• خانه
  • یادداشت
  • ما از سکوت پرهیاهو حرف می‌زنیم
کد خبر : 96116
/ 09:08
حمیده وحیدی

ما از سکوت پرهیاهو حرف می‌زنیم

ما از سکوت پرهیاهو حرف می‌زنیم

شهرآرا آنلاین - خیلی کار سختی نبود اینکه بدانیم چرا باید در شهرمان نشریه زنان داشته باشیم. کافی است همین الان روزنامه‌های منتشر شده امروز را ورق بزنید و به این سؤال پاسخ دهید چه تعداد از گزارش‌ها به فعالیت‌های حوزه زنان بر‌می‌گردد؟ اصلا چه قدر از دغدغه‌های حقیقی آن‌ها گفته می‌شود. طی یک دوره یک ماهه چه اندازه از یادداشت‌های صفحه اول به بانوان کارشناس اختصاص داده شده است؟ از طرفی بد نیست یک بار هم کانال‌های فعال در حوزه زنان را چک کنیم آیا در خوش‌بینانه‌ترین حالت تعداد کاربران از چند ده‌هزار نفر بیشتر شده است؟ تمام این‌ سؤال‌ها وقتی چالش بر‌انگیز‌تر می‌شود که بدانیم بیش از نیمی از جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند. 

زنانی که طی 4دهه اخیر سطح آگاهی و سوادشان به مراتب بالاتر رفته است و در آخرین آمار منتشر شده از طرف مجمع جهانی سازمان ملل نسبت به شکاف جنسیتی ایران در بحث آموزش وبهداشت رتبه تأیید شده‌ای دارد. با این حال پس چرا وقتی از زنان موفق صحبت می‌کنیم نمی‌توانیم سریع و پشت‌ سر‌ هم اسامی بانوان موفق شهرمان را نام ببریم. چرا هشتگ «زنان موفق مشهد» در فضای اینستاگرام هرگز وجود نداشته است؟ پس به همین دلایل تصمیم گرفتیم «شهربانو» را با هدف بالابردن ارتقای سطح آگاهی زنان درباره حقوقشان، معرفی بانوان توانمند مشهد و همچنین ایجاد فضای تعامل و همکاری منتشر کنیم. هر چند شروع کار مانند هر آغاز دیگری سخت بود اما در همان اولین شماره‌ها در حالی که آزمون و خطا اولین مشاور ما بود خیلی زود فهمیدیم مسیری که انتخاب کردیم درست است و بازخوردها با شبکه‌های مجازی قدم‌هایمان را برای ادامه مسیر محکم‌تر کرد. 

اولین مصاحبه با‌ هاجر عسگری خلبان زن مشهدی، آزاده اخلاقی عکاس معروف کشورمان که در 4سال متمادی در تمام نقاط جهان نمایشگاه عکس «به روایت شاهد عینی» را برگزار کرده بود. گفت‌وگو با ایران درودی که به گفته برخی منتقدان جزو 4نقاش برتر دنیا محسوب می‌شد در حالی انجام شد که هنوز صفحات شهربانو از 8 صفحه بیشتر نشده بود. با این حال توانستیم ورک‌شاپ آزاده اخلاقی را با همکاری واحد عکس روزنامه شهرآرا در میان استقبال زیاد هنرمندان برگزار کنیم. 

مراسم بزرگداشتی برای ایران درودی در تالار شهر مشهد تدارک ببینیم اما حمایت شهیندخت مولاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور در حقوق شهروندی و همین طور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دلگرممان کرد که شهربانو توانسته است از مرزهای شهرمان خارج شود و صدایی باشد برای آن‌هایی که کمتر دیده شده‌اند. 

گفت‌وگو با اکرم میرشکار اولین بانوی اسیر ایرانی که 2سال در استخبارات عراق تحت شکنجه بود با استقبال اعضای شورای شهر مشهد روبه‌رو شد و در هفته دفاع مقدس از این بانوی افتخار‌آفرین تقدیر به عمل آمد و مشکلی که او و همسرش را مدت‌ها رنج می‌داد با حمایت مستقیم یکی از مسئولان شهرداری رفع شد. همچنین گفت‌وگو با فرزانه عطار‌باشی دختر عنکبوتی که کار در ارتفاع را به هر چیزی ترجیح می‌داد. مصاحبه با اولین بانوی موتور‌سوار حرفه‌ای خراسان هر کدام در نوع خودش بازخوردهای ویژه‌ای داشت. از طرفی شهربانو توانست پا را فراتر بگذارد و وارد زندگی زنان خشونت‌دیده شود و از آسیب‌ها و مشکلات آن‌ها بگوید. هر چند شاید این بخش موافقان و مخالفان خودش را داشت. به‌هر‌حال 23شماره شهربانو در حالی گذشت که تجربه‌ای شد برای آنکه دست‌اندرکاران تولید محتوا با انگیزه بیشتری گام‌های خود را در سال آینده بردارند. خدایا چنان کن سرانجام کار، تو خشنود باشی و ما رستگار. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی