کد خبر : 96121
/ 09:16

جهنم سوت و کور است

این روزها سراغ هر کس را بگیری و نظرش را درباره مدرنیته بخواهی، احتمالا با پاسخ‌هایی مشابه روبه‌رو خواهی شد و عموما معتقدند، انسان‌ها برای پیشرفت و موفقیت در زندگی باید مدام خود را به مظاهر مدرنیته مجهز کنند

جهنم سوت و کور است

شهرآرا آنلاین - این روزها سراغ هر کس را بگیری و نظرش را درباره مدرنیته بخواهی، احتمالا با پاسخ‌هایی مشابه روبه‌رو خواهی شد و عموما معتقدند، انسان‌ها برای پیشرفت و موفقیت در زندگی باید مدام خود را به مظاهر مدرنیته مجهز کنند و اجازه ندهند لحظه‌ای از سرعت سرسام‌آور پیشرفت فناوری عقب بمانند. گویا «دل‌مشغولی به لذت‌های سطحی، که شبانه‌روز به برکت وسایل ارتباط جمعی به عنوان مهم‌ترین ارزش‌های زندگی قلمداد می‌شوند» یگانه درمان انسان مدرن برای دردها و کمبودهایش است. که «خوشبختی همان داشتن کالاهای رنگ‌به‌رنگ و مصرف آن است، همان لذت آنی و لحظه‌ای است، وقتی که هر بار تمنای چیزی را داری و برای داشتنش لحظه‌شماری می‌کنی.»

«جهنم سوت و کور است» کتابی است که روایت خود از زندگی انسان معاصر را بر اساس آنچه گفتیم، قرار می‌دهد و می‌کوشد به یادمان بیاورد که زندگی همیشه این نبوده که امروز داریم و پیش از ما مردمانی بوده‌اند که شاد و خوشبخت بر روی این کره خاکی زیسته‌اند، مدام در معرض توفان پوچی و ناامیدی نایستاده‌اند و چون ما دچار استیصال و سردرگمی نشده‌اند. پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که از دنیای پر زرق و برق ما هیچ بهره‌ای نبردند و با اعتقاد راستین و بی‌خلل به آسمان و خدایی که تقدیر انسان خاکی را رقم می‌زند، عاشقانه کنار همدیگر زیسته‌اند و بدون فرو بردن قرص‌های اعصاب و آرام‌بخش، خوابیده‌اند.

تولد «سوزانا تامارو» خالق این کتاب، مصادف با جدایی پدر و مادرش از یکدیگر بوده است. او مدت‌هاست به دلیل عارضه تنفسی، خارج از شهر رم و به دور از هیاهوی زندگی شهری، زندگی می‌کند. این داستان‌نویس در سال 1989 با انتشار رمان «حواس پرتی» به شهرت رسید و توانست جایزه ادبی «پنِ اینترنشنال» را کسب کند. مشهورترین رمان او «برو دنبال دلت» با فروش دو و نیم میلیون نسخه‌ای، عنوان پرفروش‌ترین کتاب ایتالیایی قرن بیستم را به دست آورد و تا کنون به 35زبان مختلف ترجمه شده است. از دیگر آثار او می‌توان به «کارا ماتیلدا»، «جان جهان»و «دل به من بسپار» اشاره کرد. «لوییزیتو - یک داستان عشقی» - در ایران به نام طوطی- در سال 2008 منتشر شده است.

داستان «جهنم سوت و کور است» به همراه «بازهم دوشنبه» و «یادداشت‌های نویسنده: بردگی لذت» روایت‌هایی از جنس دلخستگی‌های زن میان‌سالی است که با ترجمه‌ای روان و دلنشین از «حسین امین» از سوی انتشارات «کتاب پنجره» راهی بازار نشر شده است. اگر به دنبال مانندی در ادبیات معاصر خودمان برای این نوع روایت باشیم، باید به نگاشته‌های نویسندگانی چون «زویا پیرزاد» و «سپیده شاملو» اشاره کنیم. داستان‌هایی که زنی ایستاده در میانه راه زندگی مشترک، دل‌زده و افسرده از عاشقانه‌های به روزمرگی انجامیده، از رنجی می‌گوید که این روزها با تمامی وجودش لمس می‌کند و چاره‌ای جز تحمل آن ندارد. که «در پنجاه‌وپنج سالگی، دیگر نمی‌توانی خودت را گول بزنی که هنوز زندگی پیش روی توست. که مثل وقتی بچه بودی می‌توانی از آن لذت ببری. چیزهایی در گذشته هست، و آن گذشته آینده را رقم می‌زند.»

گرچه بازهم دوشنبه تا پایان ماجرا جوری وانمود می‌کند که اتفاقا همه چیز خوب است و زن داستان از زندگی مشترک خشنود؛ اما پایان غافل‌گیر کننده آن، بازهم به ما ثابت می‌کند که تامارو سر سازگاری با مردان مدرن و متشخص داستان‌هایش ندارد و از نگاه او، این مردان همان مجریان و فرمانبران بی‌چون و چرای هابز و داروین هستند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی