کد خبر : 96080
/ 07:45

«سنا»یی‌ها در خانه جدید

با واگذاری سوله‌ای از سوی شهرداری به یک مرکز ترک اعتیاد، ١۶٨ معتاد در حال بهبود خانه‌دار شدند

«سنا»یی‌ها در خانه جدید

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - بازدید چندی پیش مدیران شهری و اعضای شورای شهر از یک مرکز ترک اعتیاد، حالا به نتیجه رسید و شماری از افراد در حال رهایی از بند اعتیاد خانه‌دار شدند. 

شهرداری مشهد سال گذشته سوله‌ای را که محل معاینه فنی تاکسی‌های شهر بوده در اختیار سرای نجات‌یافتگان امام‌علی قرار داد و دیروز این مرکز بعد از بازسازی و مناسب‌سازی به بهره‌برداری رسید تا هم مکانی برای اسکان کارتن‌خواب‌ها باشد و هم مرکزی برای فعالیت‌های کارآفرینی و هنری افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند.

آن‌طور که پیش‌تر هم اعلام شده بود، اکنون تعداد حدود ١۶٨ معتادِ در حال ترک اعتیاد در این سرا حضور دارند و به گفته مسئولان این مرکز، از ابتدای فعالیت مجموعه مذکور تاکنون ٢۴٠٠ نفر به این مرکز آمده‌اند و مرکز ترک اعتیاد سنا در بهبود آن‌ها ۶۰ درصد موفقیت داشته است. 

این‌ها در حالی است که مدیریت شهری و شورای شهر ابتدای همین سال شعار «مشهد، شهر بدون معتاد» را رسانه‌ای کرده و البته گام‌هایی را نیز در این راستا برداشته‌اند. حالا قرار است این سوله به مدت ٣ سال در اختیار این مرکز قرار گیرد تا بعد از آن، تصمیمی جدید برای تمدید مرکز یا واگذاری زمین گرفته شود. از قرار معلوم، رئیس شورای شهر مشهد از شهرداری درخواست کرده است زمینی را برای احداث مرکز نگهداری و ترک اعتیاد معتادان واگذار کند، به طوری که این موضوع را شهردار مشهد در مراسم بهره‌برداری از مرکز کنونی سنا اعلام کرد و افزود: طی ٣ ماه ابتدایی سال ۹۸، زمین مناسبی را در اختیار این مرکز قرار خواهیم داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا کلائی در این مراسم بیان کرد: شهرداری این زمین را تأمین و در اختیار مرکز سنا قرار می‌دهد تا با کمک خیران، محلی مناسب برای این افراد احداث شود.

وی اضافه کرد: مرکز سنا اگر توانسته است به امکانات لازم مجهز شود، به دلیل نیت‌ خالص افرادی است که این مرکز را راه‌اندازی کرده‌اند. امیدوارم سرای نجات‌یافتگان امام‌علی الگویی برای چنین طرح‌هایی در راستای رهایی معتادان از چنگ اعتیاد باشد.

 

﷯ مرکز سنا جلوه‌‌ای از امید و زندگی است

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، نیز در این مراسم درباره بازدید سال گذشته خود از این مرکز گفت: پاییز ۹۶ بعد از اینکه مسئولیت مدیریت شهری را برعهده گرفتیم از مرکز سنا در بولوار شاهنامه بازدید کردیم و در جریان مشکلات آن قرار گرفتیم. در این بازدید شاهد وضعیت نامساعد جوانانی بودیم که بر اثر ناتوانی جامعه در برخورد با معضلات اجتماعی، اسیر چنگ اعتیاد بودند اما برای بهبود تلاش می‌کردند.

وی ادامه داد: آقای کلائی در آن زمان سمت معاونت اداری مالی شهرداری را عهده‌‌دار بود. پس از بازدید اعضای شورای شهر، از او نیز درخواست کردیم از این مرکز بازدیدی داشته باشد و ببیند مدیریت شهری چه کاری می‌تواند برای این جوانان انجام دهد.

حیدری با بیان اینکه شهردار مشهد بعد از بازدید از مرکز سنا به‌سرعت این سوله را در اختیار این مرکز قرار داد افزود: شعار ما در شورای پنجم امید و زندگی است. خوشبختانه در این مرکز می‌توان جلوه‌های امید و زندگی را مشاهده کرد. به همین علت از شهردار درخواست می‌کنیم یک قطعه زمین برای ساخت این مرکز از سوی خیران در نظر بگیرد.

 

﷯ واگذاری فعالیت‌ها به مردم اثربخشی بیشتری دارد

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، نیز در ادامه این مراسم گفت: مرکز سنا با توجه به خروجی مناسبی که در راستای بهبود معتادان داشته است، یک الگوی مناسب برای مراکز دولتی و غیردولتی در این حوزه است.

وی افزود: این در حالی است که برخی از دستگاه‌های دولتی با میلیاردها تومان بودجه و پرسنل خروجی‌شان به اندازه این مرکز نیست.

اصولی با بیان اینکه راهبرد ما در شورای شهر و بخش فرهنگی مدیریت شهری واگذار کردن امور مردم به خودشان است ادامه داد: واگذاری فعالیت‌ها به خود مردم، کارآمدی و اثربخشی بیشتری دارد.

او این را هم اضافه کرد که حمایت مدیریت شهری از مرکز سنا یک حمایت نمادین بود تا در بوروکراسی‌های اداری‌ در این حوزه‌ها تجدید نظر شود زیرا معتقدیم باید به مسائل مرتبط با اعتیاد و کارتن‌خواب‌ها توجه شود و فضا را به گونه‌ای باز کرد که مجموعه‌هایی مانند سنا فرصت فعالیت بیشتری پیدا کنند زیرا تأثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

محمدحسین ودیعی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد، نیز در حاشیه این مراسم گفت: دارایی‌های شهرداری متعلق به مردم است. لذا واگذاری موقتی با اجاره‌بهای صفر بهترین روش برای جایگزینی هبه است زیرا علاوه بر حفظ منابع مردمی، بعد نظارتی مدیریت شهری نیز حفظ می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی