• خانه
  • یادداشت
  • یک گام به پیش
کد خبر : 96124
/ 09:23
شهناز رمارم

یک گام به پیش

یک گام به پیش

شهرآرا آنلاین - زنان ایران زمین، در دهه‌های اخیر تحولات مهمی را از سر گذرانده‌اند. مهم‌ترین تغییر در این مسیر، انقلاب اسلامی ایران بود. انقلابی که با مشارکت خیره‌کننده زنان به پیروزی رسید. در تمامی فرازهای انقلاب، شاهد حضور پررنگ زنان هستیم. به‌طوری که تنی چند از خبرنگاران و عکاسان بین‌المللی که برای ثبت وقایع در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب در ایران حضور یافته بودند، تحت‌تأثیر مشارکت گسترده زنان قرار گرفتند و شگفت‌زده به ثبت و مخابره آن اقدام کردند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، نگاهی که به دنبال کرامت و منزلت زن بود، حاکم شد. بنیان‌گذار انقلاب، زمینه‌سازی برای حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی را از وظایف حکومت می‌دانستند. همین نگاه باعث شد تا شاهد حضور بیش از پیش بانوان در دانشگاه‌ها باشیم. امروز با توجه به آمارهای جهانی، در حوزه آموزش تقریبا شاهد برابری جنسیتی هستیم.

پیرو رشد شتابان زنان ایرانی در کسب مدارج تحصیلات عالیه، به مرور مطالبات زنان وسعت گرفت و عمومیت یافت. بانوان تحصیل‌کرده، جهان وسیع‌تری پیش روی خود می‌دیدند و افق‌های بزرگ‌تری داشتند. پس به مرور حضورشان در عرصه‌های مدیریتی پررنگ‌تر شد. تا آنجا که راهی کابینه شدند و مناصب مدیریتی کلان را به‌عهده گرفتند.

هم‌زمان با این تغییرات، شاهد تحولات دیگری در حوزه مشارکت سیاسی بانوان نیز بوده‌ایم. جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی برآمده از خواست مردم، نظامی‌ است مبتنی بر انتخابات. زنان که پیش از انقلاب در انتخابات فرمایشی رژیم پهلوی، حضوری نداشتند در دوران جمهوری اسلامی از حق رأی خود استفاده کرده و مشارکت فعالی در تمام ادوار انتخابات داشته‌اند.

اما به مرور و مخصوصا در 2دهه اخیر، در انتخابات خود را در معرض رأی مردم قرار داده‌اند و اگرچه به نسبت محدود اما جزئی از لیست‌ها و ائتلاف‌های احزاب و جریانات سیاسی بوده‌اند. اکنون در ترکیب شوراهای اسلامی شهر و روستا، شاهد حضور پررنگ‌تر زنان به‌ویژه در روستاها و شهرهای کوچک هستیم. 

در سالی که گذشت، دولت مصوبه‌ای گذراند که به موجب آن، نهادهای دولتی موظف شدند تا 30درصد از مناصب دولتی را به بانوان اختصاص دهند. باتوجه به توانمندی‌های زنان این سهمیه‌بندی نمی‌تواند تمام مطالبات آنان را پوشش دهد. اما همین حرکت یک تغییر رویکرد مهم است و باید آن را آغاز یک تحول جدی دانست.

خلأ حضور بانوان در نهادهای ‌تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز، موجب شده تا نیازها و مشکلات آنان کمتر دیده شود. این تغییر رویکرد، با مشارکت زنان و نگاه زنانه در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، موجب خواهد شد که مشارکت زنان در تمام شئون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تسهیل شود و از این طریق شاهد بروز توانمندی‎‌ها و شایستگی‌های زنان سرزمینمان باشیم.

در کنار همه این‌ها نباید از نقش مطبوعات و رسانه غافل بود. رویکرد مطبوعات به مسائل حوزه زنان در دهه‌های اخیر بسیار راهگشا بوده است و نگاه‌ها را به حوزه زنان متوجه کرده‌است. اکنون مسائل حوزه زنان در گستره وسیع‌تری از جامعه موضوعیت پیدا کرده است و ظرفیت مضاعفی برای پیشبرد مطالبات آنان شکل داده است.

بدون شک ایجاد هژمونی و غلبه گفتمانی بدون کار رسانه‌ای فراگیر و مستمر میسر نخواهد بود. وضعیت امروز زنان در جامعه ما نسبت به گذشته تغییرات مثبت محسوسی را به خود دیده است و امید می‌رود که پرداختن به مشکلات حوزه زنان دغدغه عموم مردم و مسئولان باشد نه صرفا تزئینی و لسانی. 

 

عضو شورای اسلامی شهر

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی