کد خبر : 96088
/ 07:55

تئاتر، زبان گویای جامعه

پوستر اولین جشنواره ملی «نمایشنامه‌نویسی اقتباسی گام دوم» رونمایی شد

تئاتر، زبان گویای جامعه

شهرآرا آنلاین - امیری| رونمایی از پوستر «اولین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی گام دوم»، موضوع نشست خبری‌ای بود که ٢٣اسفند در اداره‌کل ارشاد خراسان رضوی برگزار شد تا نهضتی برای نمایشنامه‌نویسی  باشد. این جشنواره که دبیرخانه آن پس از تعطیلات نوروز و اواسط فروردین‌ راه‌اندازی می‌شود، در دو مرحله برگزار خواهد شد. مرحله اول شامل ارسال طرح و ایده است و نویسندگان باید ابتدا طرح‌های خود را به دبیرخانه بفرستند. این طرح‌ها را داوران بازخوانی می‌کنند. بعد از آنکه هیئت داوران دیدگاه‌های خود را پنجم خرداد٩٨ اعلام کردند، برگزیدگان تا اول مرداد٩٨ مهلت دارند اثر نهایی خود را بفرستند. همچنین در بخش نمایش خیابانی، پس از تایید طرح‌ها، گام بعدی تولید است و هزینه‌ای نیز بابت تولید آن نمایش صرف خواهد شد.

 

﷯ کمبود متن، ضعف فضای تئاتر 

در ابتدای نشست خبری این جشنواره، مدیرکل ارشاد خراسان رضوی از کمبود متن‌های ایرانی‌اسلامی به‌عنوان ضعف فضای تئاتر و نمایشنامه‌ها یاد کرد. او با بیان اینکه مشهد یکی از قطب‌های اصلی تئاتر کشور است، گفت: اکنون ما با زبان هنری و زیبایی‌شناسانه نیازمند بازگشت به ارزش‌هایی هستیم که هویت انقلاب اسلامی را تشکیل داده‌اند و در فراخوان این جشنواره، نظام مفهومی قرار دارد که ضرورت زمانه ماست؛ به این دلیل که تئاتر و نمایش، زبان گویای یک جامعه است.

 

﷯ اقتباس، امری مرسوم در جهان است

«اقتباس از متون ادبی در حوزه نمایش، یک امر مرسوم در جهان است.» محمدعلی چمی‌گو، مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، با بیان این مطلب گفت: جایگاه مشهد، ادبا و هنرمندانی که در این شهر سرآمد هستند، از فردوسی و عطار تا شخصیت‌های دوران معاصر، جایگاهی برحق است و جای آن است که این حرکت‌های نخبگانی هم از مشهد و خراسان آغاز شود.

به‌گفته رئیس شورای سیاست‌گذاری اولین « جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی گام دوم»، یکی از اقداماتی که در دنیا متداول است، اقتباس از آثار ادبی فاخری است که در کشورها تولید می‌شود و یکی از قوت‌های دوره پس از انقلاب، آن است که در حوزه ادبیات کارهای کم‌نظیر مثل رمان‌های مختلف و کتاب‌هایی از نویسندگان سرآمد، نگارش شده است.

 

﷯ فضایی به‌منظور بازیابی هویتی برای کودکان و نوجوانان

همچنین مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان‌ونوجوانان خراسان در این نشست خبری از ضرورت بازیابی هویت دینی، انقلابی و ملی کودک و نوجوان امروز سخن گفت.

به‌گفته ابراهیم زره‌ساز، شرایط امروز جامعه ضرورتی برای دست‌اندرکاران عرصه سیاست‌گذاری کودک و نوجوان فراهم آورده است تا هویت غنی تاریخی و اسلامی و قصص قرآنی و هویت انقلابی با استفاده از ابزار هنر برای فضای کودک و نوجوان مورد توجه قرار گیرد، بنابراین با استفاده از ابزار هنر به‌راحتی می‌توان کارهای مختلفی در فضای بازیابی هویتی برای کودک و نوجوان ساخت و این ضرورتِ حضور کانون پرورش فکری در این جشنواره است.

 

﷯ پیوند محورهای جشنواره با فرهنگ شهروندی

صدرا یوسفی، سرپرست اداره امور هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد، نیز از ارتباط مجموعه خانه هنرمندان، مدیریت امور هنری و شهرداری مشهد با برگزاری جشنواره گام دوم، سخن گفت. 

به‌گفته او، در همین لحظه احتمالا در یکی از تقاطع‌های شهر، نمایشی با موضوع «اصلاح فرهنگ ترافیک» یا «ارتقای فرهنگ شهروندی، همسایه‌مداری، مدارا و دوستی و محبت» اجرا می‌شود که به حوزه فرهنگ شهروندی مربوط است و می‌تواند برپایه یک برنامه‌ریزی علمی و دقیق و مبتنی‌بر آثار نوشتاری‌ای باشد که مراحل مختلف را طی کرده‌اند و مردم انتخابشان کرده‌اند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی