کد خبر : 96087
/ 07:54

به رنگ مردم

پویش رنگ‌ها در ١٣منطقه فرصتی برای مشهدی ها فراهم کرده است تا در زیباسازی شهرشان شریک شوند

به رنگ مردم

شهرآرا آنلاین - نگار راد| جشنواره استقبال از بهار که با مدیریت شهری جدید از سال گذشته با عنوان خانه بهار برگزار می‌شود، امسال با پررنگ شدن مشارکت مردم، فضای تازه‌ای در شهر ایجاد کرده‌ است. 

امسال قرار است علاوه‌بر دیوارنگاری‌‌هایی از هنرمندان حرفه‌‌ای، مردم نیز در مناطق مختلف شهر نقش‌هایی در محلات خود به یادگار بگذارند.

«پویش رنگ‌ها» که این‌ روزها توجه مردم را برانگیخته است، برای اولین‌بار است که به همت شهرداری در ١٣منطقه مشهد برگزار می‌شود. با این طرح، ٣١هزار مترمربع از دیوارهای کوچه‌های فرعی و مرکز محلات شهر با مشارکت مردم نونوار می‌شود تا علاوه‌بر زیباتر شدن شهر، تعامل و نشاط در آن جریان پیدا کند.

 

﷯ برگزاری فصلی پویش رنگ‌ها

به‌گفته رضا دانایی‌سیج، مدیر اجتماعی و امور مناطق معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، مردم ٧١هزار مترمربع فضا را برای پویش رنگ‌ها پیشنهاد داده بودند اما درنهایت ٣١ هزار مترمربع به این رویداد اختصاص داده شد: «ما در بهمن فراخوان را منتشر و از مردم دعوت کردیم تا دیوارهای مناسبِ رنگ‌آمیزی و طرح‌های خود را به ما پیشنهاد دهند. این پیشنهادها در بهمن جمع‌آوری و در هفته اول اسفند بررسی شد. به این ترتیب با انتخاب طرح‌ها و دیوارهای منتخب، مردم از هفته دوم اسفند، کارشان را آغاز کردند.»

دانایی با اشاره به چشمگیر بودن استقبال از طرح پویش رنگ‌ها، خبر از افزایش فضای درنظر گرفته‌شده برای این رویداد می‌دهد: «باتوجه‌به اینکه نمی‌توانیم استقبال مردم را بدون پاسخ بگذاریم، فضاها را افزایش می‌دهیم. همچنین تصمیم گرفتیم این طرح را به‌صورت فصلی تکرار کنیم.»

به گفته او، در سال و فصل آینده، فضا و متراژ بیشتری به پویش رنگ‌ها اختصاص داده خواهد شد.

 

﷯ توجه به کیفیت درکنار مشارکت

مدیر اجتماعی و امور مناطق معاونت فرهنگی شهرداری مشهد معتقد است شهرداری بسترها را برای مشارکت مردم فراهم کرده‌ است: «علاوه‌بر طرح‌هایی که خود مردم پیشنهاد دادند، طرح‌هایی را هم اداره امور هنری سازمان فرهنگی برای این رویداد درنظر گرفته‌ است. همچنین در این زمینه ما از کارشناسان کمک گرفتیم تا بستر و زمینه را فراهم کنند و بعد از آن رنگ‌آمیزی را به مردم سپردیم.»

او می‌گوید: در طرح پویش رنگ‌ها مشارکت مردم بیشترین اهمیت را داشته‌، با این حال برای کارها استانداردهای حداقلی درنظر گرفته شده است تا دیوارها برای رهگذران نیز جذابیت بصری داشته باشد.

 

﷯ طرحی ترکیبی و تعاملی

به گفته دانایی، علاوه‌بر پویش رنگ‌ها، مردم در فعالیت دیگری به نام «پویش مردمی بهار» در ١۶محله شهر همکاری خواهند کرد: «این طرح پارسال در محله شهرک شهربانی و یکی از محلات قاسم‌آباد اجرا شد. امسال همین رویداد را در ١۶محله که بیشترشان در منطقه٨ به‌دلیل زائرپذیر بودن آن واقع شده‌اند، گسترش دادیم.»

این طرح در اواخر دی با انتخاب محلات و نظرخواهی از مردم آغاز شده‌ است. براساس این نظرخواهی‌، طرح‌ها انتخاب و اولویت‌بندی شده‌اند. طرح‌هایی ترکیبی و تعاملی شامل رنگ‌آمیزی، تغییرات فیزیکی و فضای سبز. این کار ترکیبی که برای زیباسازی محیط زندگی از اسفند شروع شده است، تا پایان فروردین٩٨ ادامه خواهد داشت.

به گفته مدیر اجتماعی و امور مناطق معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، اجرای این طرح‌ها نیز برعهده مردم است، مگر کارهای تخصصی‌ که در این صورت اجرای آن به پیمانکار واگذار شده‌ است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی