگار بمانند.

شالچیان با اشاره به تغییر ساختار گردشگری گفت: کمیته سرمایه گذاری لایحه ای مطرح کرده بود مبنی بر اینکه حوزه گردشگری و زیارت از هم تفکیک شود و بخش گردشگری در ذیل معاونت اقتصادی و امور فرهنگ و زیارت نیز در ذیل معاونت فرهنگی قرار گیرد به این منظور جلسه ای برگزار شد و هیچ یک از کارشناسان نظر موافقی بر این اتفاق نداشتند.

وی افزود: از آنجایی که جایگاه کنونی این بخش نیز جای کاملی نیست طرحی در کمیسیون فرهنگی قرار گرفت و کمیسیون سرمایه گذاری پیشنهاد داد که یا یک سازمان شود و یا یک اداره کل ذیل حوزه شهردار قرار گیرد، زیرا شهر مشهد توانایی این را دارد که یک معاونت گردشگری داشته باشد. بنابراین کارشناسان گردشگری لازم است بر این موضوع تأمل داشته باشند و نظرات خود را با شهردار منطقه خود مطرح کنند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی