• خانه
  • یادداشت
  • برای حال خوب شهرمان
کد خبر : 96126
/ 09:25
بتول گندمی

برای حال خوب شهرمان

برای حال خوب شهرمان

شهرآرا آنلاین - پرداختن به مسائل و مشکلات زنان اگر به درستی و هدفمند صورت پذیرد در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت به نتایج پرثمری دست خواهد یافت. 

در جامعه فعلی، در ابعاد محلی، ملی و بین‌المللی، مردان در حوزه سیاست‌گذاری در اکثریت مطلق هستند. 

کیفیت این وضعیت و تحلیل آن البته از وظایف همین شهربانوست که بعضا به آن پرداخته شده است. نکته اما این است که در چنین شرایطی پرداختن به موضوعات چالش‌برانگیز حوزه زنان بدون مخاطب قرار دادن مردان، بی‌حاصل خواهد بود. در 40سالِ گذشته تلاش‌هایی از سوی سیاست‌گذاران برای حضور شایسته زنان در جامعه انجام شده است. اقداماتی که در اشکال مختلف قانونی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بروز کرده است اما هنوز وافی به مقصود نبوده و کافی نیست. 

اگر بنا بر انداختن نور توجه بر موضوعات مهمی چون تبعیض مثبت است، باید به مردان یادآوری کنیم آنچه به عنوان امتیاز در اختیار زنان قرار می‌گیرد نه از ترحم و شفقت که گامی به سوی اعتلای اجتماعی و اقتصادی جامعه است. 

اگر قرار است به موضوع چالش‌برانگیز و ستایش‌آمیزی چون حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی اشاره کنیم باید به طور علمی و موثق مردان را خطاب قرار دهیم و به آن‌ها بگوییم که این حضور در‌نهایت به سود یک کل یا همان جامعه ختم خواهد شد. 

باید به عموم جامعه و به‌ویژه مردانی که در جایگاه تصمیم‌گیرنده قراردارند، ثابت شود اگر محیط‌های شهری بر اساس نیازها و در تأمین امنیت زنان طراحی و پرداخت شوند، عواید آن به طور مستقیم در اختیار همه شهروندان قرار خواهد گرفت. اینجا دیگر خبری از تقسیم‌های مرسوم زنانه و مردانه نیست. کمک به هرکدام، خدمت به مشهدِ عزیز و ایران سربلند است.

گذشته از مدیران، سیاست‌گذاران و مسئولان و نقش کلیدی آنان، مردان جامعه نیز، در همه اقشار باید بیش از گذشته مخاطب شهربانو باشند. 

اگر مشکلات و معضلات جبران نشدنی کودک همسری به مردان هم تذکر داده شود، شاید دیگر شاهد تن دادن پدران به ازدواج طفل-دختران خود نباشیم. اگر به مردان گفته شود جدا کردن کودکان دختر از کنار خانه عروسک و نشاندن آن‌ها پای سفره عقد در تضاد مطلق مفهوم خوشبختی است، کمتر نگران تصویب قانون‌گذاری‌ها خواهیم بود. شهربانو باید همچنان دایره مخاطبان خود را گسترش دهد تا تأثیرگذاری آن دوچندان شود. 

اثبات توانمندی زنان در جامعه بخش مهمی از پویش ارزشمند دستیابی به حقوق زنان است اما کافی نیست. هم راستا با نمایش بی‌ارزش بودن برخی کلیشه‌های جنسیتی و نهادینه شده باید بیشتر مردان را مخاطب قرار داد تا نگرش آن‌ها هم حقیقی‌تر از گذشته شود. 

داستان زنان قصه بزرگ و بلندی است که بخش‌های زیادی از آن مغفول مانده است. چهره‌هایی که شناخته شده نیستند و بی‌دریغ در این شهر کار می‌کنند قطعا صحبت از حقوق زنان هیچ منافاتی با مادری و خانواده نخواهد داشت و باید بر این امر تأکید شود زنی می‌تواند مادر خوبی باشد که به حقوق خود آگاهی داشته باشد و مردان توانمند در دامن زنان خوش‌اندیشه رشد یافته‌اند.

قطعا گام‌های نخست برای شروع هر کاری می‌تواند در مسیر‌های بعدی آن تأثیر‌گذار باشد و رسالتی که نشریات زنان و فعالان آن به عهده دارند را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

عضو شورای اسلامی شهر

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی