کد خبر : 96090
/ 07:57

عکس‌های زیارتی

ابوحامد ۵٢سال دارد و ١٠سال است که عکاسی می‌کند.

عکس‌های زیارتی

شهرآرا آنلاین - حمید سلطان‌آبادیان|او در بین‌الحرمین(محوطه بین حرم امام‌حسین-علیه‌السلام- و حرم حضرت ابوالفضل) در کشور عراق و شهر کربلا، از زائران عکس یادگاری می‌گیرد. قیمت هر قطعه عکسِ چاپ‌شده در ابعاد متوسط، تقریباً معادل ۶هزارتومان است. در بین‌الحرمین تعداد نسبتاً زیادی عکاس حضور دارند که به همین شغل مشغولند و کارت شناسایی رسمی و مجوز کار دارند و هرکدام از آن‌ها محدوده‌ خاصی برای خودشان دارند و در همان محدوده هم اقدام به جذب مشتری و ثبت عکس می‌کنند. وقتی که به ابوحامد می‌گویم حالا که همه موبایل و دوربین دارند و بیشتر زائران خودشان عکاسی می‌کنند، آیا وضعیت بازار شما کساد نشده است، پاسخ می‌دهد: زائران ارزش عکس چاپ‌شده را می‌دانند؛ چون بسیار پیش آمده که عکس‌های دیجیتالی آن‌ها پاک شده است. با اینکه خیلی از آن‌ها عکس‌های زیادی از این سفر زیارتی در موبایل یا دوربینشان ثبت می‌کنند، بازهم ترجیح می‌دهند حداقل یک عکس چاپ‌شده از این سفر و به‌خصوص در این مکان را به یادگار همراه خود ببرند؛ به همین خاطر با اینکه تعداد زیادی عکاس در این منطقه حضور دارند، بازار ما همچنان رونق دارد.

با اینکه بازار ثبتِ سلفی(خودنگاره) در اطراف حرم گرم است، عکس‌های چاپ‌شده‌ای که عکاسان عرب در دست می‌گیرند و به‌عنوان نمونه به زائران نشان می‌دهند، خیلی از آن‌ها را وسوسه می‌کند که ثبت این‌ عکس‌ها را هم تجربه کنند. عکاس بعد از جذب مشتری، در همان فضای شلوغ بین‌الحرمین، جایی برای آن‌ها باز می‌کند و به آن‌ها ژست می‌دهد، چند عکس از آن‌ها می‌گیرد و بعد از نمایش عکس‌ها در مانیتور دوربین، عکس‌های انتخابیِ زائران را در مدت زمان کوتاهی چاپ کرده، به آن‌ها تحویل می‌دهد.

از ابوحامد می‌پرسم آیا این عکس‌ها را آرشیو می‌کند. او پاسخ می‌دهد باتوجه‌به حجم گسترده عکس‌ها و تعداد زیاد مشتری، این کار مقدور نیست، اما تعداد نسبتاً زیادی عکس چاپ‌شده در آرشیوش دارد که مشتری‌ها با اینکه هزینه‌ عکس‌ها را پرداخت کرده‌اند، برای دریافت عکسِ چاپ‌شده به او مراجعه نکرده‌اند. او می‌گوید: بعضی از این عکس‌ها مربوط‌به چندین سال قبل است. در شهرهای زیارتی عراق خبری از پرده‌های پس‌زمینه‌ نقاشی‌شده برای ثبت «عکس حرم‌‌بارگاهی» نیست و این نوع عکاسی در آنجا رواجی ندارد؛ البته بعضی عکاس‌های اطراف حرم در کربلا، نجف، کاظمین و سامراء با استفاده از ابزارهای ویرایشی اقدام به ثبت عکس‌های حرم‌‌بارگاهی می‌کنند ولی تمامِ مراحل این کار با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکاسی(فوتوشاپ) و همچنین تکنیک‌های فتو‌مونتاژ و کلاژ انجام می‌شود، با این حال از این نوع عکس‌ها، استقبال چندانی نمی‌شود و زائران بیشتر تمایل دارند در محدوده حرم و در فضای واقعی، عکس یادگاری ثبت کنند. همراه داشتن دوربین و موبایل در هنگام ورود به اماکن مقدسه به‌خاطر مسائل امنیتی ممنوع است ولی خیلی از زائران با روش‌های مختلفی، موبایل را به داخل این اماکن می‌برند تا در آنجا هم از خودشان عکس یادگاری بگیرند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی