کد خبر : 96157
/ 07:41

تراکت‌های تبلیغاتی؛ ترفند سرقت‌های آخر سال

سارقان با توزیع تراکت تبلیغاتی از حضور داشتن یا نداشتن صاحبخانه، باخبر می‌شوند و دست به سرقت می‌زنند

تراکت‌های تبلیغاتی؛ ترفند سرقت‌های آخر سال

شهرآرا آنلاین - به روزهای آخر سال که می‌رسیم، تبلیغات کالاهای مختلف به اوج خود می‌رسد و رقابت تولیدکننده و فروشنده برای «دشت» بیشتر از بازار شب عید افزایش می‌یابد. در این میان هستند سوداگرانی که با هدف سودجویی از بازار شب عید و به بهانه تبلیغ و فروش کالا، برای سرقت از منازل شهروندان برنامه‌ریزی می‌کنند. یکی از شیوه‌های سارقان، قرار دادن تراکت‌های تبلیغاتی لای در منازل برای اطلاع از حضور داشتن یا نداشتن شهروندان در منزل است.

 

امان از تبلیغات رنگارنگ!

«امان از این کاغذهای رنگارنگ تبلیغاتی که این آخر سالی از دستشان رهایی نداریم!» این حرف یکی از شهروندان است. او به خبرنگار ما می‌گوید: من بازنشسته یکی از ادارات هستم و بیشتر وقتم را در تراس منزلمان که رو به خیابان است، سپری می‌کنم. اهل سرک کشیدن در کار همسایه‌ها نیستم ولی حواسم به کوچه و محلمان هست.

او می‌افزاید: از ابتدای اسفند، گاهی‌اوقات چندین‌بار در روز تراکت‌های تبلیغاتی را داخل خانه می‌اندازند یا لای در خانه همسایه‌ها قرار می‌دهند.

او اضافه می‌کند: چندی پیش دیدم یکی از همین جوان‌ها که کاغذ تبلیغاتی پخش می‌کرد، چند روز متوالی برای پخش تراکت‌های مختلف، سروکله‌اش داخل کوچه ما پیدا می‌شد. همان زمان دقیقا متوجه این مسئله بودم که یکی از همسایه‌ها به‌دلیل مسافرت، کاغذهای تبلیغاتی لای در منزلش را برنداشته است، تااینکه چند روز بعد، حوالی غروب بود که سروصداهایی شنیدم و به بیرون از خانه رفتم. خودروی پلیس را دیدم که جلوی خانه همان همسایه توقف کرده است. ماجرا را که جویا شدم، همسایه اعلام کرد: «دزد به خانه‌مان زده است.» پرسیدم آیا وسیله خاصی هم سرقت کرده است و با اشاره به همان جوانی که قبلا دیده بودم و حالا دستبند به دست داشت، گفت: «نه، داشت شیرهای آب خانه را باز می‌کرد که ما رسیدیم.»

وی ادامه می‌دهد: یکی از شیوه‌های دزدی آخر سال، همین کاغذها و تراکت‌های تبلیغاتی است. حالا هم که نزدیک عید است و بازار تبلیغات، داغ و کاغذهای تبلیغاتی زیادی داخل و لای در منازل می‌گذارند.

او اظهار می‌کند: چه خوب است اگر متوجه شدیم کاغذی تبلیغاتی چند روز متوالی لای در خانه یکی از همسایگان قرار دارد، آن را برداریم تا از این اتفاقات جلوگیری کرده باشیم.

 

تبلیغات و ایجاد نازیبایی

یکی دیگر از شهروندان که همان نزدیک ایستاده و منتظر است تا آخر ماجرا را بفهمد، می‌گوید: من و همسر و دخترم در خانه‌ای ویلایی زندگی می‌کنیم و اغلب اوقات در منزل نیستیم، اما هر روز بعد از برگشتن از سر کارمان، باید کاغذهای تبلیغاتی را که به درودیوار منزلمان چسبانده‌اند، تمیز کنیم یا از لای در خانه و داخل حیاط برداریم.او با اشاره به کاغذهای تبلیغاتی که به در منازل و آیفون‌ها چسبانده شده است، می‌گوید: آن‌قدر از این کاغذهای تبلیغاتی به در منازل چسبانده‌اند که بعضی درها دیگر جایی برای تبلیغات جدید ندارد، ضمن اینکه تصویر بسیار زشتی هم ایجاد کرده‌اند.

 

مسئولان نظارتی ندارند

درحالی‌که گفت‌وگوی ما رو به پایان است، خانم جوانی که تعداد زیادی کاغذ تبلیغاتی رنگارنگ در دست دارد، به‌سمت‌ ما می‌آید و می‌گوید: این‌ها کاغذهای تبلیغاتی است که در چند روز سفر ما، داخل حیاط منزلمان انداخته‌اند. چرا هیچ نظارتی برای پخش این تراکت‌ها نیست؟

او درحالی‌که با عصبانیت کاغذهای تبلیغاتی را در دستش تکان می‌دهد، بیان می‌کند: باور کنید گاهی‌اوقات خیلی بیشتر از این تعداد را باید از لای در و داخل حیاط جمع کنم. نزدیک عید که می‌شود، تعداد این کاغذها هم چندبرابر می‌شود و بیشتر آن‌ها بعد از تعطیلات عید اعتباری ندارند یا حتی باعث ناامنی می‌شوند.

 

طعمه‌ای به نام خانه‌‌های ویلایی

در همین زمینه رئیس پلیس پیشگیری استان به خبرنگار ما می‌گوید: این شیوه از سرقت، رایج‌ترین نوع سرقت در منازل ویلایی است و در آپارتمان‌ها کمتر با این اتفاق روبه‌رو هستیم.

سرهنگ محمد بوستانی ادامه می‌دهد: در ساختمان‌های آپارتمانی، رفت‌وآمد به‌صورت مداوم انجام می‌شود و این تراکت‌های تبلیغاتی از لای در منازل، جمع‌ می‌شود.

وی بیان می‌کند: باید در این زمینه برای شرکت‌های تبلیغاتی که به توزیع تراکت و تبلیغات در ایام نزدیک به سال نو مبادرت می‌کنند، برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی شود، زیرا باتوجه‌به اهمیت این مسئله، یک شرکت تبلیغاتی با دریافت مجوز از شهرداری و استانداری و با استفاده از فناوری‌های به‌روز، سامانه‌ای طراحی کرده است که طی قراردادهایی با شرکت‌ها اقدام به تبلیغات می‌کند، بنابراین در این شیوه، از تبلیغات سنتی جلوگیری می‌شود.

 

توصیه‌هایی برای سفر

وی با اشاره به راهکارهای پیشگیرانه از این نوع سرقت از منازل بیان می‌کند: باتوجه‌به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تعطیلات عید نوروز و مسافرت‌های پیش‌رو، شهروندان برای پیشگیری از این نوع سرقت، بهتر است کلید منزل را دراختیار افراد مطمئن مثل همسایه، وابستگان و دوستان قرار دهند تا زمینه سرکشی به منزل را برای جلوگیری از سرقت سارقان، مهیا کنند.

بوستانی می‌افزاید: اگر شهروندان در تعطیلات پیش‌رو قصد مسافرت‌های طولانی را دارند، بهتر است در و پنجره منزل را مقاوم‌سازی کنند و در این راستا در ساختمان‌های ویلایی و طبقات اول و دوم آپارتمان‌ها، برای پنجره‌ها از محافظ استفاده کرده، از قرار دادن اشیای باارزش در داخل ساختمان خودداری کنند.

وی ادامه می‌دهد: شهروندان اگر اشیای قیمتی دارند، بهتر است از دزدگیر منزل استفاده کنند، ضمن اینکه ساعت و تاریخ مسافرت خود را از اشخاص نامطمئن، مخفی نگه دارند.

وی با اشاره به تجربه‌ مشابه سرقت‌هایی از این دست، خاطرنشان می‌کند: در دوران خدمت در آگاهی تهران، پلیس باند سرقتی را دستگیر کرد که از ترفند تراکت‌گذاری لای در منازل، استفاده و اقدام به سرقت می‌کرد.

رئیس پلیس پیشگیری استان، همچنین با اشاره به فعالیت موسسات حفاظتی و مراقبتی تحت‌پوشش ناجا می‌گوید: این موسسات در سطح استان و مشهد فعالیت می‌کنند. فعالیت آن‌ها در حوزه نگهبان محلات، نگهبان شرکت‌های تجاری و مجتمع‌های تجاری است، به‌طوری‌که پس از انعقاد قرارداد با این موسسات، می‌توان از ظرفیت آن‌ها به‌منظور امنیت و حفاظت استفاده کرد.

وی بیان می‌کند: حتی منازل مسکونی، امکان استفاده از ظرفیت این موسسات را دارند، به‌گونه‌ای‌که در مسافرت‌های طولانی را شرکت مربوط منازل پلمب می‌کند و تا زمان بازگشت مالک، مسئولیت حفاظت و مراقبت را برعهده می‌گیرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی