کد خبر : 96092
/ 07:59
اظهارات دادستان مرکز استان در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی

روی حمایت دستگاه قضایی حساب کنید

آخرین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ٩٧، پنجشنبه گذشته به ریاست استاندار در محل اتاق بازرگانی برگزار شد.

روی حمایت دستگاه قضایی حساب کنید

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی‌مقدم -  از اعلام کسب رتبه نخست شوراهای گفت وگو در سطح ملی توسط شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی که بگذریم، محور اصلی این جلسه، حمایت قاطع و تمام قد دادستان مرکز استان از بخش خصوصی و دولتی در راستای انجام فعالیت های اقتصادی توسعه گرا بود. او که به گفته خودش، به دستور رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در جلسه شورای گفت وگو حضور یافته بود، از مأموریتی که رئیس قوه قضائیه برای حمایت همه جانبه از فعالان اقتصادی به دستگاه قضایی داده است، گفت و خطاب به اعضای حاضر در جلسه بیان کرد که روی حمایت ما حساب کنید. غلامعلی صادقی ماجرای مأموریتی را که برای حمایت از فعالیت های اقتصادی توسعه گرا، برعهده مسئولان استانی دستگاه قضا گذاشته شده است، این گونه تعریف کرد: در اولین جلسه ای که با رئیس جدید قوه قضائیه داشتیم، حجت الاسلام رئیسی بر حمایت از فعالیت و توسعه اقتصادی تأکید جدی داشتند و در استان ها و شهرستان ها مأمور شدیم تا حمایت همه جانبه ای از بخش خصوصی و دولتی داشته باشیم.

وی هماهنگی مطلوبی را که اکنون میان بخش های مختلف استانی شکل گرفته است، کم نظیر توصیف کرد و افزود: امروز هماهنگی بین نماینده ولی فقیه، نمایندگان مجلس، استاندار و دستگاه های دولتی، بخش خصوصی، دستگاه قضایی و نیروهای نظامی و انتظامی در خراسان رضوی بسیار عالی است و به دنبال دعوا، اختلاف و تضعیف نیستیم، زیرا هدف همه ما کار و تلاش است.

صادقی ادامه داد: در همین مدت کوتاه فعالیت آقای رزم حسینی در استانداری، تدین، صداقت، رویکرد انقلابی و توانمندی او برای دستگاه قضایی محرز شده است و به همین دلیل ما حمایت همه جانبه ای از ایشان خواهیم داشت.

وی خطاب به استاندار و فعالان اقتصادی اطمینان خاطر داد: « هم در مرکز استان و هم در شهرستان ها بر روی حمایت همه جانبه دستگاه قضایی حساب کنید. در مواردی که لازم است دستگاه قضایی در آن ها به صورت جدی و فعالانه نظر بدهد یا حمایت کند، قطعا ورود خواهیم کرد و حتی در صورت لزوم، به صورت مقطعی تصمیمی فراقانونی برای رفع مشکلات خواهیم گرفت.» دادستان مرکز خراسان رضوی ادامه داد: بخش دولتی و بخش خصوصی باید مدل های جدیدی برای توسعه اقتصادی تبیین کند و به منظور برون رفت از مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد کرده است، برنامه های کارآمد ارائه کند. دشمن برای اینکه ضربه ای به نظام و امنیت ما بزند، به دنبال این است که در سایه تشکیل گروهکی به نام داعش در سوریه و عراق امنیت ایران را خدشه دار کند اما موفق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و عربی به دنبال این هستند تا داعش را به عنوان عامل ناامنی و ضربه زدن به جمهوری اسلامی از سوریه و عراق به افغانستان منتقل کنند اما خوشبختانه به دلیل تلاش های صورت گرفته، در خراسان رضوی مشکل امنیتی نداریم.

صادقی با بیان اینکه فعالان اقتصادی برای فعالیت هیچ مشکلی ندارند و تمام شرایط برای اقدامات و برنامه های اقتصادی شان فراهم است، افزود: توقع ما از جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، تلاش برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال است؛ اگر این مهم تحقق یابد، دعاوی و شکایت های کیفری دستگاه قضایی نیز کاهش خواهد یافت. 

 

﷯ رفع موانع سرمایه‌گذاری 

استاندار خراسان رضوی هم در این جلسه اعلام حمایت دستگاه قضایی از فعالان بخش خصوصی را به فال نیک گرفت و گفت: امید داریم که از ظرفیت قانونی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بتوانیم برای رفع هرچه بیشتر موانع پیش روی سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان استفاده کنیم. علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه هیچ مانعی نباید پیش روی سرمایه گذاری بخش خصوصی غیردولتی وجود داشته باشد، افزود: با توجه به مناسبات منطقه ای و برنامه دولت برای افزایش سطح تعاملات میان ایران و دیگر کشورها، امیدواریم سال آینده شرایط برای حرکت به سمت فعالیت های اقتصادی بیشتر و دستیابی به رشد اقتصادی فراهم شود. وی گفت: اخیرا شاهد بودیم که رئیس‌جمهور کشورمان برخلاف رئیس‌جمهور آمریکا، رسما به عراق سفر کرد و با استقبال خوب مقامات این کشور، در شهرهایی مانند بغداد، نجف و کربلای معلی حضور یافت و توافقات بسیار ارزشمندی حاصل شد که می تواند در ارتقای سطح روابط اقتصادی ٢ کشور مؤثر واقع شود. رزم حسینی بیان کرد: امیدواریم با همکاری بیش از پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم در راستای رفع مشکلات فعالان بخش خصوصی برای دستیابی به توسعه و آبادانی گام برداریم. رضا شیران خراسانی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، هم که در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی حضور یافته بود، پس از اظهارات دادستان، ابراز امیدواری کرد با وحدتی که به وجود آمده است، مدیران اجرایی جرئت و جسارت پیدا کنند تا در همه ابعاد، پیشرفت اقتصادی را تجربه کنیم.

 

﷯ ایجاد امید در بخش خصوصی 

رئیس اتاق بازرگانی ایران هم به اعلام حمایت همه جانبه دادستان واکنش نشان داد و این طور گفت: «شنیدن این حرف ها در آستانه سال جدید افق نویی برای فعالان اقتصادی ایجاد می کند و امیدهای تازه و راه های جدیدی برای ما خواهد گشود.» غلامحسین شافعی افزود: اینکه قوه قضائیه به این نتیجه رسیده که شاید بیش از ٧٠ درصد گرفتاری ها و پرونده هایش به مسائل اقتصادی بازمی گردد و توسعه اقتصادی در معنای توسعه همه جانبه کشور خواهد بود، برای ما یک فرصت طلایی است. وی تصریح کرد: شرایط امروز کشور به لحاظ اقتصادی غیرعادی است و برای شرایط غیرعادی باید تصمیماتی مناسب با این فضا گرفته شود اما به دلیل بروکراسی های اداری، قدرت تصمیم گیری متفاوت از مدیران گرفته می شود. به گفته شافعی، اگر همه مسئولان دست به دست هم دهند، با استفاده صحیح و به موقع از منابع و امید به آینده و جسارت در تصمیم گیری می توان همه کاستی های موجود را جبران کرد. در این جلسه چند دستورکار تخصصی با موضوع مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی اعم از مالیاتی و بیمه ای بررسی شد. 

 

تعیین دادگاه رسیدگی به پرونده پدیده تا هفته آینده

دادستان مرکز خراسان رضوی که پنجشنبه گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران، توضیحاتی درباره دادگاه مدیرعامل سابق شرکت پدیده، رفع مشکل عودت وثایق وام‌گیرندگان از مؤسسه کاسپین و آخرین وضعیت پرونده رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه کرد. به گزارش شهرآرا، غلامعلی صادقی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارنظر اخیر نماینده مشهد در مجلس درباره رسیدگی به پرونده پدیده شاندیز در دادگاه گفت: پرونده مدیرعامل سابق پدیده به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی به دادگاه ویژه ارجاع شده و در مرحله رسیدگی است. وی ادامه داد: هنوز دادگاه زمان رسیدگی را تعیین نکرده است؛ شاید زمان تشکیل جلسات رسیدگی هفته آینده اعلام شود اما سعی می‌کنیم جلسات دادگاه را در صورت امکان قبل از سال جدید آغاز کنیم. صادقی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار شهرآرا درباره مشکل وام‌گیرندگان از مؤسسه کاسپین که با وجود بازپرداخت تسهیلات، هنوز موفق به فک رهن وثایق خود نشده‌اند گفت: پیگیر عودت وثائق مردم نزد مؤسسه کاسپین هستیم و کسانی که تسویه حساب کرده باشند، هفته آینده انشاءا... مشکلشان حل می‌شود.

دادستان مشهد در پاسخ به سؤالی درباره سرانجام پرونده قضایی مجتبی مزروعی، رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، هم گفت: هنوز تحقیقات پرونده تمام نشده است و بعد از آن به دادگاه ارجاع می‌شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی