• خانه
  • یادداشت
  • زنان نسل تحریم
کد خبر : 96119
/ 09:14
ساناز میرهادی زاده

زنان نسل تحریم

زنان نسل تحریم

شهرآرا آنلاین - یکی از مشکلات در فضای امروز جامعه را می‌توان مشکلات اقتصادی و فشارهای ناشی از تحریم‌ها دانست که آحاد جامعه را درگیر نموده است. زنان به عنوان قشری تأثیرگذار و مؤثر در خانواده و به طبع آن در جامعه می‌توانند نقشی بسیار مهم و حساس و بی‌بدیل را در این برهه و در اشتغال، مدیریت اقتصادی، الگوی صحیح مصرف و... ایفا کنند.

جامعه بانوان عامل بسیار مهمی‌ در جریان رشد نیروی کار، بالا بردن بهره‌وری و افزایش تولید ناخالص ملی هستند که با سرمایه‌گذاری در اطلاعات، نگرش و مهارت زنان می‌توان این ارزش افزوده را تقویت نمود.

نرخ فعالیت اقتصادی زنان در خاورمیانه در مقایسه با دیگر مناطق جهان پایین‌تر است. درآمد حاصل از منابع نفتی در این کشورها باعث شده که نوعی الگوی خاص در خاورمیانه شکل بگیرد که حامی‌ حفظ وضعیت (اقتصاد نفتی) بوده و باعث شده تا جایگاه زنان در توسعه با رویکرد اقتصاد مقاومتی تا حدودی نادیده گرفته شود.

رونق اقتصادی در دهه 70 میلادی در جهان باعث مشارکت نکردن زنان در بازار کار و اقتصاد گردید و پس از پایان رونق اقتصاد نفتی و با افزایش بیکاری در دهه90 میلادی سیاست‌های انقباضی در کاهش اشتغال زنان در نظر گرفته شد. چین بزرگ‌ترین اقتصاد قاره آسیا در حوزه اقتصاد مقاوتی و نقش زنان در تحقق آن گام‌های بسیار مؤثری برداشته است. با توجه به سرعت و رشد حضور زنان، در عرصه‌های مختلف اجتماعی با حفظ شئونات اعتقادی و اخلاقی و دینی، نفش زنان در عرصه اقتصاد مقاومتی چه در عرصه مدیریت مصرف و چه در عرصه اشتغال و در مدیریت‌های خرد و کلان اقتصادی باید تبیین شود.

برای تقویت و فعال‌سازی هرچه بیشتر اقتصاد مقاومتی در کشور، باید به حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی-اقتصادی اهتمام ویژه ورزید. برای انعطاف‌پذیری در حضور فعال زنان در اقتصاد، برخی کشورها به کارآفرینی زنان در منزل روی آورده‌اند و جالب‌تر اینکه در این حوزه شرایط سنی زنان ایجاد محدودیت و از طرفی پویایی درخور ملاحظه‌ای در توسعه اقتصاد کشورها داشته است.

با توجه به اینکه زنان بازوان توانمند تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه هستند، زنان جامعه می‌توانند با مصرف کالاهای داخلی، بهینه مصرف نمودن کالاها، تغییر و نوآوری در کالاها به جای جایگزین نمودن مکرر آن‌ها بهره‌وری در اوقات فراغت در منزل، در تولید ارزش و ورود این فرصت‌ها و زمان‌ها به چرخه ارزش اجتماعی، کاستن تنوع‌طلبی بیش از حد معمول و... نقش به سزایی را در این مهم ایفا نمایند.

یکی از دلایل مهم محقق نشدن کامل اقتصاد مقاومتی، عدم توجه برخی مسئولان به این موضوع در تصمیم‌گیری ها و سیاست گذاری‌هاست. 

حضور برخی مدیران بی انگیزه و ناتوان در لایه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و علی‌الخصوص اجرایی باعث عدم تحقق اقتصاد مقاومتی شده است. 

برخی از افرادی که در تحقق این اهداف حضور داشته و بایستی گام بردارند، خود ایجاد معضل و مسئله نموده و مانع هستند.

اگر فعالان اقتصادی ما بتوانند در سطح بین المللی و در حوزه منطقه ای و جهانی به رقابت بپردازند و خود را به لحاظ دانش فنی و سبک کار و نیاز روز جوامع، در سطح جوامع قوی کنند، بسیاری از توسعه پیچیده خواهد شد. 

 

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران-اتریش

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی